Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności

24 CZERWCA 2019
Nie bójmy się osób seropozytywnych!
Edukacji na temat HIV nigdy dość! Dlatego polecamy wywiad Ireny Przepiórki, prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” w Pulsie medycyny. Specjalistka opowiada o coraz lepszym systemie leczenia, codziennych obawach, o tym, że nie ma grup ryzyka, punktach testowania i wszystkim innym, co wiąże się z HIV. A przede wszystkim o tym, że nie należy się obawiać codziennych kontaktów z osobami seropozytywnymi.

17 CZERWCA 2019
Częste USG ważne przy koinfekcji HIV/HCV
Rak wątrobowokomórkowy jest wprawdzie rzadkim schorzeniem, niemniej jednak się zdarza. Jest on najczęściej spowodowany przez przewlekłe zakażenie HCV, szczególnie przy koinfekcji HCV/HIV. W takiej sytuacji zaleca się badanie ultrasonograficzne wątroby co 6 miesięcy. Jednak badania, których wyniki przytacza najnowszy numer Journal of Viral Hepatitis jasno pokazują, że tylko od kilku do kilkunastu procent pacjentów w latach 2005-2015 miało takie zalecenia.

10 CZERWCA 2019
HIV a choroby układu krążenia
Wraz z rozwojem terapii HIV wydłuża się życie zakażonych poddawanych leczeniu. To dobre wieści. Niestety, niesie to ze sobą również ryzyko chorób serca związanych z zaawansowanym wiekiem. Pacjenci zakażeni HIV są 1,5 do 2 razy bardziej narażeni na choroby układu krążenia niż osoby bez HIV w tym samym wieku. Według The American Heart Association (Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca) jest to powiązane z stymulacją systemu odpornościowego przez wirusa, nawet kiedy HIV trzymany jest w ryzach przez leki antyretrowirusowe. Odpowiedzią na ten problem są nowoczesne, bezpieczniejsze w długim okresie leki na HIV.

3 CZERWCA 2019
HIV nie upośledza funkcji poznawczych u dzieci
Portal Healio przytacza wyniki badań Malona Van den Hofa z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Amsterdamie, który przebadał zarówno zdrowe nastolatki, jak i seropozytywne, zakażone wertykalnie. Obydwie grupy rozwiązywały testy badające funkcje poznawcze dwa razy w odstępie 4 lat. Wyniki były dobre: nie zaobserwowano statystycznie różnych wyników dotyczących szybkości przetwarzania informacji, pamięci roboczej, zdolności uczenia się i funkcji wzrokowo-ruchowych między nastolatkami z HIV i bez HIV.

27 MAJA 2019
Fala zakażeń w Pakistanie
Od 25 kwietnia ponad 600 osób w tym 494 dzieci poniżej 15-go roku życia zostało zdiagnozowanych jako seropozytywne w południowo-pakistańskim mieście Ratto Dero. W rezultacie zamknięto około 500 „klinik”, spośród których większość prowadzona była przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji, jako że najbardziej prawdopodobną przyczyną tylu zakażeń były zabiegi medyczne.

21 MAJA 2019
Ogłoszenie wyników badań PARTNER2
The Lancet podsumowuje w maju wyniki badań PARTNER2. Już badanie PARTNER1 nie pozostawiało wątpliwości, że pary serologicznym o różnym statusie seropozytywnym nie zakażają się HIV o ile partner seropozytywny ma niewykrywalny poziom wirusa. Badanie PARTNER2 skupiało się wyłącznie na parach homoseksualnych. Od 15 września 2010 do 31 lipca 2017 badano 782 pary homoseksualne uprawiające seks bez zabezpieczenia. Jakkolwiek doszło do 15 zakażeń to jednak były one rezultatem seksu bez zabezpieczenia z innymi parterami. Wskaźnik transmisji zakażenia w badanych parach był na poziomie zerowym.

13 MAJA 2019
Negacja HIV będzie w Rosji nielegalna?
The Guardian podaje informację o planowanej przez rosyjskie Ministerstwo Zdrowia ustawie, zgodnie z którą nielegalne będzie szerzenie niemających podstaw naukowych informacji o HIV. Chodzi przede wszystkim o zaprzeczanie istnieniu wirusa, wątpienie w związek HIV z AIDS oraz skuteczność terapii. Jest to niezwykle istotna kwestia, szczególnie w świetle liczby zakażonych w Rosji, którą szacuje się na 1,2 mln z co najmniej 100 tys. przypadków zarejestrowanych w 2018 roku oraz przy rosnącej popularności ruchów zaprzeczających istnieniu HIV.

06 MAJA 2019
„Tramwaj zwany Pożądaniem” po raz ósmy
Już 10 maja w trasę wyruszy „Tramwaj zwany Pożądaniem”. W tym roku organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland kampania finansowana z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci obejmie 15 miast. Jej celem jest zmiana sposobu myślenia o HIV oraz promowanie testowania w kierunku zakażenia. Pierwsze tramwaje i autobusy wyjadą na ulice Krakowa i Lublina. Kolejne będą jeździć po Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Olsztynie, Zielonej Górze, Opolu, Radomiu, Białymstoku, Szczecinie i Katowicach.

30 KWIETNIA 2019
Kibice do Azerbejdżanu bez podawania statusu HIV
Kibice piłki nożnej, którzy chcą pojechać na organizowane w Azerbejdżanie mecze nadchodzących Mistrzostw Europy nie będą musieli podawać w podaniach o wizę informacji na temat zakażenia HIV. Sukcesem zakończyły się naciski UEFA na rząd Azerbejdżanu w tej sprawie. Niestety Katar (Mistrzostwa Świata 2022) nadal wymaga takiej informacji.

23 KWIETNIA 2019
Choroby weneryczne zagrożeniem dla młodzieży
Dzięki grantowi przyznanemu za wygraną w konkursie Pozytywnie Otwarci 2018 Fundacja Edukacji Społecznej rozpoczyna swój kolejny projekt pod nazwą „Przestudiuj się”. Mobilny punkt testowania, poradnictwo okołotestowe, informacje na temat bezpiecznych zachowań seksualnych, zajęcia warsztatowe – to wszystko przewidziane jest podczas szeregu wydarzeń w czasie juwenaliów i innych imprez studenckich w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Dzięki obecności edukatorów Fundacja Edukacji Społecznej liczy na zwiększenie świadomości zagrożeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, tj. HIV, HCV i kiły.

15 KWIETNIA 2019
HIV/AIDS w Polsce - podsumowanie roku 2018
NIZP-PZH opublikował dane dotyczące nowo wykrytych zakażeń HIV za grudzień roku 2018. Z matematycznego podsumowania, które oczywiście może jeszcze podlegać weryfikacji wynika, że spośród 1284 nowo wykrytych zakażeń HIV w całej Polsce najwięcej nowo wykrytych przypadków HIV odnotowano w mazowieckim (234), śląskim (210) i wielkopolskim (153). Jeśli chodzi o przypadki AIDS, niechlubny prym wiodą województwa śląskie (28), wielkopolskie (13) i ex aequo na trzecim miejscu dolnośląskie oraz mazowieckie (11). W całej Polsce zarejestrowano 108 przypadków AIDS. I 27 zgonów spowodowanych AIDS.

8 KWIETNIA 2019
Międzywojewódzki Festiwal Krótkich Filmów o HIV
Dobrze znany pomorskiej młodzieży Festiwal Krótkich Filmów o HIV został rozszerzony i objął swoim zasięgiem 4 województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Celem ruszającego właśnie konkursu dla młodych twórców jest promowanie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz akceptacji dla osób zakażonych HIV. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej wspierane grantem z konkursu Pozytywnie Otwarci.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead