Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
12 STYCZNIA 2021
Pozytywne myślenie – lepsza jakość życia z HIV
Irańscy lekarze oraz psycholodzy przeprowadzili badanie na 240 pacjentach kliniki leczenia HIV w Teheranie. Wynika z nich, że im bardziej pozytywne jest myślenie osoby HIV+, tym bardziej dba ona o siebie i tym lepsza jest jej jakość życia. Co z kolei oznacza, że w terapii HIV należałoby zwrócić baczną uwagę na psychologiczne aspekty leczenia. Więcej informacji: Open AIDS Journal.
8 STYCZNIA 2021
HIV podnosi ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy
Na podstawie danych WHO oraz wyników 24 badań, zespół badaczy z monachijskiego Uniwersytetu Technicznego orzekł, że w przypadku kobiet HIV+ ryzyko raka szyjki macicy jest 6 razy większe niż w przypadku kobiet HIV-. Pamiętajmy więc o regularnych badaniach, jako że wcześnie wykryte zmiany są wyleczalne!
22 GRUDNIA 2020
Święta 2020 – inne, ale wciąż piękne!
Mniejsze grono przy stole, maski i środki dezynfekujące – taka będzie rzeczywistość tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Ale nawet takie Święta mogą być pełne ciepła, miłości i uśmiechu, czego serdecznie życzy zespół redakcyjny leczhiv.pl
15 GRUDNIA 2020
Główne przyczyny śmierci i niepełnosprawności wg WHO
WHO ogłosiło listę głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na świecie w latach 2000-2019. Na uwagę zasługuje fakt, że zakażenie HIV spadło z ósmej pozycji zajmowanej w 2000 roku na dziewiętnastą.
8 GRUDNIA 2020
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o N=N
Zespół NAM Aidsmap we współpracy ze studiem animacji Animade przygotował krótki film podający w pigułce podstawowe informacje na temat tego, że niewykrywalny=niezakażający. Polecamy!
1 GRUDNIA 2020
Mniej testów, mniej nowowykrytych zakażeń
Jak podaje NIZP-PZH liczba nowowykrytych zakażeń HIV od 1 stycznia do 30 listopada 2020 roku wyniosła 761. To ogromny spadek w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy w analogicznym okresie wykryto 1603 nowe zakażenia HIV. Czy jest się z czego cieszyć? Niestety nie. Jak mówią przedstawiciele organizacji pozarządowych, na przykład Fundacji Edukacji Społecznej, liczba wykonanych testów w kierunku zakażenia HIV spadła aż dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym.
24 LISTOPADA 2020
XXVII Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”
Już po raz dwudziesty siódmy Fundacja „Res Humanae” zorganizuje konferencję na temat miejsca osób żyjących z HIV we współczesnym świecie. W programie między innymi o podobieństwach i różnicach między COVID-19 a HIV, polityce zapobiegania epidemii HIV, wsparciu dla osób seropozytywnych, profilaktyce oraz testowaniu. Więcej informacji na stronach Res Humanae.
17 LISTOPADA 2020
Razem przeciw HIV w polskich miastach
Przed zbliżającym się Światowym Dniem AIDS, na fasadach budynków 10 polskich miast zaczęły pojawiać się czerwone kokardki z napisem „Razem przeciw HIV”. Są symbolem solidarności z osobami żyjącymi z wirusem oraz elementem kampanii edukacyjnej promującej profilaktykę zakażeń HIV. Akcję prowadzą Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences. Kokardki w 10 miastach – Gdańsku, Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi i Warszawie – mają przypomnieć społeczeństwu o niesłabnącym zagrożeniu HIV. Warto dodać, że 10 to nieprzypadkowa liczba. Związana jest z przypadającym w rym roku 10-leciem programu Pozytywnie Otwarci, który od lat jest jedną z ważniejszych realizowanych w Polsce akcji edukacyjnych dotyczących HIV.
10 LISTOPADA 2020
Materiały AIDSmap po polsku
AIDSmap to znany portal internetowy będący źródłem informacji o HIV i AIDS. Jako portal brytyjski do niedawna publikował wyłącznie treści po angielsku. Teraz dostępne są na nim materiały w 23 językach, w tym również po polsku.
3 LISTOPADA 2020
Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV
Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV to zawsze dobra okazja, że zrobić długo przez wielu odkładany test w kierunku HIV. Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne zazwyczaj pracują w tym czasie dłużej. Szczegóły dostępne będą już wkrótce na portalu aids.gov.pl Krajowego Centrum ds. AIDS. W 2020 roku Europejski Tydzień Testowania zaplanowany jest na tydzień od 20 do 27 listopada.
14 WRZEŚNIA 2020
UNAIDS: Wezwanie do ochrony praw osób używających substancji psychoaktywnych
Trzydzieści trzy organizacje społeczne zajmujące się polityką narkotykową i redukcją szkód wystosowały list do Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS (UNAIDS PCB) wzywający do ochrony praw osób używających substancji psychoaktywnych. W dokumencie znalazło się sześć rekomendacji, które, zdaniem autorów, powinny się znaleźć w nowej strategii UNAIDS. Kluczową kwestią jest szeroka dostępność programów redukcji szkód, która ma przyczynić się do zahamowania epidemii HIV/AIDS. Więcej na ten temat na portalu Harm Reduction International.
9 WRZEŚNIA 2020
Amerykański oficer z HIV? Być może już wkrótce!
Wyrok otwierający drogę przyszłym amerykańskim oficerom HIV+ zapadł w ubiegłym tygodniu w Baltimore. Dziś, zgodnie z polityką US Army, niezależnie od ogólnego stanu zdrowia, sprawności oraz wyników w Akademii Wojskowej, oficerem nie może być żadna osoba seropozytywna. Ubiegłotygodniowy wyrok może pomóc zapobiec dalszej dyskryminacji, choć konieczne będą dalsze procedury sądowe. Więcej informacji w portalu Bloomberg.
31 SIERPNIA 2020
HIV w natarciu?
Wprawdzie nie ma jeszcze rocznego podsumowania liczby nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce w 2019 roku, ale raporty miesięczne (które mogą nieco różnić się od danych całorocznych) pokazują, że w ubiegłym roku zanotowano ich więcej niż w poprzednich latach. Zgodnie z danymi epidemiologicznymi NIZP-PZH w okresie styczeń-grudzień 2019 wykryto HIV aż u 1615 osób w porównaniu do 1275 i 1526 odpowiednio w latach 2018 i 2017.
24 SIERPNIA 2020
W Eswatini już jest 95-95-95
Zgodnie z wytycznymi UNAIDS opanowanie epidemii AIDS wymaga osiągnięcia celu 95-95-95 do roku 2030, a więc zdiagnozowanie co najmniej 95% osób zakażonych, leczenie 95% z nich oraz osiągnięcie niewykrywalnej wiremii u 95% leczonych. 10 lat przed terminem udało się to osiągnąć w niewielkim afrykańskim kraju – Eswatini (poprzednio Suazi). Było to możliwe dzięki testowaniu i leczeniu oraz programom profilaktycznym. Premier Eswatini, Ambrose Dlamini podkreślił, że „w czasie kiedy świat mierzy się z pandemią CODIV-19, nie wolno tracić z oczu problemu AIDS”.
18 SIERPNIA 2020
USA: 109 mln USD na walkę z HIV
W ramach programu Ending the HIV Epidemic: A Plan for America(Zakończenie epidemii HIV: plan dla Ameryki), amerykańska agencja CDC (Centers for Disease Control and Prevention), zajmująca się m.in. profilaktyką chorób zakaźnych przekazała 109 mln USD na walkę z HIV w regionach najbardziej nim zagrożonych. Pieniądze zostaną przeznaczone na diagnostykę, leczenie oraz znoszenie barier w profilaktyce i opiece zdrowotnej nad zakażonymi.
10 SIERPNIA 2020
Brytyjski program przeciw stygmatyzacji
Brytyjskie Stowarzyszenie HIV (The British HIV Association) wraz z ITN Productions Industry News rozpoczynają współpracę nad stworzeniem nowego programu informacyjnego Health and HIV („Zdrowie i HIV”). W programie znajdą się wypowiedzi specjalistów, osób żyjących z HIV oraz tych, na których życie wirus miał wpływ. Jednym z głównych aspektów programu będzie walka ze stygmatyzacją, która nadal dotyka zakażonych.
3 SIERPIEŃ 2020
Przeszczepy nerek HIV+
W Stanach Zjednoczonych prawo pozwala na przeszczepienia nerek w przypadku dawców i biorców zakażonych HIV. Skuteczność takich transplantacji zbadał zespół naukowców HOPE in Action pod kierownictwem prof. Christine M. Durand oraz prof. Dorry’ego Segeva z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore, USA. Badacze skupili się na 75 biorcach HIV+, z których 50 otrzymało między marcem 2016 a lipcem 2019 organy od niezakażonych dawców, a 25 – od zakażonych. Po roku od przeszczepienia nerki funkcjonowały prawie tak samo dobrze w obu grupach – odpowiednio u 92 i 91% biorców. Podobnie mało było przypadków komplikacji czy infekcji niezależnie od statusu serologicznego dawcy.
27 LIPCA 2020
Kenijscy duchowni edukują o HIV
W 2018 roku w Kenii wykryto 46 tysięcy zakażeń HIV. Jako że około połowa przychodni i szpitali w tym kraju prowadzona jest przez organizacje religijne bądź kościoły, kenijska Narodowa Rada Kontroli AIDS (Kenya National AIDS Control Council) podjęła dialog z kongregacjami wiary wszystkich wyznań. Dzięki tej współpracy liderzy religijni będą przekazywać wiernym wiedzę na temat HIV. Więcej informacji na portalu Devex.
20 LIPCA 2020
Starzenie się z HIV może być pozytywnym doświadczeniem
W AIDSmap kolejny temat poruszany podczas konferencji AIDS 2020: starzenie się z HIV. Z ankiet przeprowadzanych przez 3 lata wśród 73 osób HIV+, z czego 70% w wieku 50-75 lat, wynika, że pomimo wielu wyzwań starzenie się z HIV może być pozytywnym doświadczeniem. Wprawdzie ankietowani doświadczali stygmatyzacji (częstokroć związanej z wiekiem, nie zakażeniem) oraz chorób współistniejących, ale podkreślali znaczenie m.in. akceptacji w społeczeństwie i wśród bliskich oraz poczucie „bycia potrzebnym”, na przykład poprzez pracę w wolontariacie.
13 LIPCA 2020
HIV powoduje przybieranie na wadze?
Dr Michael J. Silverberg przedstawił podczas konferencji AIDS 2020 analizę danych z lat 2000-2016 na temat ponad 138 tysięcy pacjentów przychodni Kasier Permanente w Kaliforni, Maryland, Wirginii oraz Waszyngtonie, spośród których 8 tysięcy żyje z HIV. Wyniki pokazują, że osoby HIV+, chociaż na początku analizowanego okresu średnio ważyły mniej niż osoby niezakażone, znacząco szybciej tyły. Badacz zastrzegł jednak, że niezbędne są dalsze badania i analizy przed formułowaniem wniosków. Więcej informacji: AIDSmap.
06 LIPCA 2020
Konferencja AIDS 2020 już dziś – wirtualnie
Ponad 600 wirtualnych sesji i wydarzeń, odpowiedzi specjalistów na pytania w czasie rzeczywistym, tematyka od profilaktyki HIV, przez leczenie, rolę społeczeństwa po choroby współistniejące – to wszystko i jeszcze więcej obiecują organizatorzy 23. Międzynarodowej Konferencji o AIDS – AIDS 2020, która rozpoczyna się już dziś. Potrwa do 11 lipca.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead