Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Mazury pozytywnie otwarte

Trwa kampania „Wróć bez HIV 2018” organizowana przez Mazurską Fundację Młodzieży Niepełnosprawnej „Marzenia”. W tym roku „Wróć bez HIV” obejmuje największe mazurskie festiwale muzyki Hip Hop – czerwcowy Hip Hop Raport Projekt Ełk i odbywający się w lipcu Mazury Hip-Hop Festiwal w Giżycku – oraz XXV Przystanek Olecko. Kampania ma niestandardowy format – drogi prowadzące na festiwale zostaną udekorowane 200 tablicami, które z jednej strony będą przypominały, żeby z wakacji wrócić bez HIV, a z drugiej, dzięki cytatom z najpopularniejszych hiphopowych utworów, będą inspirowały do odpowiedzialnych i zdrowych zachowań. Akcja została sfinansowana ze środków przyznanych Fundacji w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanych przez Gilead Sciences Poland.
„Wróć bez HIV. W imię zasad dalej idę. Mam to w sobie i nie stracę” lub „Wróć bez HIV. Nie patrzę na innych. Ty też się nie sugeruj. By nie równać zeru – sam życiem swym kieruj” to tylko 2 z 200 cytatów, które w tym tygodniu dotrą do około 30 tysięcy osób, w tym młodzieży uczestniczącej w Hip Hop Raport Projekt Ełk, mieszkańców miasta i okolic, turystów.
„Kierujemy te pozytywne i inspirujące słowa do mężczyzn i kobiet, chłopców i dziewczyn, osób w różnym wieku, sprawnych i niepełnosprawnych, ponieważ HIV może dotyczyć każdego. W sumie podczas trzech etapów kampanii zamierzamy dotrzeć do aż 100 tysięcy odbiorców” – deklaruje Ludwika Kropiewnicka Prezes Mazurskiej Fundacji Młodzieży Niepełnosprawnej „Marzenia”.
Celem kampanii walczącej z HIV i AIDS, która wpisze się w letni krajobraz mazurskich imprez muzycznych, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, a w szczególności młodych osób, na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową. W szczególności właśnie zakażeń HIV. To niezwykle ważne, ponieważ w Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba osób żyjących z tym wirusem. Wykrywamy coraz więcej nowych zakażeń.
„O 18 procent wzrosła w 2017 roku liczba zakażeń HIV zarejestrowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH w grupie wiekowej 20-39. W 2016 roku HIV rozpoznano u 904 osób przed 40., a w 2017 roku było to już 1069 osób. Co gorsza, ponad 50 proc. osób żyjących z HIV w Polsce najprawdopodobniej nie wie o swoim zakażeniu. Polacy nie boją się HIV, bo wiedzą, że dzięki nowoczesnemu leczeniu z wirusem można żyć bezpiecznie bez wiele lat. Zapominamy jednak, że to dotyczy tylko osób, u których wykryto zakażenie. Wciąż chorują i umierają na AIDS osoby, które uważały, że ten problem ich nie dotyczy i mimo ryzykownych zachowań nie zrobiły w porę testu na HIV” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, z którego pochodzi grant na realizację tegorocznej edycji akcji „Wróć bez HIV”.
Przeczytaj również