Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
24 LUTEGO 2020
Jak kobiety w Europie zakażają się HIV?
Dane statystyczne pokazują jasno: przez kontakty heteroseksualne. Wśród prawie 50 tysięcy kobiet zdiagnozowanych w 2018 roku w Europie 92% zakaziło się tą właśnie drogą. Dane nie wyjaśniają niestety dlaczego – w przeciwieństwie do innych części świata, gdzie zakażonych kobiet jest więcej niż mężczyzn – kobiety w Europie są dwukrotnie rzadziej diagnozowane z HIV niż mężczyźni, ani dlaczego u wielu z nich wirusa wykrywa się późno. Możemy się tylko domyślać, że powodem jest fakt, że europejskie kobiety nadal zbyt rzadko decydują się wykonać test na HIV. Więcej – w AIDSmap.
17 LUTEGO 2020
Kiedy do zakażenia HIV dochodzi nowotwór
AIDSmap opisuje przeżycia pacjentów HIV+, u których wykryto także raka. Zarówno nowotwór jak i wirus mają ogromny wpływ na życie dotkniętych nimi osób, ale różnice między tymi diagnozami są znaczące. Rak może być śmiertelny, ale jest społecznie akceptowalny. Z HIV można żyć długie lata, jak z każdą inną chorobą przewlekłą, ale osoby seropozytywne dotyka stygmatyzacja. Co gorsza, jak się okazuje, nie tylko społeczeństwo nie wie wystarczająco dużo o HIV, ale również personel oddziałów onkologicznych.
10 LUTEGO 2020
PrEP dostępny dla wszystkich potrzebujących w RPA
Spotlight informuje o planach Republiki Południowej Afryki udostępniania PrEPu wszystkim osobom będącym wystawionymi na ryzyko zakażenia HIV. PrEP ma być dostępny co najmniej w 1 przychodni w każdym regionie. Jedną z grup, do których przede wszystkim leki mają docierać będą młode dziewczyny i kobiety, jako że W RPA kobiety w wieku 15-24 lata czterokrotnie częściej zakażają się HIV niż mężczyźni w tej grupie wiekowej.
3 LUTY 2020
Obrzezanie a HIV
Od 2007 międzynarodowi eksperci zalecają obrzezanie mężczyzn jako środek obniżający ryzyko zakażenia HIV w kontaktach heteroseksualnych. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie musi to być środek skuteczny. Pamiętać należy m.in., że obrzezanie mężczyzny nie wpływa na ryzyko zakażenia kobiety. Podsumowując, kwestia ta wymaga dalszych badań, o czym informuje The Conversation.
27 STYCZNIA 2020
HIV dociera do wszystkich narządów
Antoine Chaillon z Uniwersytetu Kalifornijskiego pobrał krew sześciu żyjących ochotników HIV+, a po ich śmierci przeprowadził szybkie autopsje. Wstępne wyniki pokazują, że wirus znajdował się w węzłach chłonnych, jelitach i we krwi, ale też w mózgu, wątrobie i innych przebadanych narządach. Pozytywna wiadomość jest taka, że skuteczna terapia HIV powstrzymuje replikację wirusa w tych narządach. Więcej informacji w EurekAlert.
20 STYCZNIA 2020
Słabsza pamięć immunologiczna u osób HIV+?
Archana Thomas z Oregon Health&Science University School of Medicine zainteresowała się kwestią możliwej, pomimo przebytych szczepień, utraty odporności na niektóre choroby w przypadku osób zakażonych wirusem HIV. Jako że już wcześniej zaobserwowano, że pacjenci seropozytywni częściej chorują na półpasiec, a także ciężej przechodzą ospę wietrzną, postanowiono sprawdzić ich odpowiedź immunologiczną na nieobecną w Stanach Zjednoczonych od 70 lat ospę prawdziwą. W badaniu wzięło udział 100 kobiet HIV+ i HIV-, wszystkie urodzone przed 1971 rokiem i zaszczepione przeciw ospie. Spośród kobiet HIV- u 20% zaobserwowano odpowiedź systemu immunologicznego na poziomie co najmniej 20 na 106 komórek CD4 T. W drugiej grupie taka odpowiedź pojawiła się zaledwie u 2,4% badanych.
13 STYCZNIA 2020
Kobiety HIV+ po 50-tce są zadowolone z życia
Amerykanki powyżej 50 roku życia czują się szczęśliwe niezależnie od statusu serologicznego. Tak stwierdziły uczestniczki badań przeprowadzonych pod kierownictwem Anny Rubtsovej z Emory University Rollins School of Public Health w Atlancie. 386 badanych było zakażonych HIV, a 137 – nie. Jak podkreśla AIDSMAP, ponad 80% kobiet oceniło swoje życie jako pozytywne bez względu na ewentualne problemy zdrowotne. Co ciekawe, w grupie HIV+ odsetek szczęśliwych kobiet był nieco wyższy, bo sięgnął 83,7% w porównaniu do 82,5% w grupie HIV-.
7 STYCZNIA 2020
Zakażenie opryszczką typu 2 zwiększa zagrożenie HIV
Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Brystolu pod kierownictwem dr Katharine J. Looker, u osób z wirusem opryszczki typu 2 aż trzykrotnie wzrasta prawdopodobieństwo zakażenia HIV. Taka zależność występuje u obu płci na całym świecie. Spośród przeanalizowanych 1,4 milionów nowych zakażeń HIV w 2016 roku około 420 tysięcy było powiązanych z uprzednim zakażeniem opryszczką. Większość z tych przypadków zaobserwowano w Afryce, ale również w Europie ich liczba była zauważalna – 15 tysięcy spośród ogólnej liczby 126 tysięcy zakażeń HIV drogą płciową. Więcej informacji: Avert>.
2 STYCZNIA 2020
Najważniejsze zagadnienie w leczeniu HIV - odmienne dla różnych grup
Dla zakażonych najistotniejsze jest przestrzeganie zaleceń, objawy HIV, depresja, ryzykowne zachowania seksualne i stygmatyzacja, zaś dla lekarzy - nadużycie substancji psychoaktywnych, depresja, przestrzeganie zaleceń, nadużycie alkoholu oraz palenie tytoniu. Takie są wyniki badań pod kierownictwem Roba Fredericksena z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadzonych na grupie ponad 200 osób. Otwarta pozostaje kwestia jak odmienne postrzeganie najważniejszych kwestii w leczeniu wpływa na jego wyniki, o czym więcej pisze National Center for Biotechnology Information.
23 GRUDNIA 2019
Wesołych Świąt!
Drodzy Państwo, Życzymy Państwu wspaniałego, rodzinnego i zdrowego czasu w okresie świątecznym, a w 2020 roku samych dobrych dni i wytrwałości w realizacji noworocznych postanowień.
Zespół leczHIV
16 GRUDNIA 2019
USA: ograniczanie nowych zakażeń i chorób towarzyszących
Medicalexpress pisze o planach amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia dotyczących ograniczenia nowych zakażeń HIV o 75% do 2024 oraz o 90% do 2029. Podkreśla też, że nawet osiągnięcie tych celów nie zwalnia od myślenia o zakażonych oraz o podwyższonym ryzyku chorób towarzyszących, jakie im grożą. Dlatego tak ważne są dalsze badania nad wirusem i jego wpływem na organizm oraz stosowanie terapii, które są jednocześnie skuteczne i bezpieczne w długim terminie.
10 GRUDNIA 2019
Portale randkowe źródłem informacji o profilaktyce HIV?
Najnowszy numer czasopisma Clinical Infectious Diseases (w druku) podaje wyniki badań porównujących życie seksualne oraz infekcje przenoszone drogą płciową 580 użytkowników jednej z aplikacji randkowych (Grindr) oraz 676 osób niekorzystających z portali tego typu. Wśród użytkowników Grindr zakażenie HIV stwierdzono u 2% w porównaniu do 4% pośród pozostałych badanych. Jakkolwiek pierwsza grupa z większą swobodą podchodziła do zachowań niebezpiecznych, to jednak wiedziała więcej na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także była bardziej otwarta na takie informacje.
2 GRUDNIA 2019
UNAIDS: Władza w ręce ludzi
W związku z obchodzonym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS, UNAIDS wydał nowy dokument pod tytułem Power to the people („Władza w ręce ludzi”). Jasno stwierdza on, że tam, gdzie osoby żyjące z HIV oraz zagrożone wirusem mają prawo głosu w kwestiach ich dotyczących, liczba nowych zakażeń maleje, a zakażeni mają lepszy dostęp do leczenia.
25 LISTOPADA 2019
26. raz o HIV na konferencji w Warszawie
Już dziś rozpoczyna się dwudziesta szósta edycja konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. Eksperci, lekarze, przedstawiciele NGO i pacjenci będą rozmawiać na temat profilaktyki HIV, testowania oraz zagadnień psychospołecznych. Więcej informacji na stronie organizatora: Res Humanae.
18 LISTOPADA 2019
O celu 90-90-90 na konferencji AIDS w Bazylei
Jednym z tematów poruszanych na niedawnej Europejskiej Konferencji na temat AIDS w Bazylei był cel UNAIDS 90-90-90 (90% zakażonych świadomych swojego statusu, 90% z nich leczonych, 90% leczonych z niewykrywalnym wirusem) oraz różnice w możliwości osiągnięcia tego celu w Europie. O ile w Europie Zachodniej na przestrzeni lat 2007-2018 liczba nowych zakażeń spadła o 30%, o tyle w Europie Wschodniej, a szczególnie na Ukrainie i w Rosji, ich liczba wzrosła o 60%. Powodem gorszej sytuacji we wschodniej części Europy są według ekspertów stygmatyzacja, niewystarczająca profilaktyka i brak dostępu do testów.
12 LISTOPADA 2019
Pan od PrEPu na brytyjskim portalu
Portal Nam AIDSmap propagujący informacje na temat HIV i AIDS z całego świata napisał o polskim aktywiście – Panu od PrEPu, czyli Łukaszu Sabacie. Sabat prowadzi szereg projektów - od tłumaczenia amerykańskich filmów na temat profilaktyki HIV/AIDS na YouTube, przez spotkania w barach po obecność na Facebooku i Instagramie. Jednak najwięcej uwagi przyciąga kanał na YouTube Pan od PrEPu, przedstawiający informacje na temat zdrowia seksualnego, w tym PrEP.
4 LISTOPADA 2019
Jak przetestować 3 razy więcej młodych ludzi?
Odpowiedź na to pytanie znalazł dr Jaron Smith z Maricopa Medical Center w Phoenix w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że wystarczy proponować szybkie testy na HIV młodym ludziom podczas wizyt kontrolnych, „od ręki” i w tym samym gabinecie. A dodatkowo - edukować o zagrożeniu zarówno młodych, jak i starszych pacjentów. Jak możemy przeczytać na portalu Healio, to działa. Liczba młodych osób przychodzących na wizyty kontrolne i testujących się na HIV wzrosła z 3,2 do 10,6%. Warto dodać, że w 2017 roku w USA ponad jedna piąta wszystkich nowo zdiagnozowanych przypadków zakażenia HIV wykrywana była u osób w wieku 13-24 lata.
28 PAŹDZIERNIKA 2019
Konferencja „Rola samorządów w przeciwdziałaniu HIV – Fast Track Cities"
W piątek, 25 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Rola samorządów w przeciwdziałaniu HIV - Fast Track Cities" zorganizowana przez Fundację Edukacji Społecznej. Głównym celem wydarzenia było propagowanie idei Fast Track Cities - międzynarodowego partnerstwa miast i samorządów na rzecz leczenia, a także zapobiegania epidemii HIV i stygmatyzacji osób seropozytywnych. Podczas spotkania omówiony został m.in. pomysł stworzenia platformy internetowej dającej możliwość współpracy międzynarodowej i prezentacji lokalnych inicjatyw.
21 PAŹDZIERNIKA 2019
Odszedł najstarszy człowiek żyjący z HIV
W ubiegłym tygodniu zmarł liczący 100 lat Miguel z Lizbony, najstarszy człowiek żyjący z HIV, bohater reportażu wyemitowanego w ubiegłym roku w CTVNews. Jego długie i szczęśliwe życie daje nadzieję wielu osobom seropozytywnym. Miguel zakaził się ponad 25 lat temu przez seks heteroseksualny. Przez cały czas od wykrycia zakażenia rygorystycznie przyjmował leki, dzięki czemu miał niewykrywalny poziom wirusa i – jak na swój wiek – cieszył się dobrym zdrowiem.
14 PAŹDZIERNIKA 2019
Międzynarodowa konferencja PrEP in Europe w Warszawie
Po niezwykle owocnej ubiegłorocznej konferencji na temat PrEP zorganizowanej przez Koalicję PrEP in Europe w Amsterdamie, kolejna miała miejsce 10-12 października w Warszawie. Dyskutowano skuteczność, dostępność i koszty profilaktyki przedekspozycyjnej HIV, a także zagadnienie N=N. Pełen program, a wkrótce również i relacje oraz podsumowania dostępne są na stronie organizatora: PrEP in Europe.
8 PAŹDZIERNIKA 2019
Pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych na osoby HIV+
Journal of Psychosomatic Research cytuje wyniki analizy badań pod kierownictwem Andreasa Heissela z Uniwersytetu w Poczdamie na temat wpływu ćwiczeń fizycznych na zaburzenia psychiczne, w tym depresję, u osób żyjących z HIV. Badania około pół tysiąca osób HIV+ potwierdziły, że jest on zdecydowanie pozytywny. Co ciekawe u osób seropozytywnych ten dobry wpływ jest statystycznie większy niż w ogólnej populacji.
30 WRZEŚNIA 2019
Brytyjscy książęta Harry i William wspierają seropozytywnego Garetha Thomasa
Po tym jak Gareth Thomas, wieloletni kapitan walijskiej drużyny rugby, poinformował w mediach społecznościowych, że jest seropozytywny, słowa wsparcia do niego skierowali m.in. książęta William i Harry. Książę William napisał na Twitterze: „Odważny jak zawsze – legenda na boisku i poza nim. Masz nasze wsparcie”. A książę Harry dodał: „Poprzez dzielenie się swoją historią bycia HIV+ ratujesz życia i przełamujesz stygmatyzację pokazując, że potrafisz być silny pomimo zakażenia”.

23 WRZEŚNIA 2019
Najlepiej leczyć HIV od razu po diagnozie
AIDSmap informuje o badaniu przeprowadzonym w Tajlandii, w ramach którego porównywana była skuteczność terapii ARV rozpoczynanej od razu po diagnozie (grupa A), po sprawdzeniu liczby CD4 (grupa B) oraz po przeprowadzeniu badań na współistniejące schorzenia (grupa C). Dr Pich Seekaew z tajskiego Czerwonego Krzyża stwierdził na podstawie analizy danych dotyczących 4349 pacjentów, że wprawdzie liczba działań niepożądanych była najniższa w grupie C, ale nie była ona znacząco niższa od grupy A. Co więcej, przypadki zgonów były zauważalnie mniej liczne w grupie A – 0,1% w porównaniu do 1,2% w grupie B i 1,1% w grupie C. Badania potwierdzają wcześniejsze analizy, które wskazują na potrzebę rozpoczynania terapii ARV natychmiast po diagnozie.

16 WRZEŚNIA 2019
W Kanadzie będą przepisy bardziej przyjazne osobom z HIV?
Kanadyjscy parlamentarzyści dyskutują o zmianach w prawie zmierzających do dekryminalizacji osób seropozytywnych. Jest to efekt publikacji w lecie tego roku raportu na temat skutków wysokich kar przewidzianych za nieujawnianie statusu serologicznego partnerowi seksualnemu. Kanadyjskie prawo przewiduje dziś za to nie tylko karę więzienia (w tym dożywotniego!), ale także wpisanie na listę przestępców seksualnych. Według aktywistów, tak restrykcyjne podejście wpływa na zmniejszenie liczy osób, które decydują się na wykonanie testu na HIV. Więcej informacji w Medical Xpress.

9 WRZEŚNIA 2019
Co łączy odporność na HIV z dystrofią mięśniową?
Hiszpańscy genetycy z Instytutu Zdrowia im. Carlosa III zidentyfikowali gen odpowiedzialny za dystrofię mięśniową LGMD1F. Jest to choroba, na którą chorują członkowie jednej rodziny hiszpańsko-włoskiej. Gen TNPO3 odpowiedzialny za tę chorobę już wcześniej był przedmiotem zainteresowań wirusologów zajmujących się drogami zakażenia HIV. Z badań przeprowadzonych ex vivo pod kierownictwem Jose Alcamiego na tkankach pobranych od 23 członków powyższej rodziny oraz od zdrowych ochotników wynika, że w tkankach bez mutacji wirus replikuje się 18 razy szybciej. Natomiast limfocyty z mutacją wykazują naturalną odporność na zakażenie HIV.

2 WRZEŚNIA 2019
Życie seksualne kobiet HIV+ po 45 roku życia
Nasreen Toolabally z University College London zainteresowała się tematem zdrowia seksualnego kobiet w wieku 45+ oraz zagadnieniem jak zakażenie HIV na nie wpływa. Porównała wyniki 2 badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii (NASAL, British National Survey of Sexual Attituted and Lifestyles - brytyjskie badanie postaw seksualnych i trybu życia oraz PRIME (Positive Transition through Menopause – pozytywne przejście przez menopauzę) na próbie 1,5 tysiąca kobiet zarówno seropozytywnych, jak i seronegatywnych. Okazało się, że aż 45% kobiet HIV+ przy 23% kobiet seronegatywnych w wieku po 45 roku życia jest niezadowolonych ze swojego życia seksualnego. Więcej informacji w AIDSmap.
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead