Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Razem przeciw HIV – świetlny happening w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie

23-30 listopada to Europejski Tydzień Testowania na HIV. Stąd na ulicach czterech polskich miast czerwone kokardki wyświetlane na fasadach budynków z jadących samochodów zachęcające Polaków do badania się w kierunku zakażenia tym wirusem.
Jak co roku 1 grudnia obchodzony jest światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji, jak również z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV w dniach 23-30 listopada, czerwone kokardki z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlane na fasadach budynków na głównych ulicach czterech polskich miast przypominają o potrzebie testowania się i pamiętania o AIDS.
„Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na ciągle istniejący problem HIV i AIDS, pokazać solidarność z osobami zakażonymi, a nade wszystko – zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia. HIV może dotyczyć każdego. Nie ma już tzw. grup ryzyka. Dlatego tak ważne jest, żeby testowały się też osoby, które są przekonane, że im to nie grozi. HIV nie zabija, bo mamy w Polsce nowoczesne, bardzo skuteczne i bezpieczne w długim terminie leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o chorobie” – powiedział Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, która organizuje tegoroczny happening w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.
Akcja jest niezwykle istotna, ponieważ – wbrew temu, co niestety dość powszechnie się sądzi – nie pokonaliśmy jeszcze epidemii. Dane NIZP-PZH pokazują, że liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce rośnie. Od roku 1985, kiedy wdrożono badania, odnotowano ponad 23 tys. zakażeń. Tylko w 2017 roku – aż 1526. Dzięki zapewnionej przez Ministerstwo Zdrowia dostępności nowoczesnej, bezpłatnej terapii, każdy zakażony ma szansę na normalne życie do późnej starości. Niestety mimo to ludzie wciąż umierają w Polsce na AIDS. Niewykryte lub źle leczone zakażenie HIV nadal powoduje śmierć lub groźne powikłania." frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Przeczytaj również