Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności

17 WRZEŚNIA 2018
HIV w UK i Irlandii Północnej
W 2017 w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 4363 przypadków HIV, co w porównaniu z 5280 przypadkami w 2016 oznacza spadek o 17%. Niestety ten trend nie utrzymuje się w Północnej Irlandii, gdzie w 2017 zdiagnozowano 84 przypadki, co oznacza 5% wzrostu w stosunku do 80 przypadków w 2016. John O’Doherty z organizacji Rainbow Project z Belfastu postuluje zredukowanie liczby nowych przypadków do zera.

10 WRZEŚNIA 2018
HIV groźny w Indonezji
Czwarty najbardziej zaludniony kraj na świecie – Indonezja – to również czwarte miejsce na świecie pod względem liczby zakażeń HIV rocznie po Chinach, Indiach i Rosji. Jest to również jedyny kraj w Azji, gdzie liczba zakażeń HIV rośnie – obecnie liczbę zakażonych ocenia się na 630 tysięcy, z czego zdiagnozowanych jest 44%. Zaledwie 10-12 % chorych jest leczonych lekami antyretrowirusowymi.

3 WRZEŚNIA 2018
O HIV w Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian’s
Jak szybko rozprzestrzeniają się choroby zakaźne? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy przewidywaniu pandemii? Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej daje na to odpowiedź w jednej ze swoich wystaw czasowych, koncentrującej się przede wszystkim na HIV.
Jeszcze przez 3 lata odwiedzający waszyngtońskie muzeum Smithsonian’s mogą zapoznać się z wystawą Outbreak prezentującą rozprzestrzenianie się HIV, Eboli oraz grypy. Głównym elementem wystawy jest HIV. Wystawa prezentuje dane na temat wirusa w postaci trójwymiarowego wykresu w czasie, w którym można znaleźć informacje na temat danych UNAIDS, akcji wspierających świadomość na temat HIV, a przede wszystkim wpływ epidemii na światową kulturę i naukę.

28 SIERPNIA 2018
Wyciek danych o osobach HIV+ w Tennessee
Komputerowa baza danych zawierająca wyczerpujące i szczegółowe informacje na temat tożsamości tysięcy osób żyjących z HIV w stanie Tennessee przez dziewięć miesięcy znajdowała się na niezabezpieczonym serwerze komputerowym dostępnym dla całego personelu Nashville Metro Public Health Department (wydział zdrowia w mieście Nashville) – poinformował dziennik The Tennessean. Osoby, których dane są w bazie, są przerażone tym, że ich rodziny i przyjaciele mogli dowiedzieć się, że są pozytywni. Chociaż urzędnicy nie wierzą, by informacje dostępne na współdzielonym serwerze zostały nieprawidłowo wykorzystane przez któregoś z 500 pracowników, dostęp do serwera prześledzi specjalna komisja.

20 SIERPNIA 2018
Cele na 2020 są zagrożone
UNAIDS wszczyna alarm i ostrzega, że postęp w walce z AIDS zwolnił i możemy nie osiągnąć celów wyznaczonych na 2020 rok. Liczba nowych zakażeń HIV wzrasta w około 50 krajach, a liczba zgonów związanych z AIDS nie spada wystarczająco szybko. Nie wzrastają też niestety środki przeznaczane na walkę z wirusem.

13 SIERPNIA 2018
Pracodawcy promują testowanie na HIV
Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poprzez inicjatywę [email protected] promuje wśród pracowników dobrowolne testowanie w kierunku HIV i korzystanie z doradztwa dotyczącego tego zakażenia. Wczesne rozpoznanie zakażenia pozwala rozpocząć leczenie, zanim wirus poczyni duże szkody w organizmie. To szczególnie ważne, ponieważ najnowszy raport MOP – „Wpływ HIV i AIDS na świat pracy: Globalne szacunki” – pokazał, że największą śmiertelność z powodu AIDS odnotowuje się wśród osób 30-letnich, a więc w wieku, który jest szczytem ich aktywności zawodowej. Program jest realizowany na podstawie partnerstwa instytucji państwowych, pracodawców i pracowników z wielu krajów na całym świecie.

6 SIERPNIA 2018
Spadek liczby zakażeń HIV w Indiach
Liczba nowych zakażeń w HIV i zachorowań na AIDS w Indiach spadła znacząco od 2010 roku. W 2010 roku Indie zarejestrowały 120 tys. nowych zakażeń, po 7 latach było to już 88 tys., w 2010 r. z powodu AIDS zmarło 160 tys. osób, w 2017 r. było to 69 tys. osób. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych kraj ten zawdzięcza dramatyczną poprawę sytuacji skoncentrowanej i nieprzerwanej walce z epidemią. ONZ wskazuje też jednak, że zagrożeniem w regionie jest nieopanowana sytuacja w Pakistanie i na Filipinach.

30 LIPCA 2018
Książę Harry kontynuuje dzieło Księżnej Diany
Książę Sussex wziął udział w 22. Międzynarodowej Konferencji AIDS (AIDS 2018) w Amsterdamie. Książę Harry dołączył do przedstawicieli Sentebale Let Youth Lead Advocates z Lesotho i Botswany. Organizacja, której patronuje, stawia sobie za cel walkę z HIV i AIDS oraz towarzyszącej zakażeniu stygmatyzacji w Afryce. Podczas dwudniowej wizyty książę spotykał się z młodymi ludźmi, organizacjami partnerskimi i liderami walki z wirusem. Także jego mama – księżna Diana, której 30. rocznica śmierci będzie obchodzona w tym roku – dawała całemu światu przykład akceptacji dla osób żyjących z wirusem oraz udzielała im silnego wsparcia.

23 LIPCA 2018
W Amsterdamie rozmawiają o końcu HIV i AIDS
W Amsterdamie zaczyna się 22. International AIDS Conference (Międzynarodowa Konferencja o AIDS). To największe na świecie wydarzenie dotyczące jednego problemu zdrowotnego organizuje International AIDS Society (IAS), wiodące niezależne stowarzyszenie specjalistów zajmujących się HIV. W Centrum Kongresowym RAI w Amsterdamie zgromadzi się około 18 000 uczestników z całego świata, w tym badacze z różnych dyscyplin, lekarze, specjaliści zdrowia publicznego i przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego. AIDS 2018 ma na celu upowszechnianie sposobów reagowania na problem HIV opartych na prawach człowieka i dowodach naukowych. Priorytetem jest, by te reakcje były dostosowane do potrzeb szczególnie wrażliwych społeczności i realizowane ponad granicami.

19 LIPCA 2018
Rak płuca długo zagraża byłym palaczom HIV+
Częstość zachorowań na raka płuc pozostaje wśród osób z HIV wysoka nawet 5 lat po rzuceniu palenia – wynika z danych opublikowanych w Clinical Infectious Diseases. To zupełnie inaczej niż u osób żyjących bez wirusa, u których ryzyko zachowania na raka płuc zmniejsza się wraz z upływem czasu od momentu rzucenia palenia. Stąd badacze rekomendują, by osoby zakażone wirusem HIV monitorować pod kątem raka płuc, mimo rzucenia palenia. Badanie objęło 3 442 osoby zakażone HIV, które obserwowano od 2004 do 2016 r. Na początku badania 49% uczestników stanowili palacze, 21% byli palacze, a 30% nigdy nie paliło.

10 LIPCA 2018
W Londynie będzie pomnik ofiar AIDS?
Grupa aktywistów zaczęła zbierać pieniądze na pierwszy w Wielkiej Brytanii narodowy pomnik upamiętniający ofiary epidemii AIDS. Ma on stanąć w Londynie. Kampania „AIDS Memory UK” planuje zebrać 7500 funtów, by uczcić w ten sposób ofiary wirusa z całego kraju, ale także tych, którzy obecnie żyją z HIV. W Wielkiej Brytanii są cztery inne miejsca pamięci o ofiarach AIDS - w Manchesterze, Brighton, Edynburgu i pod Oksfordem. Do tej pory nie powstał jednak pomnik, który byłby wyrazem narodowego hołdu oddawanego zmarłym z powodu tej choroby. Portal Pink News przypomina, że w Wielkiej Brytanii pierwszy zgon z powodu choroby związanej z AIDS odnotowano w grudniu 1981 roku. Szacuje się, że dziś z HIV żyje tam około 100 tys. osób.

2 LIPCA 2018
Sterylizowali kobiety HIV+ w Ugandzie
Co 10 kobieta HIV+ biorąca udział w badaniu na temat praw reprodukcyjnych kobiet zakażonych HIV w Ugandzie została wysterylizowana z powodu zakażenia wirusem, część z nich bez swojej zgody lub wiedzy – podaje New Vision, najpopularniejszy ugandyjski dziennik. Najczęściej procedurę przeprowadzano u kobiet mających niższy poziom wykształcenia i mieszkających na terenach wiejskich. Badanie prowadziła w latach 2014-2015 Międzynarodowa Koalicja Kobiet Żyjących z HIV we Wschodniej Afryce (ICWEA). Wzięły w nich udział 744 kobiety z całej Ugandy. Projekt został podsumowany w raporcie „Violation of Sexual and Reproductive Health Rights of Women Living With HIV in Clinical and Community Settings in Uganda”.

26 CZERWCA 2018
Wszyscy testują się na HIV
Jacek Poniedziałek, Grażyna Wolszczak, Filip Moroz, Mateusz Grydlik, Julia Chatys i Mikołaj Kubacki zachęcają do wykonywania testów na HIV. Fundacja Edukacji Społecznej (FES) w kampanii „Projekt Test: Wszyscy testują się na HIV” pokazuje, że badanie na HIV nie jest niczym wstydliwym i należy je wykonać zawsze po ryzykownej sytuacji. Fundacja uruchomiła nową odsłonę strony internetowej towarzyszącej kampanii. Pod adresem projekttest.pl osoby różnych narodowości mają dostęp do informacji na temat anonimowego i bezpłatnego testowania po polsku, angielsku i rosyjsku. Fundacja zapowiada, że wkrótce pojawią się kolejne wersje językowe kampanii.

18 CZERWCA 2018
Kiła w Anglii: statystki jak po wojnie
Liczba zachorowań na kiłę i rzeżączkę odnotowana w Anglii w zeszłym roku nie była tak wysoka od dekad. Najnowszy raport epidemiologiczny Public Health England o zakażeniach przenoszonych drogą płciową pokazuje, że ostatnio taką liczbę zakażeń na rzeżączkę odnotowano w 1987 roku, a na kiłę - w 1949 roku. Podobnie, jak w przypadku HIV, zakażenia kiłą i rzeżączką lepiej rokują, jeśli są wcześniej wykryte. Pełne dane dotyczące wirusa zostaną upublicznione dopiero w grudniu na Światowy Dzień AIDS, ale na tę chwilę wiadomo, że zmniejszyła się liczba powiadomień o wykryciu zakażenia HIV u partnera. Musimy poczekać kilka miesięcy, żeby dowiedzieć się, czy to wynik spadku liczby nowych zakażeń – zapowiada portal aidsmap.

11 CZERWCA 2018
O HIV jak kobieta z kobietą
Ruszyła nowa odsłona kampanii edukacyjnej „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, w tym o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. HIV. Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do testowania się w kierunku HIV i międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi. „Zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę” – przypomina Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, Rektor WUM. „Ginekolog już potwierdził ciążę. Zlecił mi różne badania. Nawet na HIV. HIV może dotyczyć każdego” – informuje „filmową córkę” bohaterka spotu edukacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS, grana przez Marię Seweryn. https://www.youtube.com/watch?v=_6yGCle1Si4

5 CZERWCA 2018
O teście na HIV dla głuchych mam
HIV w ciąży to nie wyrok – mówi głuchym mamom Krakowska Fundacja Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka „Między Uszami”. Seria filmów „AIDS i ciąża – poradnik w Polskim Języku Migowym” edukuje głuche kobiety o zakażeniu HIV – problemie, który może dotyczyć wszystkich bez względu na płeć, wiek ani na to, czy się słyszy. Filmy „Warto wiedzieć”, „Pozytywna mama”, „Pozytywne dziecko” można obejrzeć na stronie aids-mama.miedzyuszami.pl

24 MAJA 2018
Dean Street Express odsyła do domu
Znana londyńska klinika zdrowia seksualnego dramatycznie zmniejszyła liczbę osób, które mogą skorzystać z konsultacji. Ograniczenie liczby wizyt z 350 do 75 dziennie wynika ze zmian w finansowaniu, które dotknęły Dean Street Express. Klinika z Soho proponuje, by osoby bez objawów zamawiały domowe testy na zakażenia przenoszone drogą płciową, a na spotkaniach będzie przyjmować pacjentów z dolegliwościami, na szczepienia oraz osoby chcące skorzystać z profilaktyki przed- i po- ekspozycyjnej. Rzecznik kliniki wyjaśnił Gay Star News, że nowa polityka zdalnego dostępu do części usług, to kierunek, który niedługo stanie się standardem.

18 MAJA 2018
HIV nagrany na gorącym uczynku
Francuscy badacze na krótkim nagraniu przedstawili sposób, w jaki przenosi się zakażenie HIV. Choć powszechnie wiadomo, że wirus przenika przez błony śluzowe, to po raz pierwszy udało się zrekonstruować i sfilmować ten proces na żywo. Dokonał tego zespół naukowców z Institut Cochin w Paryżu. Efekt ich pracy można obejrzeć tu: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23386576,przelomowe-wideo-naukowcy-uchwycili-moment-w-ktorym-komorki.html

9 MAJA 2018
Odmawiają testu i narażają dzieci
Odmowa wykonania testu w kierunku HIV w czasie ciąży, zakażenie się HIV podczas ciąży i problemy z adherencją leczenia HIV to w Wielkiej Brytanii najczęstsze przyczyny przeniesienia zakażenia z matki na dziecko – informuje serwis aidsmap. Te wnioski przedstawił panel ekspertów, który analizował przypadki nowych zakażeń wertykalnych. W latach 2006-2013 zgłoszono ich tam 108 na łącznie 9200 porodów seropozytywnych matek. 41 to przypadki przeniesienia zakażenia HIV od zdiagnozowanych matek, a 67 – od matek, u których wirusa rozpoznano dopiero po porodzie. Zdecydowana większość zakażeń wertykalnych dotyczy dzieci, których matki urodziły się poza Wielką Brytanią.

30 KWIETNIA 2018
Sadio Mane z Liverpool FC walczy z HIV w Malawi
Piłkarz the Reds został ambasadorem projektu profilaktyki i wykrywania HIV w Malawi. Mane nagrał film skierowany do młodych mężczyzn, na którym demonstruje, w jaki sposób używa się testu na HIV do samodzielnego stosowania. W Malawi odsetek osób żyjących z HIV w populacji kraju jest jednym z najwyższych na świecie, a liczba nowych zakażeń jest najwyższa wśród osób w wieku od 15 do 17 lat. Niestety chłopcy i młodzi mężczyźni najrzadziej korzystają z edukacji zdrowotnej. Fundacja Liverpool FC i Szkoła Medycyny Tropikalnej z Liverpoolu, które przygotowały projekt, liczą, że zaangażowanie gwiazdy piłki nożnej z Senegalu pozwoli dotrzeć z edukacyjnym przekazem do tej populacji – podało Liverpool Echo.

24 KWIETNIA 2018
Czy w Papui-Nowej Gwinei zabraknie leków na HIV?
Dramatycznie niski poziom zapasów leków ARV w Papui-Nowej Gwinei (PNG) może stanowić zagrożenie dla życia seropozytywnych pacjentów – ostrzegają organizacje pacjenckie. Szacuje się, że w kraju tym żyje około 44 tys. osób zakażonych HIV, z których ponad połowa przyjmuje leki. David Bridger Przedstawiciel programu ONZ ds. AIDS w PNG potwierdza, że sytuacja jest poważna – zaczęto pobierać leki z zapasów przygotowanych na od trzech do sześciu miesięcy. Sekretarz do spraw zdrowia PNG uspokaja, że władze są w stanie zapewnić nowe dostawy w 2 miesiące, ale w ostatnim roku, jak podaje The Fiji Times, budżet na te terapie zmalał z 1,5 mln USD do 1,11 mln USD.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead