Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
06 LIPCA 2020
Konferencja AIDS 2020 już dziś – wirtualnie
Ponad 600 wirtualnych sesji i wydarzeń, odpowiedzi specjalistów na pytania w czasie rzeczywistym, tematyka od profilaktyki HIV, przez leczenie, rolę społeczeństwa po choroby współistniejące – to wszystko i jeszcze więcej obiecują organizatorzy 23. Międzynarodowej Konferencji o AIDS – AIDS 2020, która rozpoczyna się już dziś. Potrwa do 11 lipca.
29 CZERWCA 2020
25% osób żyjących z HIV ma nadciśnienie
Opublikowane w Journal of Hypertension wyniki metaanaliz badań z lat 2007-2017 pod kierownictwem Jeana Joela Bigny z Centrum Pasteura w Kamerunie pokazują, że około jednej czwartej osób żyjących z HIV ma nadciśnienie. Może to wynikać po prostu z wydłużenia życia pacjentów HIV+, ponieważ w populacji ogólnej odsetek osób dorosłych z nadciśnieniem wynosi od 30% do 40%
22 CZERWCA 2020
Mózg jako rezerwuar HIV?
Po dwóch latach, kiedy liczba nowo wykrytych zakażeń w Nowej Zelandii spadała, ubiegły rok przyniósł tam ponowny ich wzrost: ze 185 w 2018 do 212 w 2019. Przy czym do 17% spośród tych zakażeń doszło w wyniku stosunku heteroseksualnego, 1,5% - w wyniku dożylnego stosowania narkotyków, a 66% - stosunku homoseksualnego. Więcej informacji podaje Medical Express. Dla porównania, liczba ludności Nowej Zelandii to nieco poniżej 5mln. W około 37-milionowej Polsce w 2018 roku zarejestrowano 1275 zakażeń.Powszechne przekonane o nieprzekraczalności bariery mózg-krew w przypadku HIV może okazać się nieprawdziwe, o czym donosi Healthday. Badania przeprowadzone na myszach w Rush University Medical Center w Chicago dowiodły, że HIV z komórek mózgowych może zostać przeniesione poprzez leukocyty do śledziony i węzłów chłonnych. Pozostaje kwestią otwartą, czy podobnie dzieje się w przypadku ludzi.
15 CZERWCA 2020
HIV w Nowej Zelandii: wzrost liczby nowo wykrytych zakażeń
Po dwóch latach, kiedy liczba nowo wykrytych zakażeń w Nowej Zelandii spadała, ubiegły rok przyniósł tam ponowny ich wzrost: ze 185 w 2018 do 212 w 2019. Przy czym do 17% spośród tych zakażeń doszło w wyniku stosunku heteroseksualnego, 1,5% - w wyniku dożylnego stosowania narkotyków, a 66% - stosunku homoseksualnego. Więcej informacji podaje Medical Express. Dla porównania, liczba ludności Nowej Zelandii to nieco poniżej 5mln. W około 37-milionowej Polsce w 2018 roku zarejestrowano 1275 zakażeń.
08 CZERWCA 2020
Mniejsza zapadalność na HIV przy anemii sierpowatokrwinkowej
Anemia sierpowatokrwinkowa jest chorobą bardzo zagrażająca zdrowiu i życiu chorujących na nią osób. Jednak, jak pokazały liczne badania, są pewne korzyści z odziedziczenia tej choroby. O tym, że chorzy na nią pacjenci rzadziej chorują na malarię wiadomo nie od dziś. Najnowsze badania retrospektywne danych pacjentów Vitalant Research Institute w San Francisco z lat 1985-1993 potwierdzają, że choroba powoduje też mniejsze ryzyko zakażenia HIV, a w przypadku zakażenia – wolniejszy jego postęp. Więcej informacji w portalu IDSE.
01 CZERWCA 2020
Teleporady dla osób HIV+ również po pandemii
IDSE, portal poświęcony chorobom zakaźnym, pisze o prowadzonych przez Uniwersytet na Florydzie (University Florida Health) teleporadach dla osób żyjących z HIV. Okazuje się, że pozytywnie wpływają one na większą odpowiedzialność pacjentów. Nie ma przy tym znaczenia, czy są oni zaznajomieni z nowoczesną technologią, ponieważ wszystkiego, co potrzebne do zdalnej wizyty lekarskiej mogą się szybko nauczyć. Wydaje się wobec tego, że teleporady będą realizowane także po ustąpieniu pandemii COVID-19.
25 MAJA 2020
Szkocja: Pandemia okazją do poprawy sytuacji HIV?
W Szkocji, podobnie jak w innych miejscach na świecie, pandemia koronawirusa oznacza między innymi ograniczenie działalności poradni zdrowia seksualnego oraz punktów prowadzących badania na obecność HIV we krwi. Jednak wg działaczy szkockich organizacji pozarządowych, jest to również okazja do rozpropagowania bezpłatnych tam testów domowych, co ma stanowić – ich zdaniem – „wyjątkową okazję do zmniejszenia liczby nowych zakażeń do zera”.
18 MAJA 2020
Polska nisko w tęczowym rankingu
Organizacja ILGA-Europe, dbająca o ochronę praw LGBTI od lat sporządza zestawienie państw Europy pod względem równouprawnienia lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych. W 2020 roku na 49 krajów Polska znalazła się na 42. miejscu. Wśród powodów można wymienić zakazy organizacji marszów równości, czy uchwały o strefach wolnych od LGBT przyjmowane przez polskie gminy i miasta. Pełne zestawienie tu.
11 MAJA 2020
Co czwarta osoba HIV+ narażona na zespół stresu pourazowego
Jak wynika z metaanalizy 38 badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych oraz Afryce, aż 28% osób seropozytywnych narażonych jest na zespół stresu pourazowego (PTSD) związany z ich diagnozą. Dla porównania – w populacji ogólnej PTSD zdarza się u 2%, u pacjentów onkologicznych jest to 15%, u weteranów – 14%.
4 MAJA 2020
Pierwszy brytyjski burmistrz HIV+
„Osoby z HIV mogą osiągnąć wszystko!” - tak mówi Philip Normal, pierwszy brytyjski seropozytywny burmistrz. Normal został wybrany na włodarza południowolondyńskiego Lambeth podczas pierwszego w historii wirtualnego zgromadzenia – 22 kwietnia 2020 roku. Świeżo upieczony burmistrz zamierza kontynuować swoją pracę na rzecz społeczności LGBT, jak również wspierać lokalną społeczność, sztukę i młodych. Więcej w Pink News.
27 KWIETNIA 2020
Osoby z HIV zakażone koronawirusem
Lekarze ze Szpitala Klinicznego w Barcelonie Jose Blanco i Juan Ambrosini jako pierwsi opisali w Lancecie 5 przypadków pacjentów z HIV w wieku 29-49 lat zakażonych koronawirusem. Jeden spośród nich został zdiagnozowany jako HIV+ już w szpitalu (Late Presenter), pozostali byli skutecznie leczeni lekami ARV. Pacjenci mają od 29 do 49 lat. Ich pobyt w szpitalu trwał od 2 do 21 dni (przy czym 21-dniowy pobyt jeszcze się nie zakończył, jako że pacjent nadal ma objawy). W podsumowaniu katalońscy lekarze podkreślają, że choć jest to zbyt mała próbka, żeby wyciągać wnioski, to wstępnie potwierdza się teoria, że osoby z HIV nie różnią się od ogólnej populacji, jeśli chodzi o przebieg zakażenia SARS-CoV-2.
20 KWIETNIA 2020
HIV: zmiany w kodeksie karnym
Pandemia koronawirusa powoduje mnóstwo zmian – także w Kodeksie Karnym. Zmiany wprowadzone do niego Ustawą z 31 marca tego roku dotyczą przede wszystkim koronawirusa, ale dotykają też HIV. Ustawa podwyższa odpowiedzialność za świadome narażenie na zakażenie HIV z kary pozbawienia wolności do 3 lat do kary pozbawienia wolności do lat 8.
14 KWIETNIA 2020
Co zagraża osobom z HIV+ w czasie pandemii
Lancet pisze o największym zagrożeniu podczas pandemii koronawirusa dla osób żyjących z HIV. Nie jest to, jak się okazuje, sam koronawirus, ale potencjalny brak dostępu do opieki medycznej, począwszy of testowania w kierunku zakażenia HIV przez dostęp do specjalistów po utrudnienia w dostępności leków ARV. W związku z tym WHO, UNAIDS i Globalna Sieć Ludzi Żyjących z HIV/AIDS podjęły w szeregu szczególnie zagrożonych państw działania mające na celu zapewnienie kontinuum opieki dla osób seropozytywnych.
6 KWIETNIA 2020
Wybitna badaczka HIV ofiarą koronawirusa
Uznawana za wielki autorytet w obszarze HIV prof. Gita Ramjee z Republiki Południowej Afryki, dyrektor naukowa w Aurum Institute zakaziła się koronawirusem prawdopodobnie w połowie marca podczas sympozjum w Wielkiej Brytanii. Niestety zmarła w wyniku powikłań. Jak powiedział David Mabuza, wiceprezydent RPA „mistrzyni walki z HIV odeszła w wyniku innej globalnej pandemii”. Więcej informacji na portalu Medonet.
30 MARCA 2020
Wszystko, co osoby HIV+ powinny wiedzieć o koronawirusie
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, jakie są wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dla osób HIV+ w dobie pandemii koronawirusa i wiele więcej informacji skierowanych do osób z HIV można znaleźć w sygnowanej przez UNAIDS broszurze. Zapraszamy do lektury.
16 MARCA 2020
Pozostańcie w domach!
Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy wspierające osoby seropozytywne opublikowało komunikat, w którym ze względu na sytuację epidemiologiczną odradza swoim podopiecznym (osobom HIV+) wychodzenie z domów. Wszyscy potrzebujący powinni kontaktować się ze Zjednoczeniem i innymi organizacjami pozarządowymi zdalnie, o ile jest to możliwe. Należy przy tym podkreślić, że nie ma na razie danych wskazujących, jakoby osoby HIV+ były bardziej zagrożone koronawirusem niż inni. Brak danych nie oznacza jednak w tym przypadku 100-procentowej pewności. Dlatego lepiej zachować ostrożność.
9 MARCA 2020
Natychmiastowa terapia 100-krotnie zmniejsza rezerwuary HIV?
Istniejące terapie HIV skutecznie powstrzymują wirusa, ale nie powodują wyleczenia, ponieważ potrafi się on ukryć w tzw. rezerwuarach. Jednak – jak czytamy na stronach Uniwersytetu w Montrealu – można nawet 100-krotnie zmniejszyć liczebność kopii wirusa w tych rezerwuarach. Wystarczy rozpocząć terapię natychmiast po wykryciu zakażenia, najlepiej również jak najszybciej po zakażeniu.
3 MARCA 2020
Osoby z HIV, a zagrożenie koronawirusem
Osoby seropozytywne nie mają podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem – na takim stanowisku stoi Brytyjskie Stowarzyszenie HIV BHIVA, które we czwartek 27 lutego wydało oświadczenie w tej sprawie. BHIVA zaleca jednocześnie stosowanie się do zaleceń wydawanych przez władze i unikanie paniki.
24 LUTEGO 2020
Jak kobiety w Europie zakażają się HIV?
Dane statystyczne pokazują jasno: przez kontakty heteroseksualne. Wśród prawie 50 tysięcy kobiet zdiagnozowanych w 2018 roku w Europie 92% zakaziło się tą właśnie drogą. Dane nie wyjaśniają niestety dlaczego – w przeciwieństwie do innych części świata, gdzie zakażonych kobiet jest więcej niż mężczyzn – kobiety w Europie są dwukrotnie rzadziej diagnozowane z HIV niż mężczyźni, ani dlaczego u wielu z nich wirusa wykrywa się późno. Możemy się tylko domyślać, że powodem jest fakt, że europejskie kobiety nadal zbyt rzadko decydują się wykonać test na HIV. Więcej – w AIDSmap.
17 LUTEGO 2020
Kiedy do zakażenia HIV dochodzi nowotwór
AIDSmap opisuje przeżycia pacjentów HIV+, u których wykryto także raka. Zarówno nowotwór jak i wirus mają ogromny wpływ na życie dotkniętych nimi osób, ale różnice między tymi diagnozami są znaczące. Rak może być śmiertelny, ale jest społecznie akceptowalny. Z HIV można żyć długie lata, jak z każdą inną chorobą przewlekłą, ale osoby seropozytywne dotyka stygmatyzacja. Co gorsza, jak się okazuje, nie tylko społeczeństwo nie wie wystarczająco dużo o HIV, ale również personel oddziałów onkologicznych.
10 LUTEGO 2020
PrEP dostępny dla wszystkich potrzebujących w RPA
Spotlight informuje o planach Republiki Południowej Afryki udostępniania PrEPu wszystkim osobom będącym wystawionymi na ryzyko zakażenia HIV. PrEP ma być dostępny co najmniej w 1 przychodni w każdym regionie. Jedną z grup, do których przede wszystkim leki mają docierać będą młode dziewczyny i kobiety, jako że W RPA kobiety w wieku 15-24 lata czterokrotnie częściej zakażają się HIV niż mężczyźni w tej grupie wiekowej.
3 LUTY 2020
Obrzezanie a HIV
Od 2007 międzynarodowi eksperci zalecają obrzezanie mężczyzn jako środek obniżający ryzyko zakażenia HIV w kontaktach heteroseksualnych. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie musi to być środek skuteczny. Pamiętać należy m.in., że obrzezanie mężczyzny nie wpływa na ryzyko zakażenia kobiety. Podsumowując, kwestia ta wymaga dalszych badań, o czym informuje The Conversation.
27 STYCZNIA 2020
HIV dociera do wszystkich narządów
Antoine Chaillon z Uniwersytetu Kalifornijskiego pobrał krew sześciu żyjących ochotników HIV+, a po ich śmierci przeprowadził szybkie autopsje. Wstępne wyniki pokazują, że wirus znajdował się w węzłach chłonnych, jelitach i we krwi, ale też w mózgu, wątrobie i innych przebadanych narządach. Pozytywna wiadomość jest taka, że skuteczna terapia HIV powstrzymuje replikację wirusa w tych narządach. Więcej informacji w EurekAlert.
20 STYCZNIA 2020
Słabsza pamięć immunologiczna u osób HIV+?
Archana Thomas z Oregon Health&Science University School of Medicine zainteresowała się kwestią możliwej, pomimo przebytych szczepień, utraty odporności na niektóre choroby w przypadku osób zakażonych wirusem HIV. Jako że już wcześniej zaobserwowano, że pacjenci seropozytywni częściej chorują na półpasiec, a także ciężej przechodzą ospę wietrzną, postanowiono sprawdzić ich odpowiedź immunologiczną na nieobecną w Stanach Zjednoczonych od 70 lat ospę prawdziwą. W badaniu wzięło udział 100 kobiet HIV+ i HIV-, wszystkie urodzone przed 1971 rokiem i zaszczepione przeciw ospie. Spośród kobiet HIV- u 20% zaobserwowano odpowiedź systemu immunologicznego na poziomie co najmniej 20 na 106 komórek CD4 T. W drugiej grupie taka odpowiedź pojawiła się zaledwie u 2,4% badanych.
13 STYCZNIA 2020
Kobiety HIV+ po 50-tce są zadowolone z życia
Amerykanki powyżej 50 roku życia czują się szczęśliwe niezależnie od statusu serologicznego. Tak stwierdziły uczestniczki badań przeprowadzonych pod kierownictwem Anny Rubtsovej z Emory University Rollins School of Public Health w Atlancie. 386 badanych było zakażonych HIV, a 137 – nie. Jak podkreśla AIDSMAP, ponad 80% kobiet oceniło swoje życie jako pozytywne bez względu na ewentualne problemy zdrowotne. Co ciekawe, w grupie HIV+ odsetek szczęśliwych kobiet był nieco wyższy, bo sięgnął 83,7% w porównaniu do 82,5% w grupie HIV-.
7 STYCZNIA 2020
Zakażenie opryszczką typu 2 zwiększa zagrożenie HIV
Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Brystolu pod kierownictwem dr Katharine J. Looker, u osób z wirusem opryszczki typu 2 aż trzykrotnie wzrasta prawdopodobieństwo zakażenia HIV. Taka zależność występuje u obu płci na całym świecie. Spośród przeanalizowanych 1,4 milionów nowych zakażeń HIV w 2016 roku około 420 tysięcy było powiązanych z uprzednim zakażeniem opryszczką. Większość z tych przypadków zaobserwowano w Afryce, ale również w Europie ich liczba była zauważalna – 15 tysięcy spośród ogólnej liczby 126 tysięcy zakażeń HIV drogą płciową. Więcej informacji: Avert>.
2 STYCZNIA 2020
Najważniejsze zagadnienie w leczeniu HIV - odmienne dla różnych grup
Dla zakażonych najistotniejsze jest przestrzeganie zaleceń, objawy HIV, depresja, ryzykowne zachowania seksualne i stygmatyzacja, zaś dla lekarzy - nadużycie substancji psychoaktywnych, depresja, przestrzeganie zaleceń, nadużycie alkoholu oraz palenie tytoniu. Takie są wyniki badań pod kierownictwem Roba Fredericksena z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadzonych na grupie ponad 200 osób. Otwarta pozostaje kwestia jak odmienne postrzeganie najważniejszych kwestii w leczeniu wpływa na jego wyniki, o czym więcej pisze National Center for Biotechnology Information.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead