Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


''Tramwaj zwany Pożądaniem'' rusza po studentów

Wiosna to dla młodych ludzi czas, który sprzyja poszukiwaniu nowych doświadczeń, również w sferze seksualnej. Jak uniknąć przy tym zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową? Tego studenci z Mazowsza dowiedzą się już w maju dzięki kampanii „Przestudiuj się”.
Przyszli lekarze zachęcają rówieśników do wykonywania testów na HIV
''Tramwaj zwany Pożądaniem'' rusza po studentów
Rozpoczęła się już ósma edycja ogólnopolskiej kampanii pn. „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W tym roku akcja obejmująca aż 15 polskich miast ma zmienić sposób myślenia Polaków o HIV, przemodelować podejmowane zachowania oraz zachęcić do testowania się w kierunku zakażenia wirusem. Kampania finansowana jest z grantu przekazanego IFMSA w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.
Liczba osób zakażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową w tym szczególnie HIV rośnie z roku na rok. O seropozytywnym statusie dowiadują się w Polsce średnio 3-4 osoby dziennie. Co gorsza, ludzie żyjący z HIV często nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż początkowe stadia są zwykle bezobjawowe. Tymczasem szybka diagnoza i podjęcie terapii to klucz do sukcesu w walce z epidemią. Właśnie z tą myślą realizowana jest łącząca zabawę z edukacją kampania „Tramwaj zwany Pożądaniem”.
Tramwaje i autobusy zwane pożądaniem odwiedziły już i odwiedzą do końca roku 15 miast Polski tj. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach, Olsztynie, Szczecinie, Białymstoku, Zielonej Górze, Radomiu oraz Opolu. Jeżdżą po trasach łączących najbardziej popularne kluby nocne w tych miastach oraz miejsca, w których zaplanowano ważne studenckie wydarzenia kulturalne, takie jak Juwenalia. Jazdę tymi niecodziennymi środkami transportu umilają najlepsi DJ’e oraz edukatorzy - członkowie IFMSA-Poland, którzy opowiadają pasażerom o drogach przenoszenia HIV oraz profilaktyce, a także informują, gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku zakażenia tym wirusem.
„Statystyki dotyczące epidemiologii HIV w Polsce mogą niepokoić. W ubiegłym roku zanotowano 1275 nowych zakażeń, z czego 31 proc. dotyczyło osób w kategorii wiekowej 20 – 29. Co szczególnie smutne w czasach, gdy mamy dostęp do bezpłatnej, skutecznej i bezpiecznej w długim terminie terapii, zarejestrowano aż 29 zgonów na AIDS, w tym 3 w tej grupie wiekowej. Szacuje się, że ponad 50 proc. osób z HIV w naszym kraju nie wie o swoim seropozytywnym statusie, co wynika głównie ze strachu przed wykonywaniem testów. Dlatego nasza kampania ma przede wszystkim na celu oddemonizowanie wirusa” – powiedziała Katarzyna Rylewicz z IFMSA-Poland, Koordynator Ogólnopolski projektu Tramwaj zwany Pożądaniem.
„Cieszymy się, że możemy w tym roku ponownie wspierać kampanię „Tramwaj zwany Pożądaniem”. To ważna akcja, bo niezwykle popularna i skierowana do młodzieży. Nowoczesne leki sprawiły, że z HIV można normalnie żyć. Nie zapominajmy jednak, że wirus wciąż jest groźny, jeśli ktoś jest zakażony, ale o tym nie wie i nie podejmuje terapii. Dzięki projektowi IFMSA-Poland o zagrożeniu co roku dowiadują się tysiące młodych ludzi w całej Polsce. To wiele” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Patronat merytoryczny nad kampanią objęli: Krajowe Centrum ds. AIDS, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS oraz Polskie Towarzystwa Ginekologów i Położników. Patroni medialni kampanii to serwis na:Temat.pl oraz ikmag.pl.
''Tramwaj zwany Pożądaniem'' rusza po studentów
Przeczytaj również