Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
17 stycznia 2022
Dr Joanna Kubicka Lekarzem na Plus
Chcielibyście zobaczyć, jak wygląda lekarz specjalista chorób zakaźnych, którego specjalnie wyróżniły w grudniu ubiegłego roku osoby żyjące z HIV? Wystarczy odwiedzić profil facebookowy Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, gdzie opublikowane zostały zdjęcia odbierającej nagrodę od pacjentów dr Joanny Kubickiej, zdobywczyni tytułu Lekarz na Plus przyznanego w internetowym głosowaniu.
10 stycznia 2022
Nowa odsłona internetowej poradni „Ty, to tu!”
Jeden z projektów nagrodzonych w konkursie Pozytywnie Otwarci 2019 wkracza w Nowy Rok w nowej odsłonie. Na portalu Ty, to tu! nadal można znaleźć kontakty do specjalistów, którzy doradzą w temacie HIV/STI lub ryzykownych zachowań seksualnych, albo do osób świadczących pomoc psychologiczną, ale teraz działają też na nim grupy wsparcia i samopomocy. Wszystko anonimowo i bezpłatnie.
4 stycznia 2022
Profilaktyka poekspozycyjna w Polsce
W najnowszym numerze Kontry, biuletynu przygotowywanego przez Krajowe Centrum ds. AIDS, przeczytamy m.in. o wszystkim, co wiedzieć należy na temat profilaktyki poekspozycyjnej po narażeniu na zakażenie HIV. Są tu opisane podstawy prawne, jak i przygotowany praktyczny poradnik mówiący, co zrobić w przypadku np. uszkodzenia skóry lub zachlapania błon śluzowych..
27 grudnia 2021
Najlepsze życzenia!
Szanowni Czytelnicy! Zdrowia, radości życia i samych sukcesów w Nowym Roku życzy zespół leczhiv.pl.
13 grudnia 2021
Grudniowy Tramwaj zwany pożądaniem
W tym roku „Tramwaj zwany pożądaniem” – organizowana zazwyczaj wiosną przez studentów medycyny z IFMSA-Poland akcja promująca profilaktykę HIV – wyjechał na ulice polskich miast także w grudniu. W Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Opolu i Poznaniu można było bezpłatnie przejechać nietypowymi pojazdami komunikacji miejskiej, w których przeszkoleni wolontariusze szerzyli wiedzę na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową. Więcej m.in. na antenie TVP3 Łódź.
6 grudnia 2021
90% osób żyjących z HIV w Anglii już zdiagnozowanych
W Anglii osiągnięty został już pierwszy z celów WHO dotyczących walki z HIV, czyli 90-90-90 (90% osób żyjących z HIV świadomych swojego statusu serologicznego, 90% zdiagnozowanych – leczonych, 90% leczonych – z niewykrywalnym poziomem wirusa we krwi). Co więcej, kraj ten jest na dobrej drodze do osiągnięcia pierwszego z bardziej ambitnych celów, czyli 95-95-95 przed rokiem 2025. Więcej informacji: AIDSmap.
29 listopada 2021
Czerwona kokardka na Światowy Dzień AIDS
Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania oraz przypadającego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS ulicami Krakowa, Torunia, Poznania, Gdańska i Warszawy przejechał samochód wyświetlający na fasadach budynków czerwone kokardki. Celem happeningu organizowanego przez Gilead Sciences i Polską Fundację Pomocy Humanitarnej Res Humanae jest m.in. przypomnienie Polakom o konieczności robienia testów w kierunku zakażenia HIV.
23 listopada 2021
Plebiscyt Lekarz na Plus
Do 29 listopada można głosować w plebiscycie „Lekarz na plus”. W internetowym głosowaniu osoby żyjące z HIV wskazują lekarzy specjalistów chorób zakaźnych, którym chcieliby szczególnie mocno podziękować za opiekę. Rozstrzygnięcie plebiscytu oraz wręczenie statuetki nastąpi 1 grudnia podczas konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”.
15 listopada 2021
Jak wygląda życie z HIV w Europie?
Europejska Grupa ds. Terapii AIDS (EATG), AIDS Action Group (AAE), Forum Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zapraszają do udziału w badaniu o doświadczeniach stygmatyzacji z powodu HIV osób seropozytywnych żyjących w Europie. Ankieta jest dostępna również w języku polskim.
8 listopada 2021
Masz gruźlicę albo HCV? Przetestuj się na HIV!
Jak wynika z badań przedstawionych podczas niedawnej Europejskiej Konferencji na temat AIDS EACS, 5% pacjentów z gruźlicą, 4% z HCV i 1% z ziarnicą otrzymało także pozytywny wynik testu w kierunku zakażenia HIV. Niestety, w większości krajów europejskich rekomendacje leczenia tych chorób nie uwzględniają kierowania pacjentów na takie testy.
2 listopada 2021
Szybkie leczenie HIV również dla nieubezpieczonych?
Podczas XVII Forum Rynku Zdrowia Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, poinformowała, że prace nad projektem programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV na lata 2022-26” zostały zakończone. Przygotowany projekt jest nowatorski ze względu na objęcie szybkim leczeniem również osób nieubezpieczonych – Polaków, jak i obcokrajowców. Ta druga grupa będzie miała zapewnione leki na okres do dwóch miesięcy w przypadku problemów z otrzymaniem leków u siebie w kraju w ramach regularnego leczenia np. ze względu na ograniczenia pandemiczne.
25 października 2021
Test na HIV dostępny od ręki
Automaty z testami na HIV oraz inne schorzenia przenoszone drogą płciową pojawiły się w okolicach Brighton i Hove w Anglii. Brighton i Hove należą do inicjatywy Fast Track Cities, m.in. mającej na celu zwiększenie skuteczności prewencji HIV. Testy zapewniają skuteczność do 99,7% - wystarczy kropla krwi i wysłanie ich do Centrum Medycznego.
18 października 2021
Specjaliści i osoby żyjące z HIV opowiadają o mitach i postępie
Portal namAIDSmap przygotował serię 6 podcastów w języku angielskim mówiących o życiu z HIV, stygmatyzacji, a także o nadziei, jaką przyniósł postęp w leczeniu tego zakażenia. Jak mówi tytuł szóstego odcinka "Wiedza to potęga" – polecamy!
11 października 2021
11. konkurs Pozytywnie Otwarci rozstrzygnięty!
W jedenastej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci, Kapituła w składzie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, dr n. med. Regina Podlasin, Maria Seweryn, dr Mariusz Gujski, dr Michał Kaźmierski, Janusz Michalak oraz ks. Arkadiusz Nowak wybrała następujących laureatów (kolejność alfabetyczna):

 • Fundacja Akceptacja za projekt „Testuj! Nie wykluczaj! Edukuj!”,
 • Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Akademia pozytywnego życia w sieci”,
 • Fundacja Edukacji Zdrowotnej „Lepsze Jutro” za projekt „Zbadaj się, kotku”,
 • Fundacja Res Humanae za projekt „HIV na obcasach”,
 • Fundacja Teraz Wy za projekt „Mówię o HIV”,
 • Polskie Towarzystwo Higieniczne oddział Śląsk za projekt „Nie daj się HIV, zapobiegaj zakażeniu”,
 • Społeczny Komitet ds. AIDS za projekt „Krajowa sieć wsparcia Buddy Polska”,
 • Stowarzyszenie Faros za projekt „Up to test, pozdro test”,
 • Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” za projekt „Pozytywna akceptacja”,
 • Trans-Fuzja, Fundacja na Rzecz Osób Transpłciowych za projekt „Trans-pozytywne testowanie – promocja diagnostyki HIV/AIDS wśród osób transpłciowych”,
 • Urząd miasta Poznania za projekt „Od przygody zwykle się zaczyna… poznaj HIV/AIDS by zdążyć przed metą”,
 • Zjednoczenie Pozytywni w tęczy za projekt „DQ Plus”.
4 października 2021
Hormonalna terapia zastępcza u kobiet HIV+
Jedna z prezentacji podczas niedawnego Międzynarodowego Warsztatu na temat HIV oraz Starzenia dotyczyła hormonalnej terapii zastępczej. Jako że populacja osób żyjących z HIV jest coraz starsza, również coraz więcej kobiet żyjących z wirusem osiąga wiek okołomenopauzalny. Badanie prowadzone w Kanadzie wskazuje, że kobiety HIV+ mają duże ryzyko wczesnej menopauzy (przed 45 rokiem życia) oraz uderzeń gorąca. A chociaż są to wskazania do hormonalnej terapii zastępczej, raczej rzadko jest ona w przypadku tej grupy pacjentek zalecana. Statystycznie w około 10% przypadków. Najprawdopodobniej przyczyną takiej sytuacji jest brak rozmowy pacjentek z lekarzami.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead