Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
28 listopada 2022
Doroczna konferencja na temat HIV i AIDS
Nowe trendy w profilaktyce HIV, aktualne problemy, wsparcie dla osób żyjących z tym wirusem – to tylko niektóre z tematów, które poruszane będą podczas dorocznej konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. Można jeszcze zapisać się do udziału zdalnego. Konferencja odbywa się 30 listopada i 1 grudnia.
21 listopada 2022
Europejski Tydzień Testowania: czerwona kokardka przypomina o HIV
W 5 miastach w Polsce – Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni – na fasadach budynków wyświetlana będzie w tym tygodniu czerwona kokardka przypominająca o zagrożeniu HIV i o tym, że każdy powinien zrobić test w kierunku zakażenia tym wirusem. Badać się warto nie tylko podczas trwającego od 21 do 28 listopada Europejskiego Tygodnia Testowania, ale przez cały rok. Np. w jednym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, gdzie testy są anonimowe, bezpłatne i dostępne bez skierowania.
14 listopada 2022
Kobiety żyjące z HIV od urodzenia coraz częściej zachodzą w ciążę
Z brytyjskich danych wynika, że coraz liczniejsze są ciąże u kobiet, które od urodzenia żyją z HIV. W 2006 roku zaledwie 0,3% kobiet z wertykalnym zakażeniem HIV w tym kraju decydowało się na ciążę. W 2021 roku odsetek ten wzrósł dziesięciokrotnie. Ciężarne żyjące z HIV mają coraz lepszą opiekę i coraz częściej wchodzą w okres ciąży z niewykrywalnym poziomem wirusa, chociaż rodzą wcześniej, bo średnio w wieku 24 lat niż populacja ogólna (30 lat). Więcej informacji: NAM AIDSmap.
7 listopada 2022
Pomoc dla osób żyjących z HIV
Wolontariusze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” uruchomili „Kwiat magnolii” – grupę wsparcia finansowaną ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci. O tym, jak można dołączyć do grupy informują pracownicy punktów testowania oraz Poradni Profilaktyczno-Leczniczej przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Celem akcji jest wsparcie osób, które czekają na wynik testu na HIV lub właśnie dowiedziały się, że są zakażone.
24 października 2022
Dr Szetela mówi o HIV w „Zdrowiu bez cenzury”
Dr Bartosz Szetela z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wyjaśnia w rozmowie z Anną Kaczmarek z portalu naTemat, jak ustrzec się przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz na czym polega ich leczenie. Polecamy „Zdrowie bez cenzury”.
17 października 2022
Nowy sposób na szukanie rezerwuarów HIV
Badaczom z Uniwersytetu w San Franscisco udało się znaleźć rezerwuary HIV w organizmach seropozytywnych pacjentów przy wykorzystaniu rezonansu magnetycznego po podaniu oznaczonych radioaktywnie przeciwciał monoklonalnych. Naukowcy potwierdzili w ten sposób, że podczas terapii ARV HIV pozostaje uśpiony w jelitach oraz węzłach chłonnych. Wykryli wirusa również w nosie oraz szpiku kostnym. Do niedawna jedynym sposobem odnalezienia rezerwuarów HIV w ciele osoby seropozytywnej było zbadanie tkanki pobranej w biopsji.
10 października 2022
Znamy laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci 2022
W tegorocznej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci granty ufundowane przez firmę Gilead Sciences Poland przypadły w udziale dziesięciu organizacjom pozarządowym oraz jednemu z Urzędów Gmin. Nagrodzone projekty przyczynią się do promocji profilaktyki HIV, wiedzy o tym wirusie w społeczeństwie oraz lepszego życia osób seropozytywnych. Więcej informacji: Pozytywnie Otwarci.
3 października 2022
Zasada N=N nie oznacza braku dyskryminacji
W Stanach Zjednoczonych 70% mężczyzn homoseksualnych żyjących z HIV ma niewykrywalny poziom wirusa po pół roku od diagnozy. To oznacza, że nie zakażają, jednak nadal niechętnie mówią o swoim statusie serologicznym. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Emory (USA), najczęściej ujawniają ten fakt partnerom seksualnym, zgodnie z obowiązującym prawem. Najczęstszym powodem nieujawniania życia z HIV jest obawa przed dyskryminacją.
27 września 2022
Raport: Diagnostyka HIV a potrzeby osób transpłciowych
Aż 77% osób transpłciowych nigdy nie wykonało testu w kierunku HIV, dla 42% zakażenie tym wirusem nie jest powodem do obaw, co siódma osoba ankietowana boi się natomiast braku anonimowości podczas testu, choć jest ona przecież gwarantowana w ogólnopolskiej sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych – m.in. takie, niepokojące liczby znajdują się w raporcie Fundacji Trans-Fuzja sporządzonym na podstawie ankiety wypełnionej przez 423 osoby transpłciowe. Badanie przeprowadzono w ramach kampanii „Trans pozytywne testowanie” realizowanej ze środków uzyskanych przez Fundację w konkursie Pozytywnie Otwarci. Pełen raport do pobrania na stronie Fundacji Trans-Fuzja.
19 września 2022
Liczba zakażeń HIV w Polsce rośnie
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Instytutu Badawczego niepokoją: w tym roku możemy mieć rekordową liczbę nowowykrytych zakażeń HIV w Polsce. Od początku roku do 31 sierpnia zanotowano ich 1286, co stanowi ponad 180% ubiegłorocznej liczby. W okresie 1 stycznia – 31 sierpnia 2021 roku zdiagnozowano 695 zakażeń. Nawet w rekordowym dotychczas pod tym względem roku 2019 osiem pierwszych miesięcy przyniosło 1147 nowych zakażeń, a więc około 10% mniej niż mamy obecnie.
12 września 2022
Więcej HIV w Polsce niż myślimy?
Dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej zwraca uwagę na wysoki odsetek późno rozpoznanych zakażeń HIV w Polsce. Przestrzega, że zbyt często zdarzają się w naszym kraju przypadki pełnoobjawowego AIDS oraz zgony spowodowane tą chorobą. Może to wskazywać, że prawdziwa liczba osób seropozytywnych w Polsce znacznie przekracza oficjalne dane. Dlatego należy chronić się, używając prezerwatyw i częściej wykonywać testy w kierunku zakażenia HIV.
5 września 2022
Londyn: standardowy test na HIV na ostrym dyżurze
W londyńskich szpitalach wprowadzono testowanie na HIV pacjentów zgłaszających się na ostre dyżury. Każdy dostanie taką propozycję, chociaż oczywiście można będzie nie wyrazić zgody na test. Wcześniej badania pacjentów w kierunku zakażenia HIV prowadzono z sukcesami w niektórych londyńskich szpitalach. Teraz stanie się to standardową procedurą we wszystkich. W Londynie mieszka ponad 1 600 niezdiagnozowanych osób żyjących z HIV, co stanowi około 30 procent Brytyjczyków HIV+ nieznających swojego statusu serologicznego.
29 sierpnia 2022
Białystok: Testy na HIV na Festiwalu Up to Date
Na tegorocznym podlaskim święcie muzyki elektronicznej, Up to Date Festival w Białymstoku, dostępne będą bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV. Uczestnicy imprezy będą mieli ponadto okazję porozmawiać o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. Wszystko w ramach akcji Test Fest prowadzonej przez białostockie Stowarzyszenie Faros, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. Akcja odbędzie się podczas dwóch pierwszych dni festiwalu – 2 i 3 września.
22 sierpnia 2022
Zapobieganie depresji i samobójstwom osób żyjących z HIV
Liczba samobójstw na całym świecie zwiększyła się przez ostatnie 45 lat o 60%. Do najbardziej zagrożonych grup społecznych należą, jak pokazują badania, młode matki, szczególnie młode kobiety w niechcianej ciąży, oraz osoby należące do mniejszości, np. seksualnych, a także osoby dotknięte chorobami zakaźnymi, w tym HIV. Ogromną pomocą może być akceptacja bliskich. Jeśli ona jest lub pojawia się w gronie rodziny i znajomych, ryzyko depresji oraz samobójstwa zdecydowanie się zmniejsza. Więcej na ten temat w doniesieniach z konferencji AIDS 2022 w NAM AidsMap
16 sierpnia 2022
Stygmatyzacja osób HIV+ wciąż silna
Dla około 12% osób żyjących z HIV na świecie zakażenie stanowi barierę w dostępie do ochrony zdrowia. Aż w 40 krajach udokumentowano przypadki przymusowej sterylizacji kobiet żyjących z HIV. To tylko niektóre z przykładów nierównego traktowania osób seropozytywnych. Jak wynika z podsumowania dyskusji przeprowadzonej podczas niedawnej konferencji AIDS 2022, najskuteczniejsza w walce ze stygmatyzacją jest konsekwentna współpraca wielu organizacji wspierających osoby żyjące z HIV.
8 sierpnia 2022
Udany przeszczep serca pomiędzy osobami żyjącymi z HIV!
Pierwszy na świecie przeszczep serca pomiędzy osobami żyjącymi z HIV został wykonany wiosną tego roku w Nowym Jorku. Ponad sześćdziesięcioletnia pacjentka czuje się dobrze i przebywa w domu. Była to pierwsza taka operacja, chociaż prawo USA pozwala na przeszczepy pomiędzy osobami HIV+ już od 2013 roku.
1 sierpnia 2022
O HIV na Pol’And’Rock Festival
Dzięki Działaniom Towarzystwa Rozwoju Rodziny, oddziału w Zielonej Górze w ramach projektu nagrodzonego w konkursie Pozytywnie Otwarci profesjonalni edukatorzy opowiedzą uczestnikom tegorocznego festiwalu Pol’And’Rock o dojrzewaniu oraz bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych. Na stoisku dostępne będą ulotki, broszury, szybkie testy na HIV i HCV. Będą też quizy i konkursy z nagrodami oraz warsztaty. TRR Zielona Góra zaprasza już od 3 sierpnia.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead