Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
19 lutego 2024
W Olsztynie opowiedzą o HIV po ukraińsku
Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie rozpoczyna akcję Motanka skierowaną do Ukraińców mieszkających w północno-wschodniej Polsce. Celem jest szerzenie informacji na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Wszyscy zainteresowani rozmową na ten temat po ukraińsku mogą dzwonić we wtorki i czwartki między 15:00 a 17:00 pod numer 792 276 667.
13 lutego 2024
Potrzebny lepszy dostęp do leczenia HIV dla migrantów w UE
„Nie bądź tępy” Zjednoczenia Pozytywni w tęczy to projekt-laureat konkursu Pozytywnie Otwarci. W ramach projektu wybitne polskie drag queens będą występować w klubach, bawiąc publiczność, a jednocześnie mówiąc o HIV. Najbliższy występ – w sobotę w krakowskim klubie Lindo Bar. O kolejnych, m.in. w Olsztynie, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy czy Wrocławiu, Zjednoczenie będzie informować na swoim profilu Fb.
29 stycznia 2024
Potrzebny lepszy dostęp do leczenia HIV dla migrantów w UE
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób alarmuje, że migranci mają w Unii Europejskiej gorszy dostęp do terapii HIV i testowania w kierunku zakażenia wirusem. To poważny problem, ponieważ ponad 50% nowych wykryć HIV w UE dotyczy osób, które przybyły z Afryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Karaibów oraz Ukrainy. Więcej na stronie aidsmap.com
22 stycznia 2024
Osoby HIV+ w Wielkiej Brytanii zadowolone z życia
Osoby żyjące z HIV w Wielkiej Brytanii są niemal tak zadowolone z życia jak ogół populacji – tak pokazują wyniki przeprowadzonego niedawno w tym kraju badania wśród osób HIV+. W skali od 0 do 10 wskazali oni średnio 7,3 w porównaniu do 7,5 w populacji ogólnej. Co więcej, ponad 90% osób leczonych na HIV ma niewykrywalną wiremię i jest zadowolonych z terapii.
15 stycznia 2024
Ważna wymiana doświadczeń wśród osób z zakażeniem wertykalnym
W Stanach Zjednoczonych rodzi się rocznie około 200 dzieci z wertykalnym (przekazanym przez matkę) zakażeniem HIV. Jest to wystarczająco duża grupa, żeby mieć własne potrzeby oraz problemy nieco inne niż pozostałe osoby żyjące z HIV. O tym, jak ważne jest mówienie o tej grupie, a także dzielenie się przez jej reprezentantów doświadczeniem pisze portal POZ. Portal podkreśla, że osoby te mówią o sobie „ocalali” i często pomimo młodszego wieku żyją z wirusem dłużej niż osoby HIV+ po 50., a nawet 60. roku życia.
8 stycznia 2024
Specjaliści zdrowia seksualnego dostępni w sieci
Ze specjalistami ds. HIV i zdrowia seksualnego można kontaktować się przez internet, w zaciszu własnego domu, o dogodnej porze – tak działa tytotu.pl. Na potrzebujących czekają tam doradcy HIV/AIDS, lekarze-zakaźnicy, asystenci osób żyjących z HIV, psychologowie. Poradnia, prowadzona przez Stowarzyszenie Podwale Siedem działa dzięki grantowi otrzymanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci.
3 stycznia 2024
Niewykrywalny, czyli poniżej 200 kopii wirusa w 1 ml krwi
Nowoczesne testy na HIV potrafią wykryć nawet bardzo małą liczbę kopii wirusa we krwi, np. 20/1ml. Z jednej strony to dobrze, bo pomaga zdiagnozować zakażenie. Z drugiej – może wprowadzić drobne zamieszanie. Uznaje się, że „niewykrywalny”, czyli stan, w którym dzięki leczeniu osoby z HIV nie mogą przekazać zakażenia, to poniżej 200 kopii wirusa w 1 ml krwi. Więcej informacji: NAM AIDSmap.
27 grudnia 2023
Wszystkiego, co dobre w 2024 roku
Drodzy Czytelnicy, życzymy Wam, żeby nadchodzący rok 2024 był dla Was i Waszych bliskich szczęśliwy i zdrowy. Wasz zespół redakcyjny portalu leczhiv.pl
11 grudnia 2023
Lekarz na plus 2023 wybrana
Już od trzech lat Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy prowadzi internetowy plebiscyt „Lekarz na plus”, w którym to sami pacjenci decydują o tym, którego lekarza uhonorować. W tym roku wybór padł na dr Ewę Pietraszkiewicz z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, Poradni Profilaktyczno-Leczniczej. Serdecznie gratulujemy!
4 grudnia 2023
Warszawskie ulice rozświetlone czerwoną kokardką
Tylko działając, a więc przede wszystkim testując się na HIV, możemy zwalczyć epidemię tego wirusa. Fundacja Res Humanae oraz Gilead Sciences Polska jak co roku przypomniały o tym, organizując na warszawskich ulicach happening polegający na wyświetlaniu na budynkach czerwonej kokardki z napisem „Razem przeciw HIV”.
27 listopada 2023
Diagnozy HIV: kolejny rekordowy rok
Rok 2022 z 2384 nowo wykrytymi zakażeniami HIV był rekordowy w historii Polski. Był, ale już nie jest, bo bieżący rok zamknie się wyższą liczbą. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB tylko do połowy listopada zgłoszono 2590 zakażeń. Ile ostateczne będzie ich na koniec roku? Tego dowiemy się za kilka miesięcy.
20 listopada 2023
Internetowy plebiscyt na lekarza przyjaznego osobom żyjącym z HIV
Już po raz trzeci osoby żyjące z HIV głosują na „Lekarza na plus”. Głosując na wybranego lekarza pacjenci wyrażają swoją wdzięczność oraz wskazują, z którym lekarzem łatwo im budować wzajemną relację. To ważne, bo przecież relacja z lekarzem-zakaźnikiem to związek na lata. Głosować można do 27 listopada.
13 listopada 2023
Kumpel od HIV – po polsku i ukraińsku
Jak żyć po diagnozie HIV+? Jak się leczyć? Co zrobić, żeby nie zakazić wirusem partnera czy partnerki? Wszystkiego tego nowo zdiagnozowane osoby seropozytywne mogą dowiedzieć się od wolontariuszy, którzy od co najmniej dwóch lat żyją z HIV i prowadzą projekt Buddy Polska, a od dziś także Buddy Ukraina. Oba bliźniacze działania realizowane są przez Społeczny Komitet ds. HIV dzięki grantowi otrzymanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci finansowanym przez Gilead Sciences.
6 listopada 2023
Diagnostyka i terapia HIV przez telefon
„Wygodne, dyskretne, nowoczesne” – tak o rozwiązaniach telemedycznych pisze Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Wykorzystanie telefonu do diagnostyki i terapii HIV to temat najnowszego projektu tej organizacji, w ramach którego do rozmów telefonicznych o wirusie namawiają doradca ds. HIV/AIDS, osoba odbierająca telefon zaufania HIV oraz lekarze-zakaźnicy. Więcej informacji na stronie internetowej Pozytywnych w Tęczy.
30 października 2023
Edukacja HIV/AIDS niezmienne potrzebna
„Medycyna Praktyczna” rozmawia z Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, a także współorganizatorką konferencji EACS 2023. Jednym z wniosków wypływających z konferencji jest niedostatek edukacji na temat HIV w naszym kraju. Więcej o tym zakażeniu powinni wiedzieć zarówno pracownicy systemu ochrony zdrowia, jak i ogół społeczeństwa. Jak poważny jest to problem dowodzą ciągle rosnące liczby nowych zakażeń HIV w Polsce.
23 października 2023
Szkocja: stygmatyzacja gorsza niż HIV
Szkocja zmierza ku wyeliminowaniu nowych zakażeń HIV do 2030 roku. Już dwa lata temu ogromna większość spośród 6415 osób żyjących z HIV w Szkocji przyjmowała leki antyretrowirusowe, a liczba nowych zakażeń spada. Jednak eliminacja epidemii HIV nie nastąpi jeśli najpierw nie zostanie pokonana stygma związana z tą chorobą. Jak walczą z nią Szkoci? Poprzez kampanię informacyjną pokazującą, że z HIV można prowadzić szczęśliwe, zdrowe i długie życie.
16 października 2023
Franek, Amelka i stworek Bałaganek opowiadają dzieciom o HIV
Opublikowana właśnie bajka edukacyjna „O Franku, Amelce i stworku Bałaganku” powstała w ramach projektu „Pozytywnie w macierzyństwo” Stowarzyszenia Profilaktyki Zdrowotnej „Jeden Świat”, jednego z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci 2022. Opowiada w formie dostosowanej do potrzeb dzieci o konieczności trzymania w ryzach Bałaganka, czyli zakażenia HIV. Oprócz bajki powstały również poradniki – dla kobiet w ciąży oraz dla położnych. Wszystkie trzy publikacje dostępne są zarówno po polsku, jak i po ukraińsku.
9 października 2023
Wzorowa walka z HIV w Amsterdamie
Cele WHO na 2030 rok to 95-95-95. W Amsterdamie już udało się to osiągnąć: 98% osób żyjących z HIV w tym mieście zna swój status serologiczny, 95% spośród nich otrzymuje leki antyretrowirusowe, 96% ma niewykrywalną wiremię. Co więcej, dzięki wprowadzeniu szeroko dostępnych testów na HIV, możliwości natychmiastowego rozpoczęcia leczenia, dostępności PrEPu oraz licznym usługom i programom skierowanym do osób seropozytywnych, liczba zakażeń HIV w mieście spadła ze 128 w 2019 roku do 9 w 2022 roku. Władze miasta planują osiągnąć eradykację HIV już w roku 2026.
2 października 2023
13. konkurs Pozytywnie Otwarci rozstrzygnięty!
Niemal 300 tysięcy złotych przekaże Gilead Sciences laureatom konkursu Pozytywnie Otwarci. Za te pieniądze zrealizowanych zostanie w 2024 roku 10 projektów związanych z testowaniem w kierunku HIV i edukowaniem o profilaktyce wirusa. Wolontariuszy i edukatorów zobaczymy na największych polskich festiwalach, ale też na bardziej kameralnych wydarzeniach rozrywkowych, jak również podczas juwenaliów. Nie zabraknie innowacyjnych działań, jak m.in. gra miejska czy wirtualna poradnia HIV. Wszystko po to, by powstrzymać niepokojący trend wzrostowy w liczbie nowo wykrywanych zakażeń tym wirusem w Polsce. Lista laureatów dostępna jest na stronie pozytywnieotwarci.pl.
25 września 2023
Na Śląsku władze gminne dbają o profilaktykę HIV
Dzięki grantowi przyznanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci, Urząd Gminy Lyski prowadzi profilaktykę HIV dla mieszkańców. Organizowane są szkolenia na ten temat dla nauczycieli, pedagogów i pielęgniarek szkolnych oraz zajęcia dla młodzieży. Na stronie internetowej Urzędu Gminy www.lyski.pl pojawiły się już pierwsze materiały dotyczące profilaktyki HIV, a w samym urzędzie – stoisko z materiałami edukacyjnymi.
18 września 2023
PKD Kraków: testy na HIV w 3 językach
O tym, że po wakacjach czasem warto pomyśleć o teście na HIV przypomina portal krakow.pl – po polsku, angielsku i ukraińsku, bo właśnie w tych językach można porozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS w krakowskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym po uprzedniej rejestracji. Tu można znaleźć adresy i krakowskiego, i pozostałych Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych.
11 września 2023
USA: wiedza o HIV
Opublikowane 6 września wyniki raportu na temat wiedzy o HIV w USA „State of HIV Stigma 2023” pokazują, że najmniej o HIV wiedzą w Stanach najstarsi (urodzeni przed 1945 rokiem) i najmłodsi (urodzeni po 1997 roku) dorośli. Około 25% respondentów w tych grupach wiekowych albo tylko słyszało termin HIV, ale niewiele o nim wie, albo przyznaje, że nie wie o nim nic. Rośnie też liczba Amerykanów przekonanych, że HIV zagraża jedynie osobom LGBTQ. Na szczęście w górę idzie również odsetek respondentów świadomych istnienia leków chroniących przed zakażeniem.
5 września 2023
Ograniczenie epidemii HIV w Niemczech
Jak mówi członek UNAIDS z Niemiec, Binod Mahanty, ograniczenie epidemii HIV jest osiągalne pod warunkiem zadbania o łatwo dostępne testy na HIV, profilaktykę oraz PrEP. Pod pojęciem profilaktyki rozumie on odpowiednią edukację seksualną oraz dostępne usługi związane ze zdrowiem seksualnym.
28 sierpnia 2023
Pomoc dla osób żyjących z HIV w amerykańskich aptekach
W Stanach Zjednoczonych coraz częściej można w aptekach porozmawiać o profilaktyce HIV, a także o leczeniu tego zakażenia i najczęstszych problemach zdrowotnych osób żyjących z HIV. Sieci aptek prowadzą specjalne szkolenia dla farmaceutów oraz zatrudniają personel specjalizujący się w pracy z osobami żyjącymi z HIV. Pisze o tym portal POZ.
21 sierpnia 2023
Labirynt z wiedzą o HIV przy warszawskim Trakcie Królewskim
Wyjątkowa atrakcja pojawiła się na skwerze Hoovera w Warszawie. To labirynt wiedzy o zakażeniu HIV. Można tam nie tylko zrobić atrakcyjne zdjęcia do mediów społecznościowych i dobrze się bawić, szukając wyjścia, ale też sprawdzić swoją wiedzę na temat wirusa. Jest to część działań Stowarzyszenia Youth Human Impact realizowanych w ramach nagrodzonego przez kapitułę konkursu Pozytywnie Otwarci projektu nieŚWIADOMI.
14 sierpnia 2023
Profilaktyka i leczenie HIV w zakładach penitencjarnych
Najnowsza aktualizacja wytycznych WHO na temat zakażeń HIV w kluczowych populacjach dotyczy w szczególności więźniów. Jest to zaniedbana grupa zarówno jeśli chodzi o profilaktykę, jak i leczenie. Więcej informacji: WHO.
4 sierpnia 2023
Coraz mniej zakażeń HIV w Australii, ale...
Pomiędzy 2012 a 2022 rokiem o połowę spadła liczba nowo wykrytych przypadków HIV w Australii. To może oznaczać, że w ciągu najbliższych lat może w tym kraju udać się całkowita eradykacja zakażenia. Jedynym „ale” jest prawo imigracyjne obowiązujące w Australii, zgodnie z którym osobom HIV+ trudniej jest otrzymać prawo stałego pobytu. Zniechęca to imigrantów do testowania się na HIV. Więcej informacji: ABC News
24 lipca 2023
Rosnąca liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce
Najnowsze dane na temat zakażeń HIV podawane przez NIZP PZH PIB mogą niepokoić. W okresie od 1 stycznia do 15 lipca 2023 roku zanotowano ich 1642. To dużo więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (1009), a przecież w 2022 odnotowano dotychczasowy rekord nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce: 2384.
17 lipca 2023
UNAIDS o możliwości zakończenia epidemii AIDS do 2030
UNAIDS opublikował raport na temat zakończenia epidemii AIDS. Jest to możliwe przy odpowiednich działaniach, pomimo rosnących liczb zakażeń w niektórych częściach świata. Niezbędne działania to:
  • profilaktyka HIV oraz leczenie osób żyjących z HIV,
  • ochrona praw człowieka,
  • zbieranie aktualnych i dokładnych danych statystycznych,
  • kształtowanie odpowiedniej polityki każdego kraju,
  • zaangażowanie społeczności,
  • równy dostęp do leków i technologii medycznych,
  • finansowanie elastycznego, zintegrowanego i dostępnego systemu opieki zdrowotnej i społecznej,
  • podejście oparte na najnowszych danych naukowych.
10 lipca 2023
Wykład o HIV i szybkie testy w krakowskim Drop-In
Co sobotę w lipcu warto zaglądać do krakowskiego Centrum Redukcji Szkód Drop-in. Odbywa się tam cykl wydarzeń związanych z redukcją szkód powodowanych przez używanie substancji psychoaktywnych. W najbliższą sobotę będzie można przetestować się na HIV oraz wysłuchać wykładu dra Rafała Majki, członka Stowarzyszenia Profilaktyki Zdrowotnej „Jeden świat”, certyfikowanego doradcy ds. HIV/AIDS, pod tytułem „Wirusy zakaźne w pigułce – HIV oraz HCV”.
26 czerwca 2023
Depresja może wpływać na wyniki leczenia HIV
CATIE, kanadyjski portal poświęcony informacjom na temat HIV, pisze, że do 40% osób żyjących z HIV w Ontario może doświadczać depresji. Jeśli nie jest ona zdiagnozowana, może wpływać także na ich stosowanie się do zaleceń leczenia HIV. Dlatego ważne jest sprawdzanie stanu zdrowia psychicznego osób seropozytywnych i w razie potrzeby – leczenie depresji.
19 czerwca 2023
Wróżymy równość i piękność
Pod takim hasłem przeszło w ostatnią sobotę ulicami Warszawy 80 tysięcy uczestników Parady Równości. Było kolorowo i radośnie, również w otwartym w Parku Świętokrzyskim Miasteczku Równości, gdzie można było np. przetestować się w kierunku HIV na stoiskach Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy czy Fundacji Edukacji Społecznej.
12 czerwca 2023
Ryzyko zakażenia HIV oceniane przez sztuczną inteligencję?
Wyniki badania przeprowadzonego w RPA wskazują, że można wykorzystać sztuczną inteligencję do oceny ryzyka zakażenia HIV. Badany w Afryce Południowej system analizuje dane na temat demografii oraz zachowania osób. Wstępne wyniki wydają się obiecujące.
5 czerwca 2023
Lekarz na Plus!
Osoby żyjące z HIV wybierają swojego ulubionego lekarza leczącego HIV w plebiscycie Lekarz na Plus. Plebiscyt organizowany jest już po raz trzeci przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy jako szczególny znak współpracy pomiędzy lekarzem a pacjentem. Głosować można do listopada, a ogłoszenie wyników nastąpi podczas obchodów Światowego Dnia AIDS.
29 maja 2023
Jak długo żyją osoby seropozytywne?
Niemal tak długo jak ogół społeczeństwa – tak można podsumować wyniki badania na próbie niemal 206 tysięcy osób żyjących z HIV opisanego w piśmie „Lancet”. Warunkiem jest utrzymywanie wysokiej liczby limfocytów T, a więc pozostawanie w terapii ARV.
22 maja 2023
Tramwaj zwany pożądaniem jedzie przez Polskę
Trwa kolejna edycja akcji studentów medycyny „Tramwaj zwany pożądaniem”. W przyjaznej atmosferze i przy muzyce edukatorki i edukatorzy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland wyjaśniają, jak zabezpieczać się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV. Szczegółowe plany przejazdów w poszczególnych polskich miastach dostępne są na profilu Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland: https://m.facebook.com/IFMSA.Poland.
16 maja 2023
Animowany kotek opowiada o HIV
Rysunkowego kotka edukującego o HIV poznaliśmy w ubiegłym roku. Bał się wtedy testu w kierunku zakażenia wirusem. Badanie dało wynik pozytywny i kotek żyje z HIV. W tym roku łódzka Fundacja Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro pokazuje jego dalsze losy – leczenie, ale też profilaktykę zakażeń przenoszonych drogą płciową. Pierwszy z serii tegorocznych filmów jest dostępny na stronie www.zbadajsiekotku.pl. Projekt finansowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.
2 maja 2023
HIV po pięćdziesiątce
Jak wynika z publikacji portalu podyplomie.pl osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią ponad 50% wszystkich osób żyjących z tym wirusem w USA. Świadczy to przede wszystkim o tym, że z HIV można dziś – dzięki skutecznej terapii – żyć długo w dobrym zdrowiu. Drugiej przyczyny można upatrywać w tym, że zakażenie jest ostatnio wykrywane u coraz starszych osób.
24 kwietnia 2023
Informacje o HIV po ukraińsku
W ramach pierwszego realizowanego w tym roku projektu finansowanego przez środki pochodzące z konkursu Pozytywnie Otwarci Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” dba o to, żeby informacje na temat leczenia HIV oraz profilaktyki zakażeń tego wirusa dotarły bezpośrednio do przebywających w Polsce Ukraińców. W ramach projektu przewidziane jest m.in. działanie telefonu zaufania (800 888 448) – we czwartki po ukraińsku oraz wizyty wolontariuszy w miejscach, gdzie można spotkać Ukraińców.
17 kwietnia 2023
Aż 2384 nowe zakażenia HIV w 2022 roku
NIZP PIB-PZH udostępnił podsumowanie 2022 roku, jeśli chodzi o nowo wykryte przypadki HIV, zachorowania na AIDS oraz zgony osób chorych na AIDS. Liczba 2384 zakażeń to nie tylko więcej niż w ubiegłych, pandemicznych, latach, ale też niemal 1,5 raza więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2019. Nie jest wykluczone, że wpłynęła na to duża grupa osób innych narodowości niż polska, która otrzymała w zeszłym roku pozytywny wynik testu. Więcej informacji: Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce w 2022 roku.
11 kwietnia 2023
Bezpłatne szkolenia o HIV w siedzibie Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy
Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy zaprasza pracowników oświaty, ochrony zdrowia i pomocy społecznej na cykl szkoleń w ramach programu „Warto wiedzieć”. Dwudniowe szkolenia w terminie kwiecień – wrzesień finansowane są przez Miasto Stołeczne Warszawa. Miejsce realizacji: siedziba Zjednoczenia w Warszawie. Wśród tematów m.in.: HIV w rodzinie i społeczeństwie, potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych z HIV.
5 kwietnia 2023
Pozytywnie Otwarci ponownie ogłaszają konkurs!
Pozytywnie Otwarci to najstarszy w Polsce nieprzerwanie działający konkurs na najlepsze projekty związane z profilaktyką i przybliżaniem tematu HIV/AIDS. W tym roku organizacje pozarządowe, organy samorządów lokalnych i publiczne placówki ochrony zdrowia ponownie mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów – do 30 tysięcy złotych! Lista tegorocznych tematów konkursowych oraz wszelkie pozostałe informacje dostępne są na stronie Pozytywnie Otwarci.
27 marca 2023
Nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania
To prawda, której wciąż nie jest świadoma duża część polskiego społeczeństwa. Tym bardziej warto przypominać zarówno o profilaktyce HIV, jak i o tym, że w Polsce dostępne są nowoczesne leki, bezpłatne dla wszystkich niezależnie od statusu ubezpieczeniowego. Medexpress rozmawia o tym z Pawłem Mierzejewskim, dyrektorem ds. relacji zewnętrznych, refundacji i cen w Gilead Sciences Poland.
20 marca 2023
Europejska Konferencja EACS w Warszawie
19. Europejska Konferencja AIDS odbędzie się w Warszawie 18-21 października tego roku. Na stronie konferencji rozpoczęła się już rejestracja uczestników, przy czym cena zależy od sposobu uczestnictwa. Można wybrać udział stacjonarny lub zdalny. Wśród tematów planowanych w tym roku są: równy dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej, dekryminalizacja oraz oczywiście cele i osiągnięcia w walce z epidemią HIV.
13 marca 2023
Starzenie się z HIV
O wyzwaniach związanych ze starzeniem się osób żyjących z HIV pisze Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV Pozytywni w Tęczy. Na stronie Zjednoczenia przeczytamy o tym, jak dbać o swoje zdrowie po czterdziestych urodzinach poprzez odpowiednie nawyki, ale też jakie badania warto wykonać.
6 marca 2023
Czy w stałym związku trzeba się testować na HIV?
Odpowiada na to pytanie psycholożka i seksuolożka Patrycja Wonatowska w rolce przygotowanej przez Fundację Edukacji Społecznej. Testy na HIV to wyraz dbania o siebie. Warto przy tym, żeby test wykonała każda z osób pozostających w związku.
27 lutego 2023
Specjaliści chorób zakaźnych bardzo potrzebni
Lekarze chorób zakaźnych ratują miliony osób zakażonych SARS-CoV-2, HIV, czy HCV. Przypomina o tym profesor Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Dlatego potrzeba w Polsce o wiele więcej specjalistów z tej dziedziny niż obecnie pracuje w naszych szpitalach. Niestety chętnych na podjęcie specjalizacji z chorób zakaźnych wciąż brakuje. Więcej na ten temat na portalu Termedia.
20 lutego 2023
Rosnąca liczba przypadków HIV w Polsce
Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV, ale wygląda na to, że 2023 może być jeszcze gorszy. NIZP-PZH-PIB rejestrował w styczniu 2020 roku 94 przypadki nowo wykrytych zakażeń tym wirusem, w styczniu 2021 – 59, w styczniu 2022 – 74, a w styczniu 2023 – aż 220!
13 lutego 2023
Leczenie antyretrowirusowe z funduszu zapasowego
NFZ, w gestii którego od tego roku pozostaje zakup leków na zakażenie HIV, będzie czerpał potrzebne środki z tzw. funduszu zapasowego. Więcej na ten temat pisze portal Co w zdrowiu.
6 lutego 2023
Niemiecki minister zdrowia: SARS-CoV-2 jak HIV
Zgodnie z wypowiedzią niemieckiego ministra zdrowia, Karla Lauterbacha, w przypadku zakażenia zarówno SARS-CoV-2, jak i HIV dochodzi do nieodwracalnego osłabienia układu odpornościowego. Nie zgadza się z tą opinią prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka z Lublina. Podkreśla, że podstawową różnicą między tymi patogenami jest to, iż po zakażeniu SARS-CoV-2 układ odpornościowy może wrócić do stanu wyjściowego, niewymagającego stosowania terapii, natomiast zakażenie HIV powoduje chorobę przewlekłą. Pisze o tym Medonet.
30 stycznia 2023
Wyższy poziom komórek CD4 – lepsze rokowanie
30.1.2023 – Zespół polskich naukowców z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeprowadził analizę wpływu wiremii oraz poziomu komórek CD4 na przeżycie pacjentów w terapii ARV. Historia choroby ponad 2 tysięcy pacjentów, którzy uczestniczyli w badaniu pokazuje, że poziom komórek CD4 poniżej 200 w momencie rozpoczęcia terapii może mieć większy wpływ na śmiertelność pacjentów aniżeli poziom wiremii we krwi.
23 stycznia 2023
Zakażenie HIV a funkcje poznawcze w starszym wieku
Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przeprowadzili dwuletnie badania nad wpływem zakażenia HIV na funkcje poznawcze u osób powyżej 50. roku życia. Okazało się, że przyjmujące leki ARV osoby HIV+ nie mają tu gorszych wyników niż ogół populacji. Badanie opisuje portal Medical Express.
16 stycznia 2023
Ponad połowa zakażeń HIV w Europie ma miejsce w Rosji
W 2021 roku w Rosji odnotowano ponad 58 tysięcy zakażeń HIV. Cała reszta regionu europejskiego to 48 tysięcy zakażeń. Niestety jedynie 45% Rosjan HIV+ ma szansę na leczenie antyretrowirusowe. O dziwo, trudno o nie nawet w Moskwie oraz Sankt Petersburgu – prawdopodobnie z powodu biurokracji i trudności z zarejestrowaniem się w nowym miejscu w przypadku migrantów wewnętrznych. Na problem zwracają uwagę autorzy analizy opublikowanej na stronie aidsmap.com
9 stycznia 2023
Rekordowa liczba nowych zakażeń HIV
Zgodnie ze wstępnymi danymi NIZP PZH-PIB, w ubiegłym roku odnotowano aż 2380 nowo wykrytych zakażeń HIV. To więcej nawet niż w rekordowym dotychczas roku 2019, kiedy było ich 1615. Tymczasem tylko co 10 Polak zrobił test na HIV. Najwyższa pora to zmienić.
2 stycznia 2023
Palisz? Pomyśl o profilaktyce raka płuc
Rak płuc to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów, zwłaszcza wśród palaczy. Portal POZ przypomina, jak ważna jest profilaktyka tego schorzenia. Jest to szczególnie istotne dla osób żyjących z HIV, ponieważ – według szacunków - 40% z nich to palacze. W populacji ogólnej odsetek ten sięga 15%. Co więcej, organizmy pacjentów seropozytywnych mogą być bardziej podatne na nowotwory, nawet jeśli otrzymują oni terapię ARV.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead