Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Testowanie na HIV na Bałutach

Średnio 3 osoby – tylu Polaków codziennie dowiaduje się o swoim zakażeniu HIV. Epidemia wciąż jest w Polsce groźna, choć wielu ją niesłusznie lekceważy. Jednym z powodów takiej sytuacji jest brak wiedzy i stygmatyzacja otaczająca zakażonych. Nie chcemy nawet badać się w tym kierunku, a często też nie wiemy, gdzie moglibyśmy to zrobić. Do poprawy tej sytuacji chce przyczynić się Miejskie Centrum Medyczne Bałuty, które w ramach akcji Jesteśmy POZytywnie otwarci! oferuje bezpłatne testy na HIV oraz udziela pacjentom informacji na temat terapii wirusa. Projekt realizowany jest dzięki zaangażowaniu personelu lecznicy i finansowaniu z grantu przekazanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci. Buddy Polska – zakażeni pomagają zakażonym
Zgodnie z danymi NIZP-PZH w 2018 roku odnotowano w Polsce 1275 nowych zakażeń HIV. W 2019 roku od stycznia do września liczba ta wyniosła 1091. W województwie łódzkim natomiast nowo wykrytych zakażeń było w roku 2018 jedynie 37, a od stycznia do września 2019 – 61, co stanowi niewiele ponad 5% w skali kraju. Rodzi się jednak pytanie, czy istotnie tak niewielu łodzian się zakaża, czy też… tak niewielu się testuje, bo tak niska jest świadomość zagrożenia.
„W województwie łódzkim mamy do dyspozycji 1 punkt konsultacyjno-diagnostyczny, otwarty przez 6 godzin w tygodniu. To mało. Konieczność wybrania się tylko w określonych godzinach do odległego, z punktu widzenia mieszkańca Bałut, miejsca stanowi znaczną niedogodność. Dlatego wraz z dr Joanną Wilczyńską oraz dr n.med. Maciejem Adamcem skorzystaliśmy z okazji, jaką daje konkurs Pozytywnie Otwarci. Wzięliśmy w nim udział, wygraliśmy i możemy teraz zapewnić mieszkańcom naszej dzielnicy na miejscu, w znanej przychodni, podczas wizyty u lekarza rodzinnego nie tylko testy, ale też – dzięki szkoleniom, jakie przeszliśmy – rzetelną wiedzę na temat HIV i AIDS” – mówi dr Marta Lewandowska, specjalistka chorób zakaźnych i koordynatorka akcji Jesteśmy POZytywnie otwarci. – „Mamy nadzieję, że dzięki temu zachęcimy naszych pacjentów do testowania się. Planujemy wykonanie do końca tego roku co najmniej 400 testów”.
Badania w kierunku zakażenia HIV są przeprowadzane codziennie w przychodni przy ulicy Nastrojowej w godzinach jej pracy, czyli między 8:00 a 18:00.
„Każde działanie prowadzące do tego, żebyśmy więcej wiedzieli na temat HIV i AIDS jest bardzo cenne. Projekt prowadzony przez Miejskie Centrum Medyczne Bałuty nie tylko zapewni pacjentom tej placówki taką wiedzę, ale też pomoże im podjąć decyzję o teście ze względu na jego dostępność na miejscu, na Bałutach” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Przeczytaj również