Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności

23 KWIETNIA 2019
Choroby weneryczne zagrożeniem dla młodzieży
Dzięki grantowi przyznanemu za wygraną w konkursie Pozytywnie Otwarci 2018 Fundacja Edukacji Społecznej rozpoczyna swój kolejny projekt pod nazwą „Przestudiuj się”. Mobilny punkt testowania, poradnictwo okołotestowe, informacje na temat bezpiecznych zachowań seksualnych, zajęcia warsztatowe – to wszystko przewidziane jest podczas szeregu wydarzeń w czasie juwenaliów i innych imprez studenckich w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Dzięki obecności edukatorów Fundacja Edukacji Społecznej liczy na zwiększenie świadomości zagrożeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, tj. HIV, HCV i kiły.

15 KWIETNIA 2019
HIV/AIDS w Polsce - podsumowanie roku 2018
NIZP-PZH opublikował dane dotyczące nowo wykrytych zakażeń HIV za grudzień roku 2018. Z matematycznego podsumowania, które oczywiście może jeszcze podlegać weryfikacji wynika, że spośród 1284 nowo wykrytych zakażeń HIV w całej Polsce najwięcej nowo wykrytych przypadków HIV odnotowano w mazowieckim (234), śląskim (210) i wielkopolskim (153). Jeśli chodzi o przypadki AIDS, niechlubny prym wiodą województwa śląskie (28), wielkopolskie (13) i ex aequo na trzecim miejscu dolnośląskie oraz mazowieckie (11). W całej Polsce zarejestrowano 108 przypadków AIDS. I 27 zgonów spowodowanych AIDS.

8 KWIETNIA 2019
Międzywojewódzki Festiwal Krótkich Filmów o HIV
Dobrze znany pomorskiej młodzieży Festiwal Krótkich Filmów o HIV został rozszerzony i objął swoim zasięgiem 4 województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Celem ruszającego właśnie konkursu dla młodych twórców jest promowanie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz akceptacji dla osób zakażonych HIV. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej wspierane grantem z konkursu Pozytywnie Otwarci.

25 MARCA 2019
Lipodystrofia a choroby sercowonaczyniowe
Pismo „AIDS” publikuje wyniki badań przeprowadzonych w Danii na próbie ponad trzech tysięcy osób, z których 761 to osoby żyjące z HIV przyjmujące przed laty i/lub obecnie leki przeciwwirusowe starszego typu. W czasie badania oceniono wpływ lipodystrofii, częstej przy stosowaniu leków starszego typu, na ryzyko chorób sercowonaczyniowych. Okazuje się, że efekty leków są groźne niezależnie od tego, jak długo leki były przyjmowane, ani jaki okres upłynął od zakończenia ich przyjmowania. W każdym wypadku, nawet przy prowadzeniu zdrowego trybu życia, lipodystrofia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia chorób sercowonaczyniowych.

19 MARCA 2019
Koinfekcja HIV-HBV groźna dla ciężarnych
Ciężarne kobiety z koinfekcją HIV-HBV z wysoką wiremią HBV sześciokrotnie częściej zakażają swoje dzieci HIV – wynika z badania przedstawionego przez dr Debikę Bhattarcharya z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles podczas konferencji CROI 2019 w Seatle. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2007-2010 w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie 3-9% kobiet z HIV jest również zakażonych HBV. Przy takiej koinfekcji ryzyko przekazania dziecku HIV wynosi aż 20% mimo przyjmowania leków antyretrowirusowych co najmniej od ostatniego trymestru ciąży.

11 MARCA 2019
HIV w remisji po przeszczepie szpiku
Media donoszą o pacjencie wyleczonym z HIV. Czy istotnie przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy z mutacją CCR5 oznacza wyleczenie zakażenia? „Nie mówimy o wyleczeniu. Mówimy o długotrwałej remisji” – tak portal Science cytuje wypowiedź Ravindry Gupty, specjalisty chorób zakaźnych z University College of London prowadzącego badanie, w ramach którego 40 pacjentom zakażonym HIV z nowotworami krwi przeszczepiono komórki macierzyste. Również prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych ostrożnie podchodzi do takiej metody leczenia jako metody ryzykownej, mogącej doprowadzić do pacjenta do zgonu. „Tu przeszczepiono szpik ze względu na chorobę nowotworową – uznano, że ryzyko zgonu bez przeszczepienia jest większe niż przy przeszczepieniu”.

4 MARCA 2019
UNAIDS z okazji z Dnia Zero Dyskryminacji
Jak co roku z okazji Dnia Zero Dyskryminacji UNAIDS wezwało państwa do zbadania dyskryminujących praw i wprowadzenia odpowiednich poprawek w celu zapewnienia równości wszystkich obywateli. To bardzo potrzebne. W co najmniej 20 państwach do dziś narzucone są ograniczenia podróżowania osób z HIV. W blisko 60 obowiązuje obowiązkowe testowanie na HIV przed zawarciem związku małżeńskiego, podjęciem pracy lub zmianą miejsca pobytu. Ale presja ma sens. Przykładem Filipiny, które obniżyły wiek dobrowolnych testów na HIV bez zgody opiekuna prawnego do 15 lat.

25 LUTY 2019
O HIV i AIDS na @grupaponton
Kolejny projekt wspierany przez Pozytywnie Otwartych to kampania „Minusplus – jak bezpiecznie żyć z osobą zakażoną HIV”. W ramach kampanii ukaże się cykl artykułów w piśmie „Replika” oraz na stronie internetowej Fundacji Replika. W bieżącym numerze pisma zdobywca tytułu Mr Bear Poland 2019 opowiada o swoim życiu z HIV. Więcej informacji na Facebooku Repliki.

18 LUTY 2019
O HIV i AIDS na @grupaponton
W mediach społecznościowych ruszyła graficzna kampania edukacyjna o HIV przygotowana przez Grupę Edukatorów Seksualnych PONTON w ramach projektu nagrodzonego w konkursie Pozytywnie Otwarci. Grafiki młodych graficzek oraz informacje przygotowane przez edukatorki mają przyciągnąć młodych oraz podać im rzetelną wiedzę na temat profilaktyki HIV i AIDS.

11 LUTY 2019
Wykradzione dane osób HIV+
ZDNet informuje o wycieku danych osobowych pacjentów z HIV zarejestrowanych przez Ministerstwo Zdrowia w Singapurze. Informacje na temat ponad 14 tysięcy osób, w tym obcokrajowców zdiagnozowanych w Singapurze, zostały wykradzione i opublikowane w sieci. Ministerstwo podjęło już odpowiednie kroki, żeby sytuacja się nie powtórzyła.

4 LUTY 2019
Zarzuty dla „twórcy” dzieci odpornych na HIV
He Jiankui, do niedawna zatrudniony na Southern University of Science and Technology w Shenzhen, w listopadzie ogłosił narodziny bliźniaczek Lulu i Nany – pierwszych ludzi po edycji genów czyniącej je odpornymi na HIV. Zaledwie kilka miesięcy później He jest oskarżany o nieuczciwe praktyki, tj. sfałszowanie oceny etycznej. W tym samym czasie twórca wykorzystanej przy narodzinach Lulu i Nany technologii CRISPR-Cas9, Feng Zhang, postuluje wprowadzenie moratorium na stosowanie tej technologii na ludzkich embrionach. Czy początek edycji ludzkich genów w celu uczynienia ludzi odpornymi na zakażenia będzie też jej końcem? – zastanawia się nad tym South China Morning Post.

28 STYCZNIA 2019
HIV spowalnia limfocyty?
Podczas badania przeprowadzonego w Massachusetts General Hospital naukowcom udało się zidentyfikować tzw. białko Nef wytwarzane przez HIV, które powoduje spowolnioną migrację zakażonych limfocytów T. Początkowo powoduje to spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa, ale później także unikanie odpowiedzi immunologicznej organizmu. Wyniki badań sugerują, że wirus migruje w organizmie nie w wolnej postaci, ale właśnie z zakażonymi limfocytami T. Więcej szczegółów podaje Science Daily.

21 STYCZNIA 2019
Seropozytywne edukatorki w Warszawie
W każdy pierwszy i trzeci poniedziałek oraz drugi i czwarty czwartek miesiąca w godzinach 12:00 – 14:00 edukatorki żyjące z HIV czekają na seropozytywnych pacjentów w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym w Poradni Profilaktyczno-Leczniczej na ul. Wolskiej 37. Punkt prowadzi Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami” dzięki grantowi z konkursu Pozytywnie Otwarci 2018. W ramach nagrodzonego projektu odbędą się również spotkania wykładowo-warsztatowe dla osób HIV+.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead