Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności

13 SIERPNIA 2019
Kryminalizacja pracy seksualnej = więcej HIV w Afryce
Badanie przeprowadzone w 10 krajach Afryki przez naukowców z John Hopkins University dowodzi, że tam, gdzie praca seksualna jest kryminalizowana, ryzyko zakażenia HIV jest siedmiokrotnie wyższe wśród świadczących takie usługi kobiet niż w krajach, w których ich zawód jest choćby częściowo zalegalizowany. W badaniu wzięło udział 7 tysięcy pań. Jedna trzecia z nich żyje z HIV. Wyniki badania cytuje AIDSmap.

5 SIERPNIA 2019
HCV nie podnosi ryzyka chorób serca u osób z HIV
Analiza danych na temat osób żyjących z HIV w Europie pokazała, że wprawdzie nie da się zaprzeczyć podwyższonemu ryzyku chorób wątroby u osób z koinfekcją HIV/HCV, ale nie można orzec bezpośredniego związku współzakażenia tymi wirusami z częstszym występowaniem chorób serca. Takie wyniki przyniosły badania prowadzone w ramach dużej kohorty Eurosida obejmującej prawie 17 tysięcy osób seropozytywnych w Europie i Argentynie, z czego 31,4% to osoby z koinfekcją HIV/HCV. Więcej informacji na temat w AIDSmap.

29 LIPCA 2019
Zakażeni wertykalnie unikają terapii ARV?
Jak możemy przeczytać w AIDSmap, z najnowszych badań wynika, że tylko połowa osób zakażonych wertykalnie w USA ma niewykrywalny poziom wirusa. Jedynie 75% zakażonych okołoporodowo jest objęta leczeniem. Spośród ponad 11,5 tysiąca osób objętych badaniem prawie jedna trzecia nie miała wykonanego ani jednego testu oznaczającego poziom wirusa poprzednim roku! Jak zachęcić te osoby do podjęcia terapii ARV? Na to pytanie nie ma niestety odpowiedzi.

22 LIPCA 2019
HIV u ludzi od ponad 100 lat!
Portal STAT o nowinkach w dziedzinie medycyny i biotechnologii pisze o odkryciu świadczącym o tym, że HIV rozprzestrzeniał się wśród ludzi od przełomu wieków XIX i XX. Dowodem na to ma być między innymi prawie kompletne RNA wirusa znalezione w próbce tkanki pobranej u mężczyzny w Demokratycznej Republice Konga w latach sześćdziesiątych XX w. Fakt, że ta próbka różni się genetycznie od innych, znalezionych w tkankach pobranych nieco później świadczy o tym, że już wtedy wirus rozprzestrzeniał się wśród ludzi od co najmniej 50 lat.

15 LIPCA 2019
Światowy Kongres STI i HIV w Kanadzie
W Vancouver w Kanadzie trwają spotkania i wykłady w ramach rozpoczętego 14 lipca Światowego Kongresu Chorób Przenoszonych Drogą Płciową (STI) i HIV – STI & HIV 2019 World Congress. Odczyty dotyczą szerokiego spektrum tematów od globalnych dróg rozprzestrzeniania się HIV przez podejście lokalnych społeczności do poszczególnych chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, po najnowsze odkrycia takie jak wpływ składu flory bakteryjnej pochwy na prawdopodobieństwo zakażenia.

9 LIPCA 2019
Kiedy zaczynać terapię HIV?
Najnowszy numer magazynu AIDS podaje wyniki badań START, które jasno wskazują na lepsze wyniki w przypadku rozpoczęcia leczenia HIV tuż po wykryciu zakażenia aniżeli w przypadku opóźnionego rozpoczęcia terapii. W badaniu porównano trzy grupy pacjentów – zakażonych nie dłużej niż 6 miesięcy w momencie rozpoczęcia terapii, 6-24 miesiące oraz 24 miesiące lub więcej. Zdecydowanie najlepsze rezultaty odnotowano w pierwszej grupie.

1 LIPCA 2019
Wpływ ARV na nienarodzone dzieci
Terapia lekami antyretrowirusowymi podczas ciąży znacząco obniża ryzyko zakażenia dziecka przez seropozytywną matkę. Do niedawna obawiano się jednak o wpływ leków na układ nerwowy dzieci. Badanie przeprowadzone pod kierownictwem prof. Michaela Boivina w Ugandzie i Malawi na 861 dzieciach pokazuje, że nie tylko terapia dzieciom nie szkodzi, ale też dzieci po niej mają nieznacznie lepsze wyniki niż dzieci zakażonych matek, które leków nie przyjmowały. Dzieci badane były w wieku 12, 24, 48 oraz 60 miesięcy. Więcej informacji na temat badania: Lancet.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead