Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności

18 MAJA 2018
HIV nagrany na gorącym uczynku
Francuscy badacze na krótkim nagraniu przedstawili sposób, w jaki przenosi się zakażenie HIV. Choć powszechnie wiadomo, że wirus przenika przez błony śluzowe, to po raz pierwszy udało się zrekonstruować i sfilmować ten proces na żywo. Dokonał tego zespół naukowców z Institut Cochin w Paryżu. Efekt ich pracy można obejrzeć tu: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23386576,przelomowe-wideo-naukowcy-uchwycili-moment-w-ktorym-komorki.html

9 MAJA 2018
Odmawiają testu i narażają dzieci
Odmowa wykonania testu w kierunku HIV w czasie ciąży, zakażenie się HIV podczas ciąży i problemy z adherencją leczenia HIV to w Wielkiej Brytanii najczęstsze przyczyny przeniesienia zakażenia z matki na dziecko – informuje serwis aidsmap. Te wnioski przedstawił panel ekspertów, który analizował przypadki nowych zakażeń wertykalnych. W latach 2006-2013 zgłoszono ich tam 108 na łącznie 9200 porodów seropozytywnych matek. 41 to przypadki przeniesienia zakażenia HIV od zdiagnozowanych matek, a 67 – od matek, u których wirusa rozpoznano dopiero po porodzie. Zdecydowana większość zakażeń wertykalnych dotyczy dzieci, których matki urodziły się poza Wielką Brytanią.

30 KWIETNIA 2018
Sadio Mane z Liverpool FC walczy z HIV w Malawi
Piłkarz the Reds został ambasadorem projektu profilaktyki i wykrywania HIV w Malawi. Mane nagrał film skierowany do młodych mężczyzn, na którym demonstruje, w jaki sposób używa się testu na HIV do samodzielnego stosowania. W Malawi odsetek osób żyjących z HIV w populacji kraju jest jednym z najwyższych na świecie, a liczba nowych zakażeń jest najwyższa wśród osób w wieku od 15 do 17 lat. Niestety chłopcy i młodzi mężczyźni najrzadziej korzystają z edukacji zdrowotnej. Fundacja Liverpool FC i Szkoła Medycyny Tropikalnej z Liverpoolu, które przygotowały projekt, liczą, że zaangażowanie gwiazdy piłki nożnej z Senegalu pozwoli dotrzeć z edukacyjnym przekazem do tej populacji – podało Liverpool Echo.

24 KWIETNIA 2018
Czy w Papui-Nowej Gwinei zabraknie leków na HIV?
Dramatycznie niski poziom zapasów leków ARV w Papui-Nowej Gwinei (PNG) może stanowić zagrożenie dla życia seropozytywnych pacjentów – ostrzegają organizacje pacjenckie. Szacuje się, że w kraju tym żyje około 44 tys. osób zakażonych HIV, z których ponad połowa przyjmuje leki. David Bridger Przedstawiciel programu ONZ ds. AIDS w PNG potwierdza, że sytuacja jest poważna – zaczęto pobierać leki z zapasów przygotowanych na od trzech do sześciu miesięcy. Sekretarz do spraw zdrowia PNG uspokaja, że władze są w stanie zapewnić nowe dostawy w 2 miesiące, ale w ostatnim roku, jak podaje The Fiji Times, budżet na te terapie zmalał z 1,5 mln USD do 1,11 mln USD.

17 KWIETNIA 2018
Wyznanie Conchity
Conchita Wurst, tryumfatorka Konkursu Piosenki Eurowizji 2014, poinformowała w oświadczeniu, że od wielu lat jest seropozytywna. Piosenkarka zdecydowała się na to wyznanie, ponieważ nie chciała ulec groźbom swojego byłego chłopaka, który miał straszyć, że opowie wszystkim o jej seropozytywnym statusie. Poinformowała jednocześnie, że ma od dawna niewykrywalną wiremię więc nie stanowi żadnego zagrożenia dla swoich ewentualnych partnerów.

11 KWIETNIA 2018
Grindr przestanie udostępniać status HIV swoich użytkowników
Grindr udostępniał informacje o statusie serologicznym swoich użytkowników firmom usprawniającym działanie aplikacji. Aplikacja randkowa skierowana do mężczyzn mających seks z mężczyznami dane o zakażeniu przesyłała razem z ID telefonu, mailem użytkownika i lokalizacją urządzenia. Twórcy zapewniają, że przekazywane informacje były szyfrowane i bronią się deklaracją, że upublicznione na Grinderze dane są publiczne. Informowanie innych użytkowników o swoim statusie serologicznym ma pomagać w poszukiwaniu partnera w bezpieczniejszy sposób, także z uwzględnieniem stanu zdrowia. Opublikowane oburzyło wielu użytkowników i organizacje LGBTQ. O odkryciu norweskich badaczy z organizacji SINTEF pisał m.in. Washington Post.

5 KWIETNIA 2018
Wygraj 20 000 na wsparcie i edukację o HIV
W Konkursie Pozytywnie Otwarci o granty na realizację projektów mających na celu zapobieganie nowym zakażeniom HIV lub wspieranie osób już zakażonych mogą zawalczyć organizacje pozarządowe, placówki ochrony zdrowia i organy samorządu terytorialnego. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 29 czerwca b.r. Tematy konkursowe, regulamin i formularz zgłoszenia są dostępne na stronie: https://pozytywnieotwarci.pl/konkurs.html

28 MARCA 2018
U seniorów rozpoznanie HIV często oznacza też AIDS
W Stanach Zjednoczonych w chwili rozpoznania zakażenia najciężej z powodu HIV chorują osoby w wieku 60 lat i więcej – pokazują wyniki badań zaprezentowane podczas niedawnej konferencji dotyczącej retrowirusów i infekcji oportunistycznych (CROI 2018) w Bostonie. Tylko 21% osób w wieku mniej niż 40 lat w momencie wykrycia HIV otrzymywało też rozpoznanie AIDS (liczba CD4 <200 i / lub choroba określająca AIDS). W grupie powyżej 60 roku życia odsetek ten wyniósł aż 49% – przekazał portal aidsmap. Co więcej, starsze nowo zdiagnozowane osoby bardziej niż ich niezakażeni równolatkowie są narażone na kilka poważnych chorób niezwiązanych z AIDS: półpasiec, bakteryjne zapalenie płuc, anemia i małopłytkowość. Badacze sugerują, że w kontekście epidemiologicznym w USA zachorowanie na jedną z tych chorób powinno skłonić lekarza do zlecenia testu na HIV.

23 MARCA 2018
Wieczór z wiedzą o HIV w klubie LOVE
Już w najbliższą sobotę, 24 marca, członkowie Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU ze Szczecina będą od 23 do 2 w nocy edukować o HIV i AIDS gości klubu LOVE w Szczecinie. Działania będą przeprowadzone w ramach projektu pt.: „W trosce o zdrowie” finansowanego z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci. W realizacji projektu bierze udział trzech członków DA DU - specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta, specjalista ds. przemocy, a wszyscy zaangażowani są konsultantami z zakresu HIV/AIDS. Kolejne spotkania będą zapowiadane na stronie internetowej i profilu Facebookowym Stowarzyszenia.

21 MARCA 2018
W 6 dni od testu na HIV do leczenia
W San Francisco średni czas upływający od rozpoznania HIV do leczenia skrócił się z 35 dni w 2013 roku do jedynie 6 dni w 2016 roku. Czas potrzebny do zbicia liczby kopii wirusa we krwi do mniej niż 200 na mililitr skrócił się zaś o połowę ze 134 do 61 dni – podaje portal aidsmap po konferencji na temat retrowirusów i infekcji oportunistycznych CROI 2018. Za tym sukcesem stoi skuteczne wdrożenie w tym mieście programu RAPID prowadzonego wspólnie przez instytucje zdrowia publicznego, placówki ochrony zdrowia i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

16 MARCA 2018
Martyna Wojciechowska i profesor Miłosz Parczewski edukują o HIV w Poznaniu
Już w najbliższą sobotę, 17 marca, specjaliści przypomną lekarzom rodzinnym, że HIV to poważne i realne zagrożenie dla zdrowia Polaków. HIV może być też niezamierzoną pamiątką z podróży. Na kongresie naukowym Top Medical Trends w Poznaniu blisko 4 tysiącom uczestników opowiedzą o tym profesor Miłosz Parczewski, Prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS oraz Martyna Wojciechowska, podróżniczka, Ambasador Zdrowia Projektu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia”. Profesor Parczewski wytłumaczy zgromadzonym, co wpływa na zwiększone ryzyko zakażeń HIV, a Martyna Wojciechowska wesprze dyskusję przykładami zaobserwowanymi podczas podróży.

1 MARCA 2018
Dzień Bez Dyskryminacji
Pierwszego marca obchodzimy ustanowiony przez ONZ „Dzień Zero Dyskryminacji”. UNAIDS, program ONZ zajmujący się HIV i AIDS, rozpoczął z tej okazji kampanię „Co jeśli…” (What if…), która zachęca odbiorców do zastanowienia się, jak zareagowaliby na kontakt z osobą żyjącą z HIV. A co jeśli osoba, od której kupiłeś warzywa, żyje z HIV? Czy wiedząc to, kupiłbyś od tego sprzedawcy pomidory? – pytają autorzy kampanii. Dyskryminacja często bierze się z braku wiedzy lub lęku przed nieznanym. UNAIDS inspiruje do zastanowienia się nad swoimi przekonaniami i postawami oraz rzuca wyzwanie odbiorcom, by Ci przeciwstawiali się dyskryminacji osób HIV+.

21 LUTY 2018
Rozmowa to część udanego leczenia
Udział pracowników ochrony zdrowia w szkoleniu z komunikacji poprawił przestrzeganie zasad leczenia HIV przez ich pacjentów – pokazują wyniki badań, które opublikowało „HIV Medicine”. Badanie przeprowadzono w Tanzanii, a o sukcesie towarzyszącego mu szkolenia świadczył wzrost liczby zgłaszanych przez pacjentów problemów. Właściwe przyjmowanie leków ma kluczowe znaczenie dla długotrwałego obniżenia liczby kopii wirusa we krwi. Im wcześniej pacjent zgłosi lekarzowi problem z pozostaniem w terapii, tym wcześniej uda się go rozwiązać.

12 LUTY 2018
Protesty w Bukareszcie przeciw filmowi o HIV
Transparenty „Rumunia to nie Sodoma”, śpiewanie hymnu i pieśni religijnych zakłóciły w Bukareszcie pokaz filmu Robina Campillo „120 uderzeń serca”. Obraz, który jury Festiwalu w Cannes uhonorowało Grand Prix, opowiada o francuskiej organizacji ACT UP, która na początku lat 90. walczyła o prawa i zdrowie osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Film „120 uderzeń serca” zostanie ponownie pokazany w Bukareszcie, a reżyser Cristian Mungiu, rumuński zdobywca Złotej Palmy, wezwał ministra kultury oraz burmistrza Bukaresztu do publicznego poparcia filmu – informuje Fox News.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead