Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Testy na HIV na Up to Date Festival 2022

Na tegorocznym podlaskim święcie muzyki elektronicznej – Up to Date Festival w Białymstoku dostępne były bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV. Uczestnicy imprezy mieli ponadto okazję porozmawiać o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. Wszystko w ramach akcji Test Fest prowadzonej przez białostockie Stowarzyszenie Faros, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. Akcja odbyła się podczas dwóch pierwszych dni festiwalu – 2 i 3 września.
Plakaty z informacjami na temat chorób przenoszonych drogą płciową zachęcające do testów pojawiły się na ulicach Białegostoku oraz w autobusach komunikacji miejskiej 2 tygodnie przez wydarzeniem. Zapraszały do namiotu-stoiska przygotowywanego przez Stowarzyszenie Faros na białostockim Stadionie Miejskim na czas pierwszych dwóch dni Up to Date, czyli 2 i 3 września. Już w trakcie festiwalu zapraszali do niego wolontariusze rozdający ulotki z informacjami na temat profilaktyki HIV. Pod namiotem czekali certyfikowani doradcy ds. HIV/AIDS, którzy rozmawiali, wyjaśniali, kiedy najlepiej przeprowadzić test na HIV, ale też na HCV i kiłę. Zainteresowanych kierowali do pielęgniarki, która na miejscu wykonywała szybkie testy.
„Z powodu pandemii COVID-19 liczba osób testujących się w kierunku zakażenia HIV w białostockim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym spadła ze średnio 600 rocznie do 250. Mówimy o jedynym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w województwie podlaskim z niemal 1,2 mln mieszkańców! Problem jest poważny, bo to oznacza, że wiele osób może w naszym województwie żyć z HIV, nie zdając sobie z tego sprawy. Na stoisku uczestnicy festiwalu mogli porozmawiać z certyfikowanymi doradcami ds. HIV/AIDS oraz przetestować się na HIV, HCV i kiłę. Wszystko anonimowo, bezpłatnie i w miłej atmosferze.” – mówi koordynatorka projektu, Iwona Grzesiuk ze Stowarzyszenia Faros.
Taka akcja w czasie, kiedy liczba zakażeń HIV w Polsce rośnie, jest bardzo potrzebna. Od 1 stycznia do 31 lipca tego roku wykryto w naszym kraju 1056 nowych przypadków tego wirusa. To niemal o 10% więcej niż w rekordowym w historii pandemii HIV roku 2019, kiedy w analogicznym okresie zanotowano ich w Polsce 968.
„Festiwale muzyczne przyciągają młode osoby, a to właśnie one statystycznie najczęściej zakażają się HIV. Działania edukacyjne prowadzone podczas takich imprez jak Up to Date Festival mogą wielu uchronić przed zakażeniem, a także uratować życie osobom, które dzięki wykonanemu na imprezie testowi dowiedzą się, że żyją z HIV i poddadzą leczeniu. Dzięki dostępnym bezpłatnie, nowoczesnym terapiom z wirusem tym można normalnie żyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z zakażenia i być pod stałą opieką lekarza” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.