JAK ŻYĆ Z HIV?
Zdrowa rodzina
Dlaczego osoba żyjąca z HIV nie stanowi zagrożenia dla swoich bliskich?HIV jest wrażliwym wirusem. Inaktywuje go zwykła woda z mydłem lub detergentem, a także np. wyższa temperatura, czy słońce. W warunkach domowych, poprzez używanie wspólnych sztućców, pilota do telewizora, łazienki czy łóżka, zakazić się nie można. Dlatego osoba HIV+ nie stanowi żadnego zagrożenia dla bliskich, z którymi mieszka, czy kolegów i koleżanek z pracy. Zakażeniem nie grozi także picie piwa z jednej szklanki. HIV przenosi się przez krew, nasienie, preejakulat, śluz pochwowy. Przy czym, żeby doszło do zakażenia, materiały te muszą być świeże, nie wyschnięte i dostać się na ranę lub śluzówkę osoby, która jest niezakażona. Pacjenci często nie wiedzą, co zrobić z rzeczami, które zdarzy im się zachlapać krwią. Odpowiadam: wystarczy umyć je wodą z mydłem lub innym płynem.
Na co należy uważać podczas normalnego domowego życia?Zasadniczo na nic. Nie należy stosować żadnych oddzielnych sztućców, czy innych rzeczy. Możemy funkcjonować tak, jak wcześniej. Jeśli widzimy krew, powinniśmy ją zmyć wodą z detergentem i po problemie. Oczywiście nie wspominam o kontaktach seksualnych, bo tu – jeśli nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy z niewykrywalną wiremią – trzeba zachować ostrożność. Odradzałbym też wspólne maszynki do golenia, choć ryzyko jest minimalne, ponieważ pianka do golenia to detergent, który inaktywuje HIV.
Czym są PrEP i PEP, komu się należą, skąd je wziąć i jak korzystać?PrEP i PEP to profilaktyka farmakologiczna HIV. PEP, profilaktykę poekspozycyjną, należy stosować, gdy już doszło do ryzykownej sytuacji, a więc do seksu bez prezerwatyw, pęknięcia prezerwatywy, zachlapania nasieniem albo zakłucia. Wtedy trzeba w ciągu 48 godzin zgłosić się do lekarza, najlepiej specjalisty chorób zakaźnych. Jeśli uzna on, że doszło do wypadku, leki PEP otrzymamy bezpłatnie. Przyjmowane przez 28 dni prawie do zera zmniejszają one ryzyko zakażenia HIV. PrEP natomiast jest to profilaktyka przedekspozycyjna. Jeśli ktoś wie lub obawia się, że będzie miał ryzykowny kontakt seksualny, PrEP umożliwia mu zmniejszenie zagrożenia HIV niemal do zera. Kobiety przyjmują PrEP wyłącznie w sposób ciągły. U mężczyzn jest opcja PrEP doraźnego. Szczegóły można przedyskutować z lekarzem. Ten rodzaj profilaktyki jest w Polsce łatwo dostępny (na stronie prep.edu.pl można przeczytać, gdzie), ale nie jest refundowany.
Na czym polega zasada Niewykrywalny=NiezakaźnyPacjent żyjący z HIV, który jest leczony, czyli zwykle przyjmuje jedną tabletkę raz na dobę i u którego te tabletki przez pół roku całkowicie zablokowały namnażanie wirusa, nie zakaża. Wirusa jest wtedy za mało, a HIV, żeby mógł się przenosić, musi być w wydzielinach w dużych ilościach. W małych nie stanowi zagrożenia. To jest wiedza zmieniająca w sposób fundamentalny jakość życia osób seropozytywnych i ich partnerów.
Na podstawie nagrania zrealizowanego dla portalu leczhiv.pl przez dra Bartosza Szetelę, specjalistę w dziedzinie chorób zakaźnych z Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wrocławskiego Centrum Zdrowia.