Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Testowanie na HIV podczas Marszu Równości

Społeczny Komitet ds. AIDS w specjalnie oznakowanym VAN-ie testuje w kierunku HIV mężczyzn mających seks z mężczyznami. Najbliższa taka akcja odbędzie się podczas Marszu Równości w Poznaniu. W ramach kampanii „Społeczność MSM się testuje” finansowanej z grantu przekazanego przez Gilead Sciences w konkursie Pozytywnie Otwarci można także zarejestrować się w systemie SMS-owym automatycznie przypominającym o wykonaniu testu na HIV co 3, 6 lub 12 miesięcy.
Oficjalne statystyki NIZP-PZH dotyczące epidemiologii HIV w?Polsce są bardzo niepokojące. W?ubiegłym roku zanotowano 1275 nowych zakażeń. W większości przypadków nie zarejestrowano drogi transmisji wirusa, ale z doświadczeń organizacji prowadzących Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) wynika jasno, że wśród osób seropozytywnych jest wielu MSM.
Dlatego właśnie w starym korycie Warty obok klubu Kontener Art w Poznaniu certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradcy SK AIDS będą edukować na temat HIV oraz zachęcać do zrobienia szybkiego testu – na miejscu, na podstawie próbki krwi z palca. W czerwcu robili to w warszawskim Miasteczku Równości w Parku Świętokrzyskim.
„Chcemy namawiać do testowania. Ale to nie wszystko. Chcemy też przypominać, że warto badać się w kierunku zakażenia HIV regularnie. Żeby o tym nie zapomnieć, wystarczy zarejestrować swój numer telefonu poprzez wysłanie SMSa o treści TEST.3, TEST.6 lub TEST.12. Automatyczny serwis przyśle „przypominajkę” również w formie SMSa co 3, 6 lub 12 miesięcy. System działa od początku lipca, ale już wcześniej informujemy o nim w ulotkach i na plakatach. Mamy nadzieję na co najmniej pół tysiąca subskrypcji” – powiedział Michał Pawlęga, koordynator projektu w Społecznym Komitecie ds. AIDS.
Znaczenie testowania w kierunku HIV jest nie do przecenienia. Wbrew niektórym opiniom nie pokonaliśmy jeszcze tej epidemii. Liczba osób HIV+ nieustannie rośnie. W Polsce dziennie o zakażeniu dowiadują się średnio 3-4 osoby. Wielu innych żyje w nieświadomości, nie poddaje się terapii, może zakazić partnerów i ryzykuje AIDS.
„HIV może dotknąć każdego więc z edukacją należy docierać zarówno do młodych, jak i do rosnącej ostatnio grupy osób starszych, którym zdarzają się ryzykowne kontakty, a także do mniejszości seksualnych. Nowoczesne, bezpieczne w długim terminie leki sprawiły, że z tym wirusem można normalnie żyć. Trzeba jedynie wiedzieć o swoim statusie i leczyć się niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do zakażenia.” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Przeczytaj również