Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
8 MARCZEC 2021
Konferencja na temat Retrowirusów i Infekcji Oportunistycznych online
Rozpoczęła się tegoroczna konferencja CROI (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections)! Od 6 do 10 marca w programie, w dużej mierze poświęconym koronawirusowi, mowa jest również o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w walce z HIV oraz o tym, jaki wpływ na zakażenie SARS-CoV-2 ma HIV i odwrotnie. Relacje z konferencji dostępne będą na portalu AIDSMap.
3 MARCA 2021
Czy z HIV można uprawiać sport?
Oczywiście można! Dowodem na to jest chociażby bardzo popularny w Wielkiej Brytanii Walijczyk Gareth Thomas, były zawodowy gracz w rugby. Thomas znany jest z tego, że świetnie grał w rugby oraz że żyje z HIV. Kiedy się o zakażeniu dowiedział, bardzo bał się stygmatyzacji, ale zamiast ukrywać swój status postanowił działać. Więcej w wywiadzie z Thomasem w BBC.
22 LUTY 2021
„Tele-leczenie” HIV
Jak informuje portal The Body, pacjenci HIV+ doceniają telemedycynę. Dzięki zdalnym wizytom u lekarza oraz psychologa łatwiej im rozpocząć skuteczną terapię i w niej wytrwać. Telemedycyna ułatwia kontakt z lekarzem i terapeutą. Nie bez znaczenia jest też fakt, że przy wykorzystaniu telefonu bądź internetu dużej części pacjentów łatwiej zadawać pytania, a co za tym idzie – lepiej rozumieją oni swój stan zdrowia oraz korzyści terapii ARV.
15 LUTY 2021
Nowa seria podcastów o HIV/AIDS
Już 17 lutego rusza nowa seria podcastów na temat HIV/AIDS firmowana przez Public Health England. Rozmówcy, wśród których znaleźli się np. aktor Jonathan Blake, jeden z pierwszych zdiagnozowanych z HIV oraz Matthew Hodson, dyrektor NAM AIDSmap, otwarcie mówią o pytaniach, jakie ciągle czasem słyszą, czyli: Jak to złapałeś? Umrzesz młodo? Mogę się od ciebie zakazić? W podcastach usłyszymy również o tym, czym obecnie jest życie z HIV, o rozwoju terapii, o uwolnieniu się od strachu przed stygmatyzacją.
8 LUTY 2021
HIV i zaburzenia snu – częste połączenie
AIDSmap opisuje niedawne badanie na temat zaburzeń snu, z którego wynika, że bezsenność jest aż do 5 razy częstsza u osób HIV+ niż w grupie kontrolnej. Na szczęście bezsenność da się leczyć – dobre efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna.
1 LUTY 2021
Iran potępia stygmatyzację osób HIV+
Jak podaje UNAIDS, Iran dołączył do krajów działających na rzecz eliminacji stygmatyzacji i dyskryminacji osób seropozytywnych. Nowe rozwiązania prawne wprowadzone przez Teheran dotyczą przede wszystkim sposobu działania placówek ochrony zdrowia. Mają one umożliwić wszystkim potrzebującym dostęp do usług oraz zwiększać poziom wiedzy na temat HIV oraz AIDS.
25 STYCZNIA 2021
Przeczepienia organów od osób HIV+
Zgodnie z danymi WHO na świecie przeszczepia się 130 tysięcy organów rocznie. Potrzeby są jednak dziesięciokrotnie większe. Z tego powodu oraz dzięki istnieniu coraz lepszych terapii ARV niektóre placówki decydują się na przeszczepienia organów biorcom HIV+ od dawców HIV+. W RPA wykonano już 50 takich zabiegów od 2008 roku, w USA – 25 od 2013. Dyskutowana jest również kwestia przeszczepu organów osób seropozytywnych pacjentom HIV-, ponieważ leczenie przeciwwirusowe może oznaczać nieporównanie lepszą jakość życia niż np. konieczność dializ. Więcej w czasopiśmie Lancet.
18 STYCZNIA 2021
Szczepienia na COVID-19 przy zakażeniu HIV
Europejskie Towarzystwo Kliniczne AIDS (European AIDS Clinical Society) wydało oświadczenie na temat ryzyka zakażenia COVID-19 oraz zalecenia dotyczące szczepienia na SARS-CoV-2 w przypadku osób żyjących z HIV. Najnowsze badania dowodzą, że osoby HIV+ z obniżoną liczbą komórek CD4 mają nieco podwyższone ryzyko zakażenia tym wirusem. Między innymi z tego powodu Towarzystwo zdecydowanie rekomenduje szczepienie osób HIV+ przeciw COVID-19.
12 STYCZNIA 2021
Pozytywne myślenie – lepsza jakość życia z HIV
Irańscy lekarze oraz psycholodzy przeprowadzili badanie na 240 pacjentach kliniki leczenia HIV w Teheranie. Wynika z nich, że im bardziej pozytywne jest myślenie osoby HIV+, tym bardziej dba ona o siebie i tym lepsza jest jej jakość życia. Co z kolei oznacza, że w terapii HIV należałoby zwrócić baczną uwagę na psychologiczne aspekty leczenia. Więcej informacji: Open AIDS Journal.
8 STYCZNIA 2021
HIV podnosi ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy
Na podstawie danych WHO oraz wyników 24 badań, zespół badaczy z monachijskiego Uniwersytetu Technicznego orzekł, że w przypadku kobiet HIV+ ryzyko raka szyjki macicy jest 6 razy większe niż w przypadku kobiet HIV-. Pamiętajmy więc o regularnych badaniach, jako że wcześnie wykryte zmiany są wyleczalne!
22 GRUDNIA 2020
Święta 2020 – inne, ale wciąż piękne!
Mniejsze grono przy stole, maski i środki dezynfekujące – taka będzie rzeczywistość tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Ale nawet takie Święta mogą być pełne ciepła, miłości i uśmiechu, czego serdecznie życzy zespół redakcyjny leczhiv.pl
15 GRUDNIA 2020
Główne przyczyny śmierci i niepełnosprawności wg WHO
WHO ogłosiło listę głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na świecie w latach 2000-2019. Na uwagę zasługuje fakt, że zakażenie HIV spadło z ósmej pozycji zajmowanej w 2000 roku na dziewiętnastą.
8 GRUDNIA 2020
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o N=N
Zespół NAM Aidsmap we współpracy ze studiem animacji Animade przygotował krótki film podający w pigułce podstawowe informacje na temat tego, że niewykrywalny=niezakażający. Polecamy!
1 GRUDNIA 2020
Mniej testów, mniej nowowykrytych zakażeń
Jak podaje NIZP-PZH liczba nowowykrytych zakażeń HIV od 1 stycznia do 30 listopada 2020 roku wyniosła 761. To ogromny spadek w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy w analogicznym okresie wykryto 1603 nowe zakażenia HIV. Czy jest się z czego cieszyć? Niestety nie. Jak mówią przedstawiciele organizacji pozarządowych, na przykład Fundacji Edukacji Społecznej, liczba wykonanych testów w kierunku zakażenia HIV spadła aż dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym.
24 LISTOPADA 2020
XXVII Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”
Już po raz dwudziesty siódmy Fundacja „Res Humanae” zorganizuje konferencję na temat miejsca osób żyjących z HIV we współczesnym świecie. W programie między innymi o podobieństwach i różnicach między COVID-19 a HIV, polityce zapobiegania epidemii HIV, wsparciu dla osób seropozytywnych, profilaktyce oraz testowaniu. Więcej informacji na stronach Res Humanae.
17 LISTOPADA 2020
Razem przeciw HIV w polskich miastach
Przed zbliżającym się Światowym Dniem AIDS, na fasadach budynków 10 polskich miast zaczęły pojawiać się czerwone kokardki z napisem „Razem przeciw HIV”. Są symbolem solidarności z osobami żyjącymi z wirusem oraz elementem kampanii edukacyjnej promującej profilaktykę zakażeń HIV. Akcję prowadzą Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences. Kokardki w 10 miastach – Gdańsku, Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi i Warszawie – mają przypomnieć społeczeństwu o niesłabnącym zagrożeniu HIV. Warto dodać, że 10 to nieprzypadkowa liczba. Związana jest z przypadającym w rym roku 10-leciem programu Pozytywnie Otwarci, który od lat jest jedną z ważniejszych realizowanych w Polsce akcji edukacyjnych dotyczących HIV.
10 LISTOPADA 2020
Materiały AIDSmap po polsku
AIDSmap to znany portal internetowy będący źródłem informacji o HIV i AIDS. Jako portal brytyjski do niedawna publikował wyłącznie treści po angielsku. Teraz dostępne są na nim materiały w 23 językach, w tym również po polsku.
3 LISTOPADA 2020
Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV
Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV to zawsze dobra okazja, że zrobić długo przez wielu odkładany test w kierunku HIV. Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne zazwyczaj pracują w tym czasie dłużej. Szczegóły dostępne będą już wkrótce na portalu aids.gov.pl Krajowego Centrum ds. AIDS. W 2020 roku Europejski Tydzień Testowania zaplanowany jest na tydzień od 20 do 27 listopada.
14 WRZEŚNIA 2020
UNAIDS: Wezwanie do ochrony praw osób używających substancji psychoaktywnych
Trzydzieści trzy organizacje społeczne zajmujące się polityką narkotykową i redukcją szkód wystosowały list do Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS (UNAIDS PCB) wzywający do ochrony praw osób używających substancji psychoaktywnych. W dokumencie znalazło się sześć rekomendacji, które, zdaniem autorów, powinny się znaleźć w nowej strategii UNAIDS. Kluczową kwestią jest szeroka dostępność programów redukcji szkód, która ma przyczynić się do zahamowania epidemii HIV/AIDS. Więcej na ten temat na portalu Harm Reduction International.
9 WRZEŚNIA 2020
Amerykański oficer z HIV? Być może już wkrótce!
Wyrok otwierający drogę przyszłym amerykańskim oficerom HIV+ zapadł w ubiegłym tygodniu w Baltimore. Dziś, zgodnie z polityką US Army, niezależnie od ogólnego stanu zdrowia, sprawności oraz wyników w Akademii Wojskowej, oficerem nie może być żadna osoba seropozytywna. Ubiegłotygodniowy wyrok może pomóc zapobiec dalszej dyskryminacji, choć konieczne będą dalsze procedury sądowe. Więcej informacji w portalu Bloomberg.
31 SIERPNIA 2020
HIV w natarciu?
Wprawdzie nie ma jeszcze rocznego podsumowania liczby nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce w 2019 roku, ale raporty miesięczne (które mogą nieco różnić się od danych całorocznych) pokazują, że w ubiegłym roku zanotowano ich więcej niż w poprzednich latach. Zgodnie z danymi epidemiologicznymi NIZP-PZH w okresie styczeń-grudzień 2019 wykryto HIV aż u 1615 osób w porównaniu do 1275 i 1526 odpowiednio w latach 2018 i 2017.
24 SIERPNIA 2020
W Eswatini już jest 95-95-95
Zgodnie z wytycznymi UNAIDS opanowanie epidemii AIDS wymaga osiągnięcia celu 95-95-95 do roku 2030, a więc zdiagnozowanie co najmniej 95% osób zakażonych, leczenie 95% z nich oraz osiągnięcie niewykrywalnej wiremii u 95% leczonych. 10 lat przed terminem udało się to osiągnąć w niewielkim afrykańskim kraju – Eswatini (poprzednio Suazi). Było to możliwe dzięki testowaniu i leczeniu oraz programom profilaktycznym. Premier Eswatini, Ambrose Dlamini podkreślił, że „w czasie kiedy świat mierzy się z pandemią CODIV-19, nie wolno tracić z oczu problemu AIDS”.
18 SIERPNIA 2020
USA: 109 mln USD na walkę z HIV
W ramach programu Ending the HIV Epidemic: A Plan for America(Zakończenie epidemii HIV: plan dla Ameryki), amerykańska agencja CDC (Centers for Disease Control and Prevention), zajmująca się m.in. profilaktyką chorób zakaźnych przekazała 109 mln USD na walkę z HIV w regionach najbardziej nim zagrożonych. Pieniądze zostaną przeznaczone na diagnostykę, leczenie oraz znoszenie barier w profilaktyce i opiece zdrowotnej nad zakażonymi.
10 SIERPNIA 2020
Brytyjski program przeciw stygmatyzacji
Brytyjskie Stowarzyszenie HIV (The British HIV Association) wraz z ITN Productions Industry News rozpoczynają współpracę nad stworzeniem nowego programu informacyjnego Health and HIV („Zdrowie i HIV”). W programie znajdą się wypowiedzi specjalistów, osób żyjących z HIV oraz tych, na których życie wirus miał wpływ. Jednym z głównych aspektów programu będzie walka ze stygmatyzacją, która nadal dotyka zakażonych.
3 SIERPIEŃ 2020
Przeszczepy nerek HIV+
W Stanach Zjednoczonych prawo pozwala na przeszczepienia nerek w przypadku dawców i biorców zakażonych HIV. Skuteczność takich transplantacji zbadał zespół naukowców HOPE in Action pod kierownictwem prof. Christine M. Durand oraz prof. Dorry’ego Segeva z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore, USA. Badacze skupili się na 75 biorcach HIV+, z których 50 otrzymało między marcem 2016 a lipcem 2019 organy od niezakażonych dawców, a 25 – od zakażonych. Po roku od przeszczepienia nerki funkcjonowały prawie tak samo dobrze w obu grupach – odpowiednio u 92 i 91% biorców. Podobnie mało było przypadków komplikacji czy infekcji niezależnie od statusu serologicznego dawcy.
27 LIPCA 2020
Kenijscy duchowni edukują o HIV
W 2018 roku w Kenii wykryto 46 tysięcy zakażeń HIV. Jako że około połowa przychodni i szpitali w tym kraju prowadzona jest przez organizacje religijne bądź kościoły, kenijska Narodowa Rada Kontroli AIDS (Kenya National AIDS Control Council) podjęła dialog z kongregacjami wiary wszystkich wyznań. Dzięki tej współpracy liderzy religijni będą przekazywać wiernym wiedzę na temat HIV. Więcej informacji na portalu Devex.
20 LIPCA 2020
Starzenie się z HIV może być pozytywnym doświadczeniem
W AIDSmap kolejny temat poruszany podczas konferencji AIDS 2020: starzenie się z HIV. Z ankiet przeprowadzanych przez 3 lata wśród 73 osób HIV+, z czego 70% w wieku 50-75 lat, wynika, że pomimo wielu wyzwań starzenie się z HIV może być pozytywnym doświadczeniem. Wprawdzie ankietowani doświadczali stygmatyzacji (częstokroć związanej z wiekiem, nie zakażeniem) oraz chorób współistniejących, ale podkreślali znaczenie m.in. akceptacji w społeczeństwie i wśród bliskich oraz poczucie „bycia potrzebnym”, na przykład poprzez pracę w wolontariacie.
13 LIPCA 2020
HIV powoduje przybieranie na wadze?
Dr Michael J. Silverberg przedstawił podczas konferencji AIDS 2020 analizę danych z lat 2000-2016 na temat ponad 138 tysięcy pacjentów przychodni Kasier Permanente w Kaliforni, Maryland, Wirginii oraz Waszyngtonie, spośród których 8 tysięcy żyje z HIV. Wyniki pokazują, że osoby HIV+, chociaż na początku analizowanego okresu średnio ważyły mniej niż osoby niezakażone, znacząco szybciej tyły. Badacz zastrzegł jednak, że niezbędne są dalsze badania i analizy przed formułowaniem wniosków. Więcej informacji: AIDSmap.
06 LIPCA 2020
Konferencja AIDS 2020 już dziś – wirtualnie
Ponad 600 wirtualnych sesji i wydarzeń, odpowiedzi specjalistów na pytania w czasie rzeczywistym, tematyka od profilaktyki HIV, przez leczenie, rolę społeczeństwa po choroby współistniejące – to wszystko i jeszcze więcej obiecują organizatorzy 23. Międzynarodowej Konferencji o AIDS – AIDS 2020, która rozpoczyna się już dziś. Potrwa do 11 lipca.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead