Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Przed Metro Centrum powróci strefa "Miasto uczy"

Happening edukacyjny „Miasto uczy” Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy dotyczy zapobiegania zakażeniom HIV. Edukatorzy będą docierać z informacją i poradą do młodych osób w centrum Warszawy, ponieważ liczba wykrywanych zakażeń HIV wzrasta z roku na rok, a najwięcej z nich rozpoznaje się właśnie w stolicy.
W niedzielę 26 sierpnia podczas Wielkiego Pikniku Różnorodności na bulwarach wiślanych, na skwerze im. Tadeusza Kahla, blisko Mostu Świętokrzyskiego oraz 15 września i 6 października przed Metrem Centrum między godziną 13:00 a 17:00 każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o HIV, albo sprawdzić, czy powinien wykonać test, będzie mógł porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się edukacją seksualną i profilaktyką. Happening edukacyjny „Miasto uczy” to trzy strefy przed Metrem Centrum prowadzone przez specjalistów ze Zjednoczenia Pozytywnie Otwarci, którzy będą edukowali młodzież i młodych dorosłych na temat HIV. W Strefie Doradcy edukatorzy będą ekspresowo dzielić się informacjami i ulotkami z osobami, które nie mają czasu na dłuższą rozmowę. W Strefie Eksperta, na osobności i w spokoju, będzie można porozmawiać ze specjalistą i terapeutą. Z kolei Strefa Młodych grami i zabawami edukacyjnymi ugości dzieci, których rodzice będą chcieli skorzystać z pozostałych części happeningu.
Takie akcje są niezwykle ważne, ponieważ liczba nowo wykrywanych zakażeń rośnie w Polsce z roku na rok coraz szybciej. W 2017 roku zarejestrowano 1526 nowych zakażeń HIV, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednich latach. Aż 120 osób zachorowało na AIDS, a 24 zmarły – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Około 70 proc. zakażeń wykrywa się u osób młodych – w wieku 20-39 lat. To przede wszystkim dla nich Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, przy wsparciu Programu Pozytywnie Otwarci, przygotowało projekt „Miasto uczy”.
„HIV jest najgroźniejszy, kiedy pozostaje niewykryty, a co najmniej 50 proc. osób zakażonych nie wie, że żyją z tym wirusem. Dzieje się tak, kiedy lekceważymy ryzyko i uważamy, że HIV to problem innych, a nie nasz. Projekt edukacyjny „Miasto uczy” mówi o zdrowym stylu życia, którego niezbędnym elementem jest wiedza o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, o tym, czy ma się ryzyko zakażenia HIV i kiedy warto zrobić test na obecność wirusa. Naszym celem jest dostarczenie osobom młodym, skłonnym do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych wiedzy o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i zmniejszenie liczby nowych zakażeń” – mówi Robert Piotr Łukasik, koordynator projektu i prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.
„Co roku odnotowuje się wciąż ponad 100 zachorowań na AIDS i zgony z tego powodu, choć od połowy lat 90. w Polsce bezpłatnie dostępne są leki, które hamują rozwój zakażenia HIV i pozwalają żyć z nim w zdrowiu do późnej starości. Umiemy skutecznie pomagać osobom seropozytywnym. Powinniśmy dziś rozmawiać raczej o profilaktyce oraz bezpiecznym w długim terminie leczeniu HIV niż o AIDS, którego można relatywnie łatwo uniknąć. Mam nadzieję, że projekt „Miasto uczy” przyczyni się do osiągnięcia tego celu” – podsumował Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Przeczytaj również