Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Profilaktyka HIV na Śląsku

Zgodnie z danymi NIZP-PZH tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku odnotowano na Śląsku 172 zakażenia HIV. W roku 2018 było ich w województwie śląskim w sumie 208. To–po Mazowszu – najwięcej w Polsce. Żeby przeciwdziałać epidemii, Stowarzyszenie Tęczówka zaplanowało przeprowadzenie serii kampanii profilaktycznych i edukacyjnych na temat HIV podczas wielu śląskich wydarzeń. Akcja prowadzona jest w ramach finansowanego przez Gilead Sciences konkursu Pozytywnie Otwarci.
Profilaktyka HIV na Śląsku
„Każdy, kto uprawia seks bez zabezpieczenia wystawia się na ryzyko. I właśnie przed tym ryzykiem chcemy chronić, jednocześnie zachęcając do wykonywania testów” – mówi Sabina Kozińska, prezeska Stowarzyszenia Tęczówka
„Dzięki grantowi otrzymanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci możemy być obecni podczas wielu wydarzeń w naszym województwie. Możemy przekazywać ich uczestnikom rzetelną informację na temat HIV i AIDS, jak również środki zapobiegające zakażeniu – prezerwatywy i lubrykanty.” - mówi Bartek Szepielak ze Stowarzyszenia Tęczówka, koordynator projektu „Imprezuję bezpieczniej w śląskim”.
Organizowana w marcu Śląska Manifa była pierwszą z szeregu akcji planowanych w ramach projektu „Imprezuję bezpieczniej w śląskim”. Kolejne wydarzenia to – o ile planów nie pokrzyżuje sytuacja epidemiologiczna w Polsce – Europejski Kongres Gospodarczy, festiwal Tauron Nowa Muzyka, OFF Festiwal czy Marsz Równości w Katowicach.
„Wiele osób wciąż uważa, że zagrożeni HIV są tylko mężczyźni mający seks z mężczyznami, czyli MSM. Nie jest to prawdą. Żadna grupa nie jest bezpieczna, bo nikt nie ma immunitetu od HIV. Dlatego tak cenne są działania skierowane do ogółu społeczeństwa. Edukowanie uczestników wydarzeń muzycznych, sportowych i gospodarczych, jak również manifestacji feministycznych jest ważne, ponieważ przypomina, że HIV może dotyczyć każdego. A jeśli uświadomić sobie, że województwo śląskie jest drugim w kraju pod względem liczby diagnozowanych zakażeń, widać, jak ważne są działania realizowane właśnie w tym regionie”– mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Przeczytaj również