Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
30 MARCA 2020
Wszystko, co osoby HIV+ powinny wiedzieć o koronawirusie
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, jakie są wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dla osób HIV+ w dobie pandemii koronawirusa i wiele więcej informacji skierowanych do osób z HIV można znaleźć w sygnowanej przez UNAIDS broszurze. Zapraszamy do lektury.
16 MARCA 2020
Pozostańcie w domach!
Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy wspierające osoby seropozytywne opublikowało komunikat, w którym ze względu na sytuację epidemiologiczną odradza swoim podopiecznym (osobom HIV+) wychodzenie z domów. Wszyscy potrzebujący powinni kontaktować się ze Zjednoczeniem i innymi organizacjami pozarządowymi zdalnie, o ile jest to możliwe. Należy przy tym podkreślić, że nie ma na razie danych wskazujących, jakoby osoby HIV+ były bardziej zagrożone koronawirusem niż inni. Brak danych nie oznacza jednak w tym przypadku 100-procentowej pewności. Dlatego lepiej zachować ostrożność.
9 MARCA 2020
Natychmiastowa terapia 100-krotnie zmniejsza rezerwuary HIV?
Istniejące terapie HIV skutecznie powstrzymują wirusa, ale nie powodują wyleczenia, ponieważ potrafi się on ukryć w tzw. rezerwuarach. Jednak – jak czytamy na stronach Uniwersytetu w Montrealu – można nawet 100-krotnie zmniejszyć liczebność kopii wirusa w tych rezerwuarach. Wystarczy rozpocząć terapię natychmiast po wykryciu zakażenia, najlepiej również jak najszybciej po zakażeniu.
3 MARCA 2020
Osoby z HIV, a zagrożenie koronawirusem
Osoby seropozytywne nie mają podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem – na takim stanowisku stoi Brytyjskie Stowarzyszenie HIV BHIVA, które we czwartek 27 lutego wydało oświadczenie w tej sprawie. BHIVA zaleca jednocześnie stosowanie się do zaleceń wydawanych przez władze i unikanie paniki.
24 LUTEGO 2020
Jak kobiety w Europie zakażają się HIV?
Dane statystyczne pokazują jasno: przez kontakty heteroseksualne. Wśród prawie 50 tysięcy kobiet zdiagnozowanych w 2018 roku w Europie 92% zakaziło się tą właśnie drogą. Dane nie wyjaśniają niestety dlaczego – w przeciwieństwie do innych części świata, gdzie zakażonych kobiet jest więcej niż mężczyzn – kobiety w Europie są dwukrotnie rzadziej diagnozowane z HIV niż mężczyźni, ani dlaczego u wielu z nich wirusa wykrywa się późno. Możemy się tylko domyślać, że powodem jest fakt, że europejskie kobiety nadal zbyt rzadko decydują się wykonać test na HIV. Więcej – w AIDSmap.
17 LUTEGO 2020
Kiedy do zakażenia HIV dochodzi nowotwór
AIDSmap opisuje przeżycia pacjentów HIV+, u których wykryto także raka. Zarówno nowotwór jak i wirus mają ogromny wpływ na życie dotkniętych nimi osób, ale różnice między tymi diagnozami są znaczące. Rak może być śmiertelny, ale jest społecznie akceptowalny. Z HIV można żyć długie lata, jak z każdą inną chorobą przewlekłą, ale osoby seropozytywne dotyka stygmatyzacja. Co gorsza, jak się okazuje, nie tylko społeczeństwo nie wie wystarczająco dużo o HIV, ale również personel oddziałów onkologicznych.
10 LUTEGO 2020
PrEP dostępny dla wszystkich potrzebujących w RPA
Spotlight informuje o planach Republiki Południowej Afryki udostępniania PrEPu wszystkim osobom będącym wystawionymi na ryzyko zakażenia HIV. PrEP ma być dostępny co najmniej w 1 przychodni w każdym regionie. Jedną z grup, do których przede wszystkim leki mają docierać będą młode dziewczyny i kobiety, jako że W RPA kobiety w wieku 15-24 lata czterokrotnie częściej zakażają się HIV niż mężczyźni w tej grupie wiekowej.
3 LUTY 2020
Obrzezanie a HIV
Od 2007 międzynarodowi eksperci zalecają obrzezanie mężczyzn jako środek obniżający ryzyko zakażenia HIV w kontaktach heteroseksualnych. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie musi to być środek skuteczny. Pamiętać należy m.in., że obrzezanie mężczyzny nie wpływa na ryzyko zakażenia kobiety. Podsumowując, kwestia ta wymaga dalszych badań, o czym informuje The Conversation.
27 STYCZNIA 2020
HIV dociera do wszystkich narządów
Antoine Chaillon z Uniwersytetu Kalifornijskiego pobrał krew sześciu żyjących ochotników HIV+, a po ich śmierci przeprowadził szybkie autopsje. Wstępne wyniki pokazują, że wirus znajdował się w węzłach chłonnych, jelitach i we krwi, ale też w mózgu, wątrobie i innych przebadanych narządach. Pozytywna wiadomość jest taka, że skuteczna terapia HIV powstrzymuje replikację wirusa w tych narządach. Więcej informacji w EurekAlert.
20 STYCZNIA 2020
Słabsza pamięć immunologiczna u osób HIV+?
Archana Thomas z Oregon Health&Science University School of Medicine zainteresowała się kwestią możliwej, pomimo przebytych szczepień, utraty odporności na niektóre choroby w przypadku osób zakażonych wirusem HIV. Jako że już wcześniej zaobserwowano, że pacjenci seropozytywni częściej chorują na półpasiec, a także ciężej przechodzą ospę wietrzną, postanowiono sprawdzić ich odpowiedź immunologiczną na nieobecną w Stanach Zjednoczonych od 70 lat ospę prawdziwą. W badaniu wzięło udział 100 kobiet HIV+ i HIV-, wszystkie urodzone przed 1971 rokiem i zaszczepione przeciw ospie. Spośród kobiet HIV- u 20% zaobserwowano odpowiedź systemu immunologicznego na poziomie co najmniej 20 na 106 komórek CD4 T. W drugiej grupie taka odpowiedź pojawiła się zaledwie u 2,4% badanych.
13 STYCZNIA 2020
Kobiety HIV+ po 50-tce są zadowolone z życia
Amerykanki powyżej 50 roku życia czują się szczęśliwe niezależnie od statusu serologicznego. Tak stwierdziły uczestniczki badań przeprowadzonych pod kierownictwem Anny Rubtsovej z Emory University Rollins School of Public Health w Atlancie. 386 badanych było zakażonych HIV, a 137 – nie. Jak podkreśla AIDSMAP, ponad 80% kobiet oceniło swoje życie jako pozytywne bez względu na ewentualne problemy zdrowotne. Co ciekawe, w grupie HIV+ odsetek szczęśliwych kobiet był nieco wyższy, bo sięgnął 83,7% w porównaniu do 82,5% w grupie HIV-.
7 STYCZNIA 2020
Zakażenie opryszczką typu 2 zwiększa zagrożenie HIV
Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Brystolu pod kierownictwem dr Katharine J. Looker, u osób z wirusem opryszczki typu 2 aż trzykrotnie wzrasta prawdopodobieństwo zakażenia HIV. Taka zależność występuje u obu płci na całym świecie. Spośród przeanalizowanych 1,4 milionów nowych zakażeń HIV w 2016 roku około 420 tysięcy było powiązanych z uprzednim zakażeniem opryszczką. Większość z tych przypadków zaobserwowano w Afryce, ale również w Europie ich liczba była zauważalna – 15 tysięcy spośród ogólnej liczby 126 tysięcy zakażeń HIV drogą płciową. Więcej informacji: Avert>.
2 STYCZNIA 2020
Najważniejsze zagadnienie w leczeniu HIV - odmienne dla różnych grup
Dla zakażonych najistotniejsze jest przestrzeganie zaleceń, objawy HIV, depresja, ryzykowne zachowania seksualne i stygmatyzacja, zaś dla lekarzy - nadużycie substancji psychoaktywnych, depresja, przestrzeganie zaleceń, nadużycie alkoholu oraz palenie tytoniu. Takie są wyniki badań pod kierownictwem Roba Fredericksena z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadzonych na grupie ponad 200 osób. Otwarta pozostaje kwestia jak odmienne postrzeganie najważniejszych kwestii w leczeniu wpływa na jego wyniki, o czym więcej pisze National Center for Biotechnology Information.
23 GRUDNIA 2019
Wesołych Świąt!
Drodzy Państwo, Życzymy Państwu wspaniałego, rodzinnego i zdrowego czasu w okresie świątecznym, a w 2020 roku samych dobrych dni i wytrwałości w realizacji noworocznych postanowień.
Zespół leczHIV
16 GRUDNIA 2019
USA: ograniczanie nowych zakażeń i chorób towarzyszących
Medicalexpress pisze o planach amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia dotyczących ograniczenia nowych zakażeń HIV o 75% do 2024 oraz o 90% do 2029. Podkreśla też, że nawet osiągnięcie tych celów nie zwalnia od myślenia o zakażonych oraz o podwyższonym ryzyku chorób towarzyszących, jakie im grożą. Dlatego tak ważne są dalsze badania nad wirusem i jego wpływem na organizm oraz stosowanie terapii, które są jednocześnie skuteczne i bezpieczne w długim terminie.
10 GRUDNIA 2019
Portale randkowe źródłem informacji o profilaktyce HIV?
Najnowszy numer czasopisma Clinical Infectious Diseases (w druku) podaje wyniki badań porównujących życie seksualne oraz infekcje przenoszone drogą płciową 580 użytkowników jednej z aplikacji randkowych (Grindr) oraz 676 osób niekorzystających z portali tego typu. Wśród użytkowników Grindr zakażenie HIV stwierdzono u 2% w porównaniu do 4% pośród pozostałych badanych. Jakkolwiek pierwsza grupa z większą swobodą podchodziła do zachowań niebezpiecznych, to jednak wiedziała więcej na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także była bardziej otwarta na takie informacje.
2 GRUDNIA 2019
UNAIDS: Władza w ręce ludzi
W związku z obchodzonym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS, UNAIDS wydał nowy dokument pod tytułem Power to the people („Władza w ręce ludzi”). Jasno stwierdza on, że tam, gdzie osoby żyjące z HIV oraz zagrożone wirusem mają prawo głosu w kwestiach ich dotyczących, liczba nowych zakażeń maleje, a zakażeni mają lepszy dostęp do leczenia.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead