Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
14 CZERWCA 2021
Parada równości w Warszawie
Mimo obaw, że trzeba będzie ją odwołać z powodu pandemii, tegoroczna Parada Równości w Warszawie jednak się odbędzie. Początek 19 czerwca o godzinie 14.00 pod Pałacem Kultury i Nauki. Czerwiec jest miesiącem, w którym szczególnie promowane są solidarność i równość osób LGBTQ+. Ma to upamiętnić wydarzenia z czerwca 1969 roku w Stonewall w Nowym Jorku, gdzie miały miejsce zamieszki spowodowane policyjnym nalotem na bar LGBT. Dlatego przez cały czerwiec przed Ambasadą USA w Warszawie powiewa tęczowa flaga.
7 CZERWCA 2021
Nie leczysz HIV? Możesz mieć problemy z erekcją
Wojsko amerykańskie przeprowadziło badania dotyczące problemów z erekcją wśród heteroseksualnych żołnierzy cis-mężczyzn HIV+ pozostających w służbie czynnej. Zbadano 5682 pacjentów, spośród których na zaburzenia erekcji cierpiało około 10%. Wyniki jasno dowodzą, że czynnikami ryzyka problemów z erekcją są choroby układu krążenia, palenie papierosów oraz bezdech. Jeśli chodzi o HIV, to zaburzenia erekcji powoduje nie tyle samo zakażenie, co opóźnienie w rozpoczęciu leczenia. Więcej informacji: AIDSmap.
31 MAJA 2021
Informacja o HIV u fryzjera i kosmetyczki
Ponad 36 tysięcy opracowanych przez studentów medycyny zrzeszonych w IFMSA-Poland broszur informacyjnych o profilaktyce HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową pojawiło się w zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych i urzędach kilkunastu polskich miast. To element akcji „Tramwaj zwany pożądaniem”. Ze względu na pandemię, w tym roku tramwaje pojadą najpewniej dopiero we wrześniu, ale studenci rozpoczęli kampanię edukacyjną już teraz.
26 MAJA 2021
WHO: ponad 60% żyjących z HIV na świecie dostaje leki ARV
Z najnowszego raportu WHO na temat chorób przenoszonych drogą płciową wynika, że zakaża się nimi aż milion osób dziennie. Samych zakażeń HIV było w roku 2019 1,7 mln. Dobra wiadomość jest taka, że terapią ARV objęte jest już ponad 60% osób żyjących z HIV oraz 85% seropozytywnych ciężarnych.
20 MAJA 2021
Szybkie testy na wagę złota
Co mają wspólnego sklepy dla rękodzielników z wykrywaniem wirusów? Płatki złota! To właśnie tego materiału, wykorzystywanego do pozłacania mebli, ubrań, a także produktów spożywczych, użyto przy opracowaniu testów działających na podobnych zasadach, co testy PCR, ale nie wymagających drogiej aparatury. Przy użyciu pokrytych cienką warstwą złota elektrod, na powierzchni których znajdują się łańcuchy wirusowego DNA, badacze wykrywają wirusy w próbkach pobranych od ludzi. Na razie skupili się na HPV, ale system można w prosty sposób przystosować do wykrywania innych wirusów, w tym HIV.
10 MAJA 2021
Graj na zdrowie!
Aplikacja na smartfony z informacjami podanymi w odpowiedniej formie lepiej trafia do młodych mężczyzn aniżeli porady lekarza – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Karoliny Północnej w USA. Aplikacja łącząca grę z cechami mediów społecznościowych przypominała 146 pacjentom przez 26 tygodni o porach brania leków oraz przekazywała informacje na temat bezpiecznych zachowań. Grający w nią otrzymywali odznaczenia i punkty za własne sukcesy oraz za wspieranie innych graczy. Przez cały czas testowania aplikacji użytkownicy wypełniali wytyczne lekarzy dwa razy sumienniej aniżeli grupa kontrolna. Więcej informacji w portalu MedicalXpress.
6 MAJA 2021
Szczepionka na SARS-CoV-2 przy zakażeniu HIV?
Zdecydowanie tak! Jak pokazują wyniki dwóch niezależnych badań na grupie w sumie około 300 osób, status serologiczny osób zaszczepionych szczepionką Astra Zeneca nie ma znaczenia. Istotny jest jedynie poziom limfocytów CD4 – powyżej 500. Badania zostały przeprowadzone w RPA oraz w Anglii.
27 KWIETNIA 2021
Patchwork dla upamiętnienia ofiar AIDS
Zbliża się kolejny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Z tej okazji Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy” 16 maja w południe, na warszawskim Placu Zamkowym, zaprezentuje wielki patchwork. Już teraz można zgłosić się do udziału w akcji i przygotować swój fragment o wymiarach 1x1m. Rejestracja na stronie https://patchwork.org.pl.
20 KWIETNIA 2021
Zakażenie COVID-19 w poradni mniej groźne niż przerwana terapia HIV
WHO opublikowało wyniki modeli matematycznych biorących pod uwagę ryzyko zakażenia COVID-19 w klinikach oferujących leczenie HIV. Okazuje się, że ryzyko śmierci spowodowanej nieleczonym zakażeniem HIV może wynosić od 19 do 146 osób na 10 tysięcy, podczas gdy ryzyko śmierci w wyniku zakażenia COVID-19 w placówce leczącej HIV to 0,002 – 0,15 na 10 tysięcy. Więcej informacji na stronach WHO.
12 KWIETNIA 2021
Ruszył konkurs Pozytywnie Otwarci
Ruszyła jedenasta edycja konkursu Pozytywnie Otwarci, najstarszego działającego nieprzerwanie polskiego projektu grantowego skupionego na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV. Organizacje pozarządowe, publiczne placówki ochrony zdrowia i samorządy mogą składać zgłoszenia mailem na adres biuro@pozytywnieotwarci.pl do 30. czerwca br. Kapituła wybierze najlepsze pomysły, a ich twórcy dostaną środki na realizację projektów od Gilead Sciences Poland. Regulamin z tegorocznymi tematami, kryteria konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są tu Zapraszamy do udziału!
2 KWIETNIA 2021
Zdrowia na Święta i po nich!
W imieniu redakcji portalu leczhiv.pl życzymy wszystkim naszym czytelnikom i ich bliskim zdrowia, a także nadziei, że już wkrótce o pandemii COVID-19 będziemy mogli mówić w czasie przeszłym. Uważajcie na siebie!
30 MARZEC 2021
Seniorom HIV+ zagraża pofilarmacja
Wyniki badań szwajcarskich naukowców pod kierownictwem Francoise Livio z Uniwersytetu w Lozannie pokazują, że polifarmacja (przepisywanie zbyt dużej ilości leków nie mających nic wspólnego z terapią HIV) zdarza się w przypadku pacjentów seropozytywnych tym częściej, im są starsi. Niestety widoczna jest też zależność od płci – najczęściej zbyt dużo leków, a nierzadko wręcz leki nieodpowiednie przepisuje się paniom, co ma, według analityków, związek głównie z chorobami współistniejącymi. Więcej informacji: AIDSmap.
22 MARCA 2021
Nowe rekomendacje WHO
17 marca WHO opublikowała wytyczne dotyczące profilaktyki i terapii HIV podczas pandemii. Wśród nich m.in. zalecenie testowania dzieci poniżej 18 miesięcy testami NAT, wizyty u lekarza osób dobrze tolerujących terapię ARV co 3-6 miesięcy, interwencje w przypadku pacjentów przerywających terapię oraz pomoc psychosocjalna dla młodych dorosłych żyjących z HIV.
15 MARCA 2021
Groźna koinfekcja HIV i HBV
Wirtualna konferencja CROI (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections), która zakończyła się w ubiegłym tygodniu, obfitowała w prezentacje i dyskusje nie tylko na temat infekcji pojedynczymi patogenami, ale również koinfekcji. Jedną z nich jest koinfekcja HIV i HBV, która ma podwyższać ryzyko raka wątrobowokomórkowego. Należy podkreślić, że zagrożenie to znacząco zmniejsza odpowiednia terapia antyretrowirusowa.
8 MARCA 2021
Konferencja na temat Retrowirusów i Infekcji Oportunistycznych online
Rozpoczęła się tegoroczna konferencja CROI (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections)! Od 6 do 10 MARZEC w programie, w dużej mierze poświęconym koronawirusowi, mowa jest również o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w walce z HIV oraz o tym, jaki wpływ na zakażenie SARS-CoV-2 ma HIV i odwrotnie. Relacje z konferencji dostępne będą na portalu AIDSMap.
3 MARCA 2021
Czy z HIV można uprawiać sport?
Oczywiście można! Dowodem na to jest chociażby bardzo popularny w Wielkiej Brytanii Walijczyk Gareth Thomas, były zawodowy gracz w rugby. Thomas znany jest z tego, że świetnie grał w rugby oraz że żyje z HIV. Kiedy się o zakażeniu dowiedział, bardzo bał się stygmatyzacji, ale zamiast ukrywać swój status postanowił działać. Więcej w wywiadzie z Thomasem w BBC.
22 LUTEGO 2021
„Tele-leczenie” HIV
Jak informuje portal The Body, pacjenci HIV+ doceniają telemedycynę. Dzięki zdalnym wizytom u lekarza oraz psychologa łatwiej im rozpocząć skuteczną terapię i w niej wytrwać. Telemedycyna ułatwia kontakt z lekarzem i terapeutą. Nie bez znaczenia jest też fakt, że przy wykorzystaniu telefonu bądź internetu dużej części pacjentów łatwiej zadawać pytania, a co za tym idzie – lepiej rozumieją oni swój stan zdrowia oraz korzyści terapii ARV.
15 LUTEGO 2021
Nowa seria podcastów o HIV/AIDS
Już 17 lutego rusza nowa seria podcastów na temat HIV/AIDS firmowana przez Public Health England. Rozmówcy, wśród których znaleźli się np. aktor Jonathan Blake, jeden z pierwszych zdiagnozowanych z HIV oraz Matthew Hodson, dyrektor NAM AIDSmap, otwarcie mówią o pytaniach, jakie ciągle czasem słyszą, czyli: Jak to złapałeś? Umrzesz młodo? Mogę się od ciebie zakazić? W podcastach usłyszymy również o tym, czym obecnie jest życie z HIV, o rozwoju terapii, o uwolnieniu się od strachu przed stygmatyzacją.
8 LUTEGO 2021
HIV i zaburzenia snu – częste połączenie
AIDSmap opisuje niedawne badanie na temat zaburzeń snu, z którego wynika, że bezsenność jest aż do 5 razy częstsza u osób HIV+ niż w grupie kontrolnej. Na szczęście bezsenność da się leczyć – dobre efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna.
1 LUTEGO 2021
Iran potępia stygmatyzację osób HIV+
Jak podaje UNAIDS, Iran dołączył do krajów działających na rzecz eliminacji stygmatyzacji i dyskryminacji osób seropozytywnych. Nowe rozwiązania prawne wprowadzone przez Teheran dotyczą przede wszystkim sposobu działania placówek ochrony zdrowia. Mają one umożliwić wszystkim potrzebującym dostęp do usług oraz zwiększać poziom wiedzy na temat HIV oraz AIDS.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead