Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności

19 LIPCA 2018
Rak płuca długo zagraża byłym palaczom HIV+
Częstość zachorowań na raka płuc pozostaje wśród osób z HIV wysoka nawet 5 lat po rzuceniu palenia – wynika z danych opublikowanych w Clinical Infectious Diseases. To zupełnie inaczej niż u osób żyjących bez wirusa, u których ryzyko zachowania na raka płuc zmniejsza się wraz z upływem czasu od momentu rzucenia palenia. Stąd badacze rekomendują, by osoby zakażone wirusem HIV monitorować pod kątem raka płuc, mimo rzucenia palenia. Badanie objęło 3 442 osoby zakażone HIV, które obserwowano od 2004 do 2016 r. Na początku badania 49% uczestników stanowili palacze, 21% byli palacze, a 30% nigdy nie paliło.

10 LIPCA 2018
W Londynie będzie pomnik ofiar AIDS?
Grupa aktywistów zaczęła zbierać pieniądze na pierwszy w Wielkiej Brytanii narodowy pomnik upamiętniający ofiary epidemii AIDS. Ma on stanąć w Londynie. Kampania „AIDS Memory UK” planuje zebrać 7500 funtów, by uczcić w ten sposób ofiary wirusa z całego kraju, ale także tych, którzy obecnie żyją z HIV. W Wielkiej Brytanii są cztery inne miejsca pamięci o ofiarach AIDS - w Manchesterze, Brighton, Edynburgu i pod Oksfordem. Do tej pory nie powstał jednak pomnik, który byłby wyrazem narodowego hołdu oddawanego zmarłym z powodu tej choroby. Portal Pink News przypomina, że w Wielkiej Brytanii pierwszy zgon z powodu choroby związanej z AIDS odnotowano w grudniu 1981 roku. Szacuje się, że dziś z HIV żyje tam około 100 tys. osób.

2 LIPCA 2018
Sterylizowali kobiety HIV+ w Ugandzie
Co 10 kobieta HIV+ biorąca udział w badaniu na temat praw reprodukcyjnych kobiet zakażonych HIV w Ugandzie została wysterylizowana z powodu zakażenia wirusem, część z nich bez swojej zgody lub wiedzy – podaje New Vision, najpopularniejszy ugandyjski dziennik. Najczęściej procedurę przeprowadzano u kobiet mających niższy poziom wykształcenia i mieszkających na terenach wiejskich. Badanie prowadziła w latach 2014-2015 Międzynarodowa Koalicja Kobiet Żyjących z HIV we Wschodniej Afryce (ICWEA). Wzięły w nich udział 744 kobiety z całej Ugandy. Projekt został podsumowany w raporcie „Violation of Sexual and Reproductive Health Rights of Women Living With HIV in Clinical and Community Settings in Uganda”.

26 CZERWCA 2018
Wszyscy testują się na HIV
Jacek Poniedziałek, Grażyna Wolszczak, Filip Moroz, Mateusz Grydlik, Julia Chatys i Mikołaj Kubacki zachęcają do wykonywania testów na HIV. Fundacja Edukacji Społecznej (FES) w kampanii „Projekt Test: Wszyscy testują się na HIV” pokazuje, że badanie na HIV nie jest niczym wstydliwym i należy je wykonać zawsze po ryzykownej sytuacji. Fundacja uruchomiła nową odsłonę strony internetowej towarzyszącej kampanii. Pod adresem projekttest.pl osoby różnych narodowości mają dostęp do informacji na temat anonimowego i bezpłatnego testowania po polsku, angielsku i rosyjsku. Fundacja zapowiada, że wkrótce pojawią się kolejne wersje językowe kampanii.

18 CZERWCA 2018
Kiła w Anglii: statystki jak po wojnie
Liczba zachorowań na kiłę i rzeżączkę odnotowana w Anglii w zeszłym roku nie była tak wysoka od dekad. Najnowszy raport epidemiologiczny Public Health England o zakażeniach przenoszonych drogą płciową pokazuje, że ostatnio taką liczbę zakażeń na rzeżączkę odnotowano w 1987 roku, a na kiłę - w 1949 roku. Podobnie, jak w przypadku HIV, zakażenia kiłą i rzeżączką lepiej rokują, jeśli są wcześniej wykryte. Pełne dane dotyczące wirusa zostaną upublicznione dopiero w grudniu na Światowy Dzień AIDS, ale na tę chwilę wiadomo, że zmniejszyła się liczba powiadomień o wykryciu zakażenia HIV u partnera. Musimy poczekać kilka miesięcy, żeby dowiedzieć się, czy to wynik spadku liczby nowych zakażeń – zapowiada portal aidsmap.

11 CZERWCA 2018
O HIV jak kobieta z kobietą
Ruszyła nowa odsłona kampanii edukacyjnej „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, w tym o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. HIV. Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do testowania się w kierunku HIV i międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi. „Zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę” – przypomina Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, Rektor WUM. „Ginekolog już potwierdził ciążę. Zlecił mi różne badania. Nawet na HIV. HIV może dotyczyć każdego” – informuje „filmową córkę” bohaterka spotu edukacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS, grana przez Marię Seweryn. https://www.youtube.com/watch?v=_6yGCle1Si4

5 CZERWCA 2018
O teście na HIV dla głuchych mam
HIV w ciąży to nie wyrok – mówi głuchym mamom Krakowska Fundacja Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka „Między Uszami”. Seria filmów „AIDS i ciąża – poradnik w Polskim Języku Migowym” edukuje głuche kobiety o zakażeniu HIV – problemie, który może dotyczyć wszystkich bez względu na płeć, wiek ani na to, czy się słyszy. Filmy „Warto wiedzieć”, „Pozytywna mama”, „Pozytywne dziecko” można obejrzeć na stronie aids-mama.miedzyuszami.pl

24 MAJA 2018
Dean Street Express odsyła do domu
Znana londyńska klinika zdrowia seksualnego dramatycznie zmniejszyła liczbę osób, które mogą skorzystać z konsultacji. Ograniczenie liczby wizyt z 350 do 75 dziennie wynika ze zmian w finansowaniu, które dotknęły Dean Street Express. Klinika z Soho proponuje, by osoby bez objawów zamawiały domowe testy na zakażenia przenoszone drogą płciową, a na spotkaniach będzie przyjmować pacjentów z dolegliwościami, na szczepienia oraz osoby chcące skorzystać z profilaktyki przed- i po- ekspozycyjnej. Rzecznik kliniki wyjaśnił Gay Star News, że nowa polityka zdalnego dostępu do części usług, to kierunek, który niedługo stanie się standardem.

18 MAJA 2018
HIV nagrany na gorącym uczynku
Francuscy badacze na krótkim nagraniu przedstawili sposób, w jaki przenosi się zakażenie HIV. Choć powszechnie wiadomo, że wirus przenika przez błony śluzowe, to po raz pierwszy udało się zrekonstruować i sfilmować ten proces na żywo. Dokonał tego zespół naukowców z Institut Cochin w Paryżu. Efekt ich pracy można obejrzeć tu: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23386576,przelomowe-wideo-naukowcy-uchwycili-moment-w-ktorym-komorki.html

9 MAJA 2018
Odmawiają testu i narażają dzieci
Odmowa wykonania testu w kierunku HIV w czasie ciąży, zakażenie się HIV podczas ciąży i problemy z adherencją leczenia HIV to w Wielkiej Brytanii najczęstsze przyczyny przeniesienia zakażenia z matki na dziecko – informuje serwis aidsmap. Te wnioski przedstawił panel ekspertów, który analizował przypadki nowych zakażeń wertykalnych. W latach 2006-2013 zgłoszono ich tam 108 na łącznie 9200 porodów seropozytywnych matek. 41 to przypadki przeniesienia zakażenia HIV od zdiagnozowanych matek, a 67 – od matek, u których wirusa rozpoznano dopiero po porodzie. Zdecydowana większość zakażeń wertykalnych dotyczy dzieci, których matki urodziły się poza Wielką Brytanią.

30 KWIETNIA 2018
Sadio Mane z Liverpool FC walczy z HIV w Malawi
Piłkarz the Reds został ambasadorem projektu profilaktyki i wykrywania HIV w Malawi. Mane nagrał film skierowany do młodych mężczyzn, na którym demonstruje, w jaki sposób używa się testu na HIV do samodzielnego stosowania. W Malawi odsetek osób żyjących z HIV w populacji kraju jest jednym z najwyższych na świecie, a liczba nowych zakażeń jest najwyższa wśród osób w wieku od 15 do 17 lat. Niestety chłopcy i młodzi mężczyźni najrzadziej korzystają z edukacji zdrowotnej. Fundacja Liverpool FC i Szkoła Medycyny Tropikalnej z Liverpoolu, które przygotowały projekt, liczą, że zaangażowanie gwiazdy piłki nożnej z Senegalu pozwoli dotrzeć z edukacyjnym przekazem do tej populacji – podało Liverpool Echo.

24 KWIETNIA 2018
Czy w Papui-Nowej Gwinei zabraknie leków na HIV?
Dramatycznie niski poziom zapasów leków ARV w Papui-Nowej Gwinei (PNG) może stanowić zagrożenie dla życia seropozytywnych pacjentów – ostrzegają organizacje pacjenckie. Szacuje się, że w kraju tym żyje około 44 tys. osób zakażonych HIV, z których ponad połowa przyjmuje leki. David Bridger Przedstawiciel programu ONZ ds. AIDS w PNG potwierdza, że sytuacja jest poważna – zaczęto pobierać leki z zapasów przygotowanych na od trzech do sześciu miesięcy. Sekretarz do spraw zdrowia PNG uspokaja, że władze są w stanie zapewnić nowe dostawy w 2 miesiące, ale w ostatnim roku, jak podaje The Fiji Times, budżet na te terapie zmalał z 1,5 mln USD do 1,11 mln USD.

17 KWIETNIA 2018
Wyznanie Conchity
Conchita Wurst, tryumfatorka Konkursu Piosenki Eurowizji 2014, poinformowała w oświadczeniu, że od wielu lat jest seropozytywna. Piosenkarka zdecydowała się na to wyznanie, ponieważ nie chciała ulec groźbom swojego byłego chłopaka, który miał straszyć, że opowie wszystkim o jej seropozytywnym statusie. Poinformowała jednocześnie, że ma od dawna niewykrywalną wiremię więc nie stanowi żadnego zagrożenia dla swoich ewentualnych partnerów.

11 KWIETNIA 2018
Grindr przestanie udostępniać status HIV swoich użytkowników
Grindr udostępniał informacje o statusie serologicznym swoich użytkowników firmom usprawniającym działanie aplikacji. Aplikacja randkowa skierowana do mężczyzn mających seks z mężczyznami dane o zakażeniu przesyłała razem z ID telefonu, mailem użytkownika i lokalizacją urządzenia. Twórcy zapewniają, że przekazywane informacje były szyfrowane i bronią się deklaracją, że upublicznione na Grinderze dane są publiczne. Informowanie innych użytkowników o swoim statusie serologicznym ma pomagać w poszukiwaniu partnera w bezpieczniejszy sposób, także z uwzględnieniem stanu zdrowia. Opublikowane oburzyło wielu użytkowników i organizacje LGBTQ. O odkryciu norweskich badaczy z organizacji SINTEF pisał m.in. Washington Post.

5 KWIETNIA 2018
Wygraj 20 000 na wsparcie i edukację o HIV
W Konkursie Pozytywnie Otwarci o granty na realizację projektów mających na celu zapobieganie nowym zakażeniom HIV lub wspieranie osób już zakażonych mogą zawalczyć organizacje pozarządowe, placówki ochrony zdrowia i organy samorządu terytorialnego. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 29 czerwca b.r. Tematy konkursowe, regulamin i formularz zgłoszenia są dostępne na stronie: https://pozytywnieotwarci.pl/konkurs.html

28 MARCA 2018
U seniorów rozpoznanie HIV często oznacza też AIDS
W Stanach Zjednoczonych w chwili rozpoznania zakażenia najciężej z powodu HIV chorują osoby w wieku 60 lat i więcej – pokazują wyniki badań zaprezentowane podczas niedawnej konferencji dotyczącej retrowirusów i infekcji oportunistycznych (CROI 2018) w Bostonie. Tylko 21% osób w wieku mniej niż 40 lat w momencie wykrycia HIV otrzymywało też rozpoznanie AIDS (liczba CD4 <200 i / lub choroba określająca AIDS). W grupie powyżej 60 roku życia odsetek ten wyniósł aż 49% – przekazał portal aidsmap. Co więcej, starsze nowo zdiagnozowane osoby bardziej niż ich niezakażeni równolatkowie są narażone na kilka poważnych chorób niezwiązanych z AIDS: półpasiec, bakteryjne zapalenie płuc, anemia i małopłytkowość. Badacze sugerują, że w kontekście epidemiologicznym w USA zachorowanie na jedną z tych chorób powinno skłonić lekarza do zlecenia testu na HIV.

23 MARCA 2018
Wieczór z wiedzą o HIV w klubie LOVE
Już w najbliższą sobotę, 24 marca, członkowie Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU ze Szczecina będą od 23 do 2 w nocy edukować o HIV i AIDS gości klubu LOVE w Szczecinie. Działania będą przeprowadzone w ramach projektu pt.: „W trosce o zdrowie” finansowanego z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci. W realizacji projektu bierze udział trzech członków DA DU - specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta, specjalista ds. przemocy, a wszyscy zaangażowani są konsultantami z zakresu HIV/AIDS. Kolejne spotkania będą zapowiadane na stronie internetowej i profilu Facebookowym Stowarzyszenia.

21 MARCA 2018
W 6 dni od testu na HIV do leczenia
W San Francisco średni czas upływający od rozpoznania HIV do leczenia skrócił się z 35 dni w 2013 roku do jedynie 6 dni w 2016 roku. Czas potrzebny do zbicia liczby kopii wirusa we krwi do mniej niż 200 na mililitr skrócił się zaś o połowę ze 134 do 61 dni – podaje portal aidsmap po konferencji na temat retrowirusów i infekcji oportunistycznych CROI 2018. Za tym sukcesem stoi skuteczne wdrożenie w tym mieście programu RAPID prowadzonego wspólnie przez instytucje zdrowia publicznego, placówki ochrony zdrowia i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead