Zdrowe kości

Trudno sobie wyobrazić aktywne życie bez zdrowych kości. Stanowią one podstawę naszego układu mięśniowo-szkieletowego. Problem pojawia się, gdy kości stają się porowate i łamliwe, a ich gęstość spada.

Funkcje kości

Człowiek ma w sumie 212 kości. Są to żywe części ciała, które odnawiają się przez całe życie. Spełniają następujące funkcje:

  • Tworzą podstawową strukturę ludzkiego szkieletu,
  • Razem z więzadłami, ścięgnami i stawami umożliwiają ruch,
  • Chronią narządy wewnętrzne,
  • Zawierają szpik kostny, który jest odpowiedzialny za tworzenie krwi,
  • Służą jako magazyny wapnia dla całego organizmu.

Gdzie może być problem?

Niezależnie od statusu serologicznego, normalnym zjawiskiem jest stopniowa utrata gęstości kości. Z biegiem czasu stają się one słabsze i bardziej łamliwe. Kiedy ubytek masy kostnej postępuje szybciej, niż organizm jest w stanie ją odbudować, mówi się o osteoporozie. Inny możliwy stan – osteopenia – odnosi się do przypadków, w których gęstość mineralna kości (BMD) jest poniżej normy. Ten stan nie jest tak poważny jak osteoporoza, choć jest jej wstępnym stadium.

Wcześniej sądzono, że osteoporoza dotyka kobiety po menopauzie. Jednakże badania wykazały, że gęstość mineralna kości może być również obniżona u osób żyjących z HIV, a ryzyko złamania szyjki kości udowej jest u nich większe.

Jak HIV wpływa na moje kości?

Niektóre terapie antyretrowirusowe wiążą się z przyspieszoną utratą gęstości mineralnej kości. W dłuższej perspektywie również samo zakażenie HIV może się do tego przyczyniać. Inne czynniki, takie jak palenie tytoniu, niska masa ciała, niski poziom testosteronu i estrogenu oraz spożycie alkoholu również zwiększają ryzyko osteoporozy.

Badania wykazały, że u 67% osób HIV+ stwierdzono obniżoną gęstość mineralną kości, a u 15% osteoporozę. Z powodu utraty masy kostnej osoby żyjące z wirusem są prawie pięć razy bardziej narażone na złamania biodra niż reszta populacji.

Jak dbać o kości?

Niepalenie i utrzymywanie prawidłowej masy ciała (unikanie zarówno niedowagi, jak i nadwagi) zmniejsza ryzyko utraty gęstości mineralnej kości.

Ważne jest, aby omówić wszelkie wątpliwości dotyczące zdrowia kości i zapobiegania osteoporozie z lekarzem. Dzięki temu dowiesz się, jak utrzymać kości w jak najlepszej kondycji.

 

Opracowanie merytoryczne:
dr n. med. Joanna Kozłowska

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Klinika Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM.

Nota prawna Polityka cookies Kontakt