BEZPIECZNY SEKS

 

Czy osoba seropozytywna może uprawiać bezpieczny seks i mieć pewność, że nie zakazi swojego partnera/partnerki?

Osoba seropozytywna może mieć bezpieczny seks, jeśli uzyska status niewykrywalności, tzn. jeśli ilość wirusa HIV we krwi tej osoby spadnie tak bardzo, że nie da się wykryć go dostępnymi metodami diagnostycznymi. Żeby to osiągnąć, należy przyjmować codziennie leki antyretrowirusowe. Jeśli wirus nie jest wykrywany przez co najmniej 6 miesięcy, to można uznać, że seks z osobą HIV+ jest całkowicie bezpieczny nawet bez prezerwatywy czy bez zabezpieczeń farmakologicznych typu PrEP.

Oczywiście terapię należy kontynuować oraz pamiętać o innych infekcjach przenoszonych drogą płciową oraz o ewentualnej antykoncepcji.

Jak zasada N=N działa w praktyce? Co zrobić, jeśli zapomniało się wziąć tabletkę?

Nieregularne przyjmowanie leków ARV może spowodować wzrost ilości wirusa HIV we krwi i wówczas status niewykrywalności można utracić. W takiej sytuacji należy rozważyć użycie prezerwatywy oraz porozmawiać z lekarzem.

Czy prezerwatywa daje 100% ochronę przed HIV?

Prezerwatywa daje prawie 100% ochrony przed HIV, jeśli jest prawidłowo używana. A jeśli pęknie, warto rozważyć profilaktykę poekspozycyjną, zwłaszcza gdy nie wiemy czy osoba, z którą odbyliśmy stosunek jest HIV+ czy HIV-, gdy mamy mało danych.

W sytuacji osób niewykrywalnych w kontekście HIV, pęknięcie prezerwatywy nie jest zagrożeniem, ale należy pamiętać o innych infekcjach przenoszonych drogą płciową. Prezerwatywa może też być stosowana jako środek antykoncepcyjny.

Czym są PrEP i PEP? Jak się w nie zaopatrzyć i jak się z nich korzysta?

PrEP to profilaktyka przedekspozycyjna, czyli osoba HIV- przyjmuje leki antyretrowirusowe aby uniknąć zakażenia HIV. Taki sposób jest polecany osobom, które mają częste kontakty seksualne bez prezerwatywy albo osobom, które przyjmują substancje psychoaktywne. PrEP jest przepisywany w poradniach PrEP, wymaga zrobienia badań oraz regularnych wizyt kontrolnych.

PEP to profilaktyka po ekspozycji, czyli po narażeniu na zakażenie, np. seks bez prezerwatywy z osobą, której statusu HIV nie znamy, albo partner/partnerka jest HIV+ i pękła prezerwatywa. Profilaktyka polega na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych przez 4 tygodnie i należy zacząć ją w czasie krótszym niż 48 godzin od ryzykownego zachowania. PEP jest przepisywany w ośrodkach leczenia HIV oraz w prywatnych klinikach leczenia zdrowia seksualnego. Tam też są wykonywane wszystkie badania.

Na podstawie nagrania zrealizowanego przez Grzegorza Jezierskiego, koordynatora Buddy Polska dla portalu leczhiv.pl

Nota prawna Polityka cookies Kontakt