Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniom

Polskie Towarzystwo Higieniczne edukuje o HIV nauczycieli i uczniów 150 szkół średnich na Śląsku
Akcja „Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniom” to projekt edukacyjny skierowany do 150 nauczycieli i 20 tysięcy uczniów 150 szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HIV. Środki na realizację projektu Polskie Towarzystwo Higieniczne oddział Śląsk otrzymało w ramach grantu przyznanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci. To ważna kampania. W 2021 roku nie stwierdzono w województwie śląskim ani jednego zakażenia HIV! Może to świadczyć nie tyle o braku zakażeń, ile o tym, że o wiele za mało osób zrobiło test.
Projekt rozpoczęło szkolenie dla nauczycieli, które przygotowało pedagogów do przeprowadzenia lekcji na temat tego, w jaki sposób można się zakazić, jak zakażeniom zapobiegać, a przede wszystkim – że HIV to nie wyrok, a na pewno nie powód do dyskryminacji. Kolejny etap projektu to konkurs dla nauczycieli na najciekawszy scenariusz takiej lekcji. Następny – umieszczenie relacji z niej na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych każdej ze szkół biorących udział w akcji.
„Z badań wynika, że poziom wiedzy o HIV i AIDS jest bardzo niski wśród młodzieży i młodych dorosłych. Deficyt informacji odnosi się do rozpoznawania ryzyka zakażeń w sytuacjach codziennych, diagnozowania HIV i leczenia. Niezadowalający jest także poziom wiedzy Polaków o tym, że np. wspólne spożywanie posiłków, czy korzystanie ze wspólnej toalety nie powodują zakażenia” – mówi Beata Kempa, koordynator projektu. – „Dlatego trzeba nieustannie przypominać o HIV wszystkim, poczynając od młodzieży szkolnej, bo czym skorupka nasiąknie za młodu nasiąknie,…. Wierzę, że dzięki mediom społecznościowym docieramy z informacją do jeszcze większej grupy młodych osób niż uczniowie 150 szkół, do których program skierowany jest bezpośrednio.”
Przed pandemią COVID-19 województwo śląskie było w czołówce pod względem liczby nowo wykrywanych zakażeń HIV. W rekordowym dotychczas roku 2019 na Śląsku odnotowano 233 takie przypadki, co stanowiło niemal 15% w skali kraju. W 2020 roku jednak liczba nowo wykrytych zakażeń spadła do 46 (5,5%), aby w 2021 osiągnąć… 0.
„Obawiam się, że taki wynik możemy zawdzięczać nie tyle spadkowi liczby nowych zakażeń na Śląsku, ile drastycznie zmniejszonej liczbie wykonywanych testów. Tym bardziej, że liczba przypadków HIV w Polsce rośnie, a rok 2022 jest niestety rekordowy pod tym względem. Wierzę, że dzięki działaniom podejmowanym przez PTH Śląsk wzrośnie wśród młodzieży świadomość profilaktyki HIV i zwiększy się liczba wykonywanych testów. Przecież dziś z tym wirusem można normalnie żyć, jeśli tylko seropozytywna osoba wie o swoim statusie i korzysta z bezpłatnego, nowoczesnego leczenia – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.