Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Tramwaj zwany Pożądaniem w sieci

Polscy studenci medycyny kolejny raz realizowali kampanię zachęcającą do wykonywania testów w kierunku zakażenia wirusem. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 pierwszy raz zrobili to online.
Tramwaj zwany Pożądaniem w sieci
W związku z ograniczeniami wymuszonymi przez pandemię koronawirusa „Tramwaj zwany Pożądaniem” – realizowana już ósmy rok z rzędu kampania edukacyjna na temat HIV/AIDS, przeniosła się do świata wirtualnego. Akcja prowadzona była przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland w 15 miastach Polski. Obejmowała webinaria, strony internetowe, koncerty online, działania na Instagramie oraz Facebooku. Kampania sfinansowana została ze środków przekazanych w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.
Wirtualny tramwaj jeździł w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Śląsku, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze. W każdym z tych miast lokalny Oddział Stowarzyszenia prowadził własne wydarzenie na Facebooku. Ponadto, na Instagramie IFMSA pojawił się cykl edukacyjnych postów.
W latach poprzednich działania w ramach kampanii „Tramwaj zwany Pożądaniem” odbiły się szerokim echem w mediach. W tym roku, mimo, że charakter kampanii był wirtualny, również cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tylko w pierwszym tygodniu akcji wzięło w niej udział 6515 internautów.
Działania w mediach społecznościowych obejmowały m.in.:
 • webinaria z udziałem ekspertów, tj. pracowników Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz członków organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką HIV/AIDS, czyli np. Katarzyny Koczułap (https://www.instagram.com/kasia_coztymseksem/) oraz mikrobiologa Kamila Sobolewskiego;
 • koncerty online z udziałem Stacha Bukowskiego z Olsztyna z przerwami na przekazywanie treści edukacyjnych;
 • specjalnie stworzone strony internetowe (np. ask.fm/tramwaj20200347, https://ask.fm/tramwajzwanypozadaniembdg) umożliwiające anonimowe zadawanie pytań specjalistom;
 • promowanie aktywności fizycznej jako elementu dbania o zdrowie poprzez transmisje sesji z trenerami fitnessu na Facebooku;
 • cykl postów edukacyjnych zawierających informacje na temat:
  • zasad postępowania po ekspozycji na zakażenie,
  • Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych,
  • PrEP (czyli profilaktyki przedekspozycyjnej),
  • objawów najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową;
 • spotkania na Facebooku IFMSA-Poland w wydarzeniach utworzonych przez poszczególne oddziały oraz na ich kontach instagramowych;
 • konkursy z nagrodami na kanałach ogólnopolskich IFMSA-Poland oraz quizy sprawdzające wiedzę uczestników na stronach poszczególnych oddziałów.
„Jako wolontariuszom Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland zależy nam na realizacji naszych celów również w tak nietypowych okolicznościach epidemicznych. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach i na uczelniach, wiele młodych osób przebywa od paru tygodni w domach. Chcieliśmy wykorzystać okres pandemii SARS-CoV-2, by do nich dotrzeć i przekazać wiarygodne, aktualne informacje na temat zdrowia reprodukcyjnego. Dlatego w tym roku tramwaj wyruszył po torach światłowodowych” – powiedziała Karolina Mikołap, Koordynatorka Ogólnopolska Projektu.
Do tradycyjnych spotkań Tramwaju zwanego Pożądaniem w komunikacji miejskiej nawiązywał „Bilet na Tramwaj”, który towarzyszył wielu działaniom wirtualnej akcji. Takie same, ale już realne bilety będą wręczane pasażerom Tramwajów podczas przyszłych akcji IFMSA-Poland.
„Wolontariusze Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland co roku dokładają starań, aby w sposób atrakcyjny dla uczestników szerzyć wiedzę na temat profilaktyki HIV/AIDS. Zawsze są niezwykle skuteczni. Cieszę się, że pomimo odmiennej formy również w tym roku kampania „Tramwaj zwany Pożądaniem” sprawiła młodym ludziom dużo radości jednocześnie wyposażając ich w cenną wiedzę. Tylko poprzez edukację dotrzemy do młodzieży z informacją, że HIV może dotyczyć nas wszystkich, ale też, że dzięki nowoczesnym terapiom z tym wirusem można normalnie żyć” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Przeczytaj również