Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Z dumą i akceptacją

Parada Równości to barwne wydarzenie, podczas którego każdy może być sobą – z dumą i akceptacją dla innych. W tym roku Parada była wyjątkowa ze względu na zaproszenie przez organizatorów do udziału Ukraińców, którzy przez wojnę nie mogli zebrać się w Kijowie. W tym międzynarodowym święcie wzięło udział m.in. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Dzięki grantowi otrzymanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci na realizację projektu „Duma i akceptacja” zobaczyliśmy w stolicy pierwszą w historii polskich marszy równości platformę podkreślającą obecność wśród nas osób żyjących z HIV.
Tegoroczna warszawska Parada była największa z dotychczasowych, udziałem 30 platform i 20 grup nieformalnych oraz około 100 tysiącami uczestników!
Święto było okazją do prowadzenia działań na rzecz profilaktyki HIV. Oprócz platformy Pozytywni w Tęczy przygotowali stoisko w miasteczku równości pod Pałacem Kultury i Nauki. Można tu było wykonać szybki test w kierunku zakażenia HIV oraz odbyć rozmowę z doradcami, a także otrzymać środki ochrony przed wirusem, czyli przede wszystkim prezerwatywy.
Obecność problematyki HIV na Paradzie nie była przypadkowa: liczba osób z nowo diagnozowanym zakażenie rośnie w zastraszającym tempie. Z 840 w roku 2020 podskoczyła do 1173 w 2021. Dane z pierwszych 5 miesięcy tego roku też budzą niepokój. W 2022 roku od stycznia do maja włącznie zakaziło się HIV 699 osób, czyli dużo więcej niż w tym samym okresie w latach minionych.
„Parada Równości to święto bycia sobą i dumy z tego, kim jesteśmy. Jednocześnie jest to okazja, żeby mówić o HIV. Jeśli dzięki naszym edukatorom choć jedna osoba mniej zakazi się tym wirusem, będę szczęśliwy. Wielkie podziękowania należą się organizatorom konkursu Pozytywnie Otwarci oraz partnerom projektu, Gejsza Travel i Ramona Bar. Bez nich ani platformy, ani stoiska by nie było” – powiedział Robert Piotr Łukasik ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, koordynator projektu.
„Liczby mówią za siebie – epidemia HIV w Polsce się rozwija. Dlatego trzeba propagować wiedzę o tym wirusie i zachęcać ludzi, by regularnie wykonywali testy. Wykryte zakażenie można leczyć, co pozwala funkcjonować zupełnie normalnie. Niewykryte prowadzi do AIDS i może być groźne dla życia. Bardzo się cieszę, że to właśnie przekazują wolontariusze ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy uczestnikom tegorocznej Parady Równości” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.