Czy jak wiremia jest niewykrywalna, to nie zakażam?

Wiremia, czyli poziom wirusa w organizmie, badana jest z krwi. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS badanie to jest robione dwa razy do roku u pacjentów z włączonym leczeniem antyretrowirusowym. Celem tego leczenia jest obniżenie ilości wirusa w płynach ustrojowych (m.in. krwi; spermie; preejakulacie, czyli wydzielinie przed wytryskiem; wydzielinie z pochwy) do poziomu niewykrywalnego w badaniach laboratoryjnych. Niewykrywalna wiremia nie oznacza, że wirusa nie ma w organizmie, ale że jest go bardzo niewielka ilość. Nie pozwala ona na przerwanie leczenia, gdyż po odstawieniu terapii poziom wirusa znowu wzrasta.

W 2011 roku w ramach badania naukowego nazwanego HPTN 052 udowodniono, że przyjmowanie leków antyretrowirusowych przez osobę zakażoną zmniejsza ryzyko zakażenia jej stałego heteroseksualnego partnera o 96%. Jedynym powodem, dla którego dane nie wyniosły 100%, było to, że jedna spośród badanych osób zakaziła się HIV, ale stało się to zaledwie kilka dni przed lub po tym, kiedy jej partner rozpoczął leczenie.

Oświadczenie brytyjskiego Stowarzyszenia HIV (BHIVA) oraz Grupy Doradczej Ekspertów ds. AIDS (EAGA) mówi, że jeśli zakażony partner osoby zdrowej jest na skutecznym leczeniu antyretrowirusowym, to jest to „tak skuteczne, jak konsekwentne stosowanie prezerwatyw” w ograniczeniu transmisji. W dokumencie podkreślono, że niezbędne jest regularne badanie wiremii. Zalecono też odczekanie sześciu miesięcy po pierwszym wyniku niewykrywalnej wiremii, aby mieć pewność, że leczenie działa. Komunikat BHIVA/EAGA dotyczył par heteroseksualnych podejmujących kontakty dopochwowe. Nie należy go odnosić do par homoseksualnych uprawiających kontakty analne, gdyż do badania HPTN 052 nie udało się zebrać wystarczającej liczby tychże par.

W 2014 roku, w badaniu nazwanym PARTNER nie stwierdzono ani jednej transmisji HIV wśród 16 400 przypadków seksu analnego między mężczyznami mającymi seks z mężczyznami i 28 000 przypadków seksu dopochwowego w parach heteroseksualnych, gdzie HIV-dodatni partner miał wiremię poniżej 200 kopii/ml.

Niewykrywalną ilość wirusa można uzyskać tylko przy REGULARNYM przyjmowaniu leków. Pamiętaj o odpowiedzialności karnej! Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż leczenie HIV znacząco zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa na partnerów, to nie chroni ich przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI). Ponadto, w niektórych krajach, również w Polsce, seks bez prezerwatywy, bez ujawnienia swojego zakażenia HIV, niezależnie od prawdopodobieństwa zakażenia HIV, jest przestępstwem. [1]

[1] Art. 161 Kodeksu Karnego

 

Opracowanie merytoryczne:
Dr. n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Fundacja Edukacji Społecznej

Nota prawna Polityka cookies Kontakt