Aktualności

22 lipca 2024 r.

Osoby z niepełnosprawnościami mniej wiedzą o HIV

Spośród ponad pół miliona osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami, kompleksową wiedzę o HIV o 25% częściej mają osoby pełnosprawne. Częściej również wiedzą, gdzie można się przetestować na HIV oraz jak – będąc osobą żyjącą z HIV – zadbać o zdrowe potomstwo. Wnioski są jednoznaczne: należy zadbać o to, aby profilaktyka HIV częściej trafiała do osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji: AIDS map.

 

15 lipca 2024 r.

Zmiana stylu życia na lepsze dla osób HIV+

Dzięki pomocy Fundacji Edukacji Społecznej, łatwiej będzie osobom żyjącym z HIV zmienić swój styl życia na zdrowszy. FES wspomaga w zakresie zmiany nawyków żywieniowych, wyjaśnia też, jak lepiej się wysypiać, pomaga radzić sobie ze stresem, również poprzez aktywność fizyczną.

 

8 lipca 2024 r.

HIV w 2023 roku: oficjalne liczby

NIZP-PIB-PZH podał oficjalne dane na temat HIV i AIDS w Polsce w 2023 roku. Łącznie nowo wykrytych zakażeń było 2879. Gdzie najczęściej je stwierdzano? Na Mazowszu (933), Dolnym Śląsku (300) oraz w Małopolsce (289). Najczęściej były one rozpoznawane w grupie wiekowej 30-39 lat.

 

1 lipca 2024 r.

Jak się randkuje, żyjąc z HIV

W HIVcaście przygotowanym przez Fundację Edukacji Społecznej Tomasz Markowski mówi Żeni Aleksandrowej o tym, jak się randkuje, będąc osobą żyjącą z HIV. Usłyszymy, kiedy osoba seropozytywna powinna informować o swoim statusie serologicznym i z czym może się to wiązać.

 

24 czerwca 2024 r.

Nadal bardzo dużo nowo wykrytych zakażeń HIV

Wstępne dane NIZP PZH, które pokazują, że do połowy czerwca tego roku liczba nowo wykrytych zakażeń HIV wyniosła 999, mogą wydawać się optymistyczne, bo to mniej niż w analogicznym okresie roku 2023, ale niestety w porównaniu z rokiem 2019, rekordowym jeśli chodzi o liczbę zakażeń HIV przed pandemią COVID-19, wzrost wynosi ponad 50 procent.

 

17 czerwca 2024 r.

Testy na HIV: raz w życiu czy raz w roku

Wytyczne CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zalecają wykonanie testu na HIV co najmniej raz w życiu wszystkim osobom w wieku 13-64 lata. Jeśli natomiast ktoś podejmuje ryzykowne zachowania, takie badanie warto powtarzać nie rzadziej niż raz w roku. Więcej informacji: podyplomie.pl.

 

10 czerwca 2024 r.

Jak zakończyć epidemię HIV w Europie?

Receptę przedstawia portal Politico: przede wszystkim to profilaktyka, ale też leczenie – długoterminowe, poprawiające jakość życia z HIV.

 

3 czerwca 2024 r.

Testy na HIV nie lubią upału

Dlatego Fundacja Edukacji Społecznej przypomina: zamówione testy na HIV do domowego użytku najlepiej odebrać z paczkomatu jak najszybciej!

 

27 maja 2024 r.

Jedna trzecia wyników HIV+ w Polsce z PKD

Aż jedna trzecia wyników pozytywnych testów na HIV wykonanych w Polsce pochodzi z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Więcej informacji PKD. Przypominamy – w PKD można zrobić test bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo.

 

20 maja 2024 r.

Patchwork pamięci o ofiarach AIDS

Co roku w trzecią niedzielę maja Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy upamiętnia osoby zmarłe na AIDS poprzez przygotowanie patchworku pamięci. W tym roku w akcję włączyło się aż 35 organizacji i osób!

 

13 maja 2024 r.

Kujawsko-pomorskie: testy na HIV w Twoim mieście!

W województwie kujawsko-pomorskim są dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, gdzie na co dzień można przetestować się na HIV. Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol oraz środkom pochodzącym z konkursu Pozytywnie Otwarci, takie testy będzie można zrobić 16 maja w Inowrocławiu, 23 maja w Nakle nad Notecią, a 6 czerwca w Świeciu. Wkrótce kolejne miasta.

 

6 maja 2024 r.

Rusza Tramwaj zwany pożądaniem!

Wkrótce w polskich miastach pojawią się tramwaje i autobusy zwane pożądaniem promujące profilaktykę HIV. Akcja studentów kierunków medycznych z IFMSA-Poland zacznie się w tym roku 10 maja w Szczecinie. Tramwaj pojedzie na trasie nr 7 w godzinach 17:00-19:30. W planach muzyka, ulotki, prezerwatywy, rozmowy wolontariuszami na temat HIV, a przede wszystkim – mnóstwo dobrej zabawy!

 

29 kwietnia 2024 r.

Więcej zakażeń STI po PrEP? Nieprawda!

Takie stwierdzenia są szkodliwym mitem! Przeprowadzone w Danii badanie dowodzi, że zakażenia chlamydią, rzeżączką i kiłą najczęstsze są tuż przed, a nie po rozpoczęciu terapii PReP.

 

22 kwietnia 2024 r.

Dołącz do happeningu upamiętniającego ofiary AIDS

19 maja, z okazji Światowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy zaprezentuje na Placu Zamkowym w Warszawie patchwork pamięci. Każdy może się zgłosić i do 13 maja przygotować swój kawałek patchworku.

 

15 kwietnia 2024 r.

HIVcast z osobą HIV+

Tomek Markowski znany m.in. z programu Buddy Polska czy portalu Tytotu! bierze udział w najnowszym projekcie Fundacji Edukacji Społecznej – laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. W podcaście FESu rozmawia z Żenią Aleksandrową, doradcą ds. HIV/AIDS na temat zdrowego życia z wirusem.

 

8 kwietnia 2024 r.

Edukacja o seksie dla osób 50+

Będzie o tym mówić prof. Justyna Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas planowanego na 27-30 kwietnia ECCMID - Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych w Barcelonie. Prof. Kowalska zwróci uwagę na rosnącą liczbę przypadków chorób przenoszonych drogą płciową wśród starszych dorosłych.

 

2 kwietnia 2024 r.

Konkurs Pozytywnie Otwarci 2024 rozpoczęty!

Rusza 14 edycja Konkursu Pozytywnie Otwarci. Organizacje pozarządowe, organy samorządów lokalnych i publiczne placówki ochrony zdrowia mogą zgłaszać do 28 czerwca 2024 roku propozycje projektów związanych z profilaktyką HIV/AIDS, chorób przenoszonych drogą płciową i HCV, a także edukacją dotyczącą życia z wirusem oraz stygmatyzacji. Fundatorem grantów w wysokości do 30 tys. złotych jest firma Gilead Sciences Polska.

 

25 marca 2024 r.

Specjalne przygotowania do Olimpiady w Paryżu

Do igrzysk olimpijskich w Paryżu zostało jeszcze 5 miesięcy, ale przygotowania już są w toku. Decyzją władz miasta do wyposażenia wioski olimpijskiej dołączy 200 tysięcy prezerwatyw dla mężczyzn i 20 tysięcy – dla kobiet. Dostępne też będą testy na HIV oraz ulotki na temat chorób przenoszonych drogą płciową. A wszystko – w związku z profilaktyką tychże chorób, których liczba rośnie. W całej Europie w 2022 roku zgłoszono o 48% więcej przypadków rzeżączki niż w 2021, o 34% - kiły oraz o 16% - chlamydii.

 

18 marca 2024 r.

PrEP skuteczny, jeśli przyjmowany regularnie

Takie są wyniki badania przeprowadzonego w Australii w latach 2018-2023 wśród 66 tysięcy osób przyjmujących PrEP, podzielonych na trzy grupy. W tym czasie zanotowano wśród nich 207 nowych zakażeń HIV, z czego 15% w grupie przyjmującej leki często, czyli ponad 60 dni na każde 100 podczas badanego okresu, 30% w grupie, która PrEP przyjęła tylko raz oraz aż 55% w grupie, która brała PrEP bardzo nieregularnie. Pokazuje to jasno, jak ważne jest w profilaktyce HIV regularne stosowanie PrEPu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Tylko stosowany w ten sposób skutecznie chroni przez zakażeniem HIV.

 

Nota prawna Polityka cookies Kontakt