Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Aktualności
23 maja 2022
Jesteś kobietą żyjącą z HIV? Uważaj na cukrzycę
– Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim na podstawie danych medycznych 40 tysięcy osób HIV+ oraz 19 milionów osób HIV- wykazały, że kobiety żyjące z HIV statystycznie częściej zapadają na cukrzycę aniżeli kobiety HIV- oraz mężczyźni – niezależnie od ich statusu serologicznego. Więcej informacji: NAM AIDSMap.
16 maja 2022
UNAIDS: opieka nad osobami HIV+ w Ukrainie
– Pomimo oczywistych trudności związanych z toczącymi się w Ukrainie działaniami wojennymi, osoby żyjące z HIV w tym kraju nie są pozostawione bez pomocy. Mobilny Projekt Wykrywania HIV, inicjatywa ukraińskiej organizacji pozarządowej Sojusz Zdrowia Publicznego, nadal działa dostarczając potrzebującym testy na HIV oraz leki. Przez ostatnie 2 miesiące udało się dotrzeć do 1400 osób.
9 maja 2022
Międzynarodowy dzień pamięci o zmarłych na AIDS
– Trzecia niedziela maja to co roku dzień poświęcony pamięci tych, którzy odeszli z powodu AIDS. Przypomina o tym Patchwork pamięci, organizowany od lat przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy 15 maja na placu Zamkowym w Warszawie o godzinie 14:00. Pozszywane patchworki przygotowane przez organizacje zaangażowane w walkę z AIDS symbolizują jednak nie tylko pamięć o ofiarach pandemii HIV, ale też pokazują sprzeciw wobec dyskryminacji i stygmatyzacji osób żyjących z tym wirusem.
2 maja 2022
Związki kobiet żyjących z HIV
– W rozmowie z Angeliną Namibą, dr Naomi Sutton i dr Shemą Tariq w kuluarach konferencji BHIVA mowa jest o seksie i o problemach trapiących związki kobiet żyjących z HIV. Wnioski są jednak pocieszające. Suchość pochwy związana z klimakterium? Obniżone libido? Obawy o zakażenie partnera? Na wszystko jest rada! Wystarczy poradzić się lekarza.
25 kwietnia 2022
Na co umierali Brytyjczycy z HIV podczas pandemii COVID-19?
– W ogromnej większości – nie na AIDS. Wiodącą przyczyną zgonów osób HIV+ w Wielkiej Brytanii w 2020 roku był COVID-19. Zaraz za nim plasowały się nowotwory oraz choroby naczyniowo-sercowe. Na AIDS zmarła 1 na siedem osób żyjących z HIV. Więcej informacji w sprawozdaniu z Konferencji Brytyjskiego Stowarzyszenia na rzecz AIDS.
19 kwietnia 2022
Tendencja wzrostowa rzeżączki. Przekażcie dalej. Wiadomość, nie rzeżączkę
W taki sposób, w mediach społecznościowych, specjaliści w Nowym Brunszwiku w Kanadzie próbują opanować rosnące w zastraszającym tempie zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Liczba przypadków wspomnianej rzeżączki wzrosła prawie pięciokrotnie od roku 2020 do 2021. Ta tendencja trwa. Pierwsze miesiące bieżącego roku to trzykrotne wartości z pierwszego kwartału roku 2021. Podobnie jest z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jedyną odpowiedzią na ten problem jest testowanie, o czym pisze The Globe and Mail.
11 kwietnia 2022
Patchwork pamięci ofiar AIDS
Do 20 kwietnia można zgłaszać się do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy – Patchwork Pamięci 2022. Pozszywane kawałki tkaniny i dzianiny będą zaprezentowane na placu Zamkowym w Warszawie 15 maja jako symbol pamięci o tych wszystkich, którzy zmarli z powodu AIDS.
4 kwietnia 2022
Rusza konkurs Pozytywnie Otwarci 2022
Aż 30 tysięcy złotych – tyle wynosi w tym roku maksymalna kwota grantu w konkursie Pozytywnie Otwarci na realizację najlepszych projektów związanych z profilaktyką i edukacją w obszarze HIV/AIDS. 12. edycja konkursu rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Do udziału zaproszone są organizacje pozarządowe, samorządy oraz publiczne placówki ochrony zdrowia. Organizatorem i jedynym sponsorem jest Gilead Sciences Poland. Więcej informacji można znaleźć na stronie Pozytywnie Otwarci.
28 marca 2022
Konieczna profilaktyka raka u mężczyzn żyjących z HIV
Portal Science Daily przytacza wyniki przeprowadzonych w kilku amerykańskich ośrodkach badań, z których wynika, że mężczyźni żyjący z HIV są dwa razy bardziej narażeni na raka niż mężczyźni bez tego zakażenia. Co ciekawe, wynika to nie tylko z samego życia z HIV, ale także z innych onkogennych zakażeń, a nawet palenia papierosów.
21 marca 2022
Osoby 50+ też powinny wykonywać testy na HIV
Niedawna publikacja w Lancecie wskazuje, że osoby powyżej 50 roku życia są częściej narażone na spóźnioną diagnozę HIV, jako że rzadziej kieruje się je na testy w kierunku zakażenia tym wirusem niż młodsze osoby. Tymczasem, jak wynika z analiz, w latach 2015-2020 liczba osób 50+ żyjących z HIV na całym świecie wzrosła z 5 do ponad 8 milionów.
14 marca 2022
Utrudniony dostęp do terapii HIV w Ukrainie
UNAIDS alarmuje, że wkrótce 250 tysięcy osób żyjących z HIV w Ukrainie może mieć trudności w dostępie do terapii ARV. Dostawa leków w ramach projektu PEPFAR miała mieć miejsce na początku marca. Niestety nie doszło do niej w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
7 marca 2022
UNAIDS: Dzień zerowej dyskryminacji
1 marca odbyło się wirtualne spotkanie UNAIDS pod hasłem „Dzień zerowej dyskryminacji” na temat kroków, które można i trzeba podjąć, aby zwalczyć stygmatyzację oraz dyskryminację osób żyjących z HIV. Wiele można osiągnąć dzięki istniejącym programom ONZ. Jednym z nich jest Global Partnership for Action to Eliminate all Forms of HIV-related Stigma and Discrimination (Globalne Partnerstwo na Rzecz Eliminacji Wszelkich Form Stygmatyzacji i Dyskryminacji spowodowanych HIV). Dotychczas do Partnerstwa dołączyło 29 krajów. Podczas spotkania wsparcie wyraziło pierwsze z państw członkowskich Unii Europejskiej – Luksemburg.
28 lutego 2022
Apel do osób żyjących z HIV: akcja dla Ukrainy
W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS inicjuje zbiórkę i wysyłkę leków (w tym antyretrowirusowych) dla potrzebujących migrantów z Ukrainy. W związku z powyższym prosi organizacje pozarządowe współpracujące z PTN AIDS o kontakt z osobami pozostającymi na leczeniu antyretrowirusowym w celu pozyskania nieprzeterminowanych i nieużywanych leków anty-HIV (pozostałych np. po zmianie terapii). Leki można przekazywać do ośrodków prowadzących leczenie ARV. PTN AIDS prosi też te ośrodki o przyjmowanie takich leków, a następnie odesłanie ich do siedziby PTN AIDS w Szczecinie.
21 lutego 2022
Więcej hetero- niż homoseksualnych zakażeń HIV w Wielkiej Brytanii
Po raz pierwszy od dekady w Wielkiej Brytanii liczba nowych zakażeń HIV wśród osób heteroseksualnych przekroczyła tę wśród mężczyzn mających seks z mężczyznami (MSM). W 2020 roku liczba nowych diagnoz w tej drugiej grupie wyniosła 976, w porównaniu do 1067 w grupie osób heteroseksualnych. Szacuje się, że 92% MSM żyjących z HIV w Wielkiej Brytanii jest zdiagnozowanych, a prawie wszyscy z nich poddawani są terapii ARV. Ponad 86% ma niewykrywalną wiremię. Jak stwierdza AIDSmap, można uznać, że kraj jest na dobrej drodze do eliminacji HIV wśród MSM do 2040 roku.
14 lutego 2022
Eliminacja HIV w Australii?
W niespełna 26-milionowej Australii liczba nowo wykrytych zakażeń HIV spadła w 2020 roku do 633 przypadków, a więc do 70% zakażeń z 2019 roku (901). Przynajmniej częściowo jest to wynikiem pandemii COVID-19, która ograniczyła liczbę osób wykonujących testy, jednak najważniejsze jest, że 91% spośród blisko 30 tysięcy osób żyjących z HIV w Australii jest zdiagnozowanych, 91% z nich otrzymuje leczenie antyretrowirusowe, a 97% osób leczonych ma niewykrywalny poziom wirusa we krwi. Oznacza to, że Australia jest na dobrej drodze do eliminacji HIV. Dane pochodzą z Australian Federation of AIDS Organisations oraz BBC.
7 lutego 2022
Leczenie koinfekcji HIV i HCV w Europie
Najnowszy numer magazynu „AIDS” cytuje wyniki badań na temat koinfekcji HIV i HCV w Europie. Okazuje się, że im dalej na wschód, tym częściej osoby żyjące z HIV otrzymują wynik „HCV+”. Przy średniej europejskiej wynoszącej poniżej 20%, w części wschodniej kontynentu koinfekcja występuje u 34% badanych, a w środkowej – u 30%. Co gorsza, na wschodzie współzakażenia tymi wirusami są też rzadziej leczone: zaledwie w przypadku 48% wykrytych zakażeń HCV u osób żyjących z HIV w porównaniu do 85% w regionie środkowym i zachodnim.
31 stycznia 2022
O HIV w mediach społecznościowych
YouTube, TikTok oraz Instagram – to miejsca, gdzie realizowana jest akcja społeczna Fundacji Teraz Wy „Mówię o HIV”. Film na ten temat przygotowany z udziałem wolontariuszy można zobaczyć na profilu Fundacji na YouTube (Fundacja Teraz Wy). Na Instagramie natomiast dostępne są fakty/mity na temat HIV, krótka wersja filmu, a także filtry i gify (@fundacja_teraz_wy).
24 stycznia 2022
Z MSM HIV+ warto rozmawiać o rodzicielstwie
Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w 4 klinikach w Londynie. Okazało się, że pracownicy ochrony zdrowia zazwyczaj zakładają, że mężczyźni mający seks z mężczyznami (MSM) żyjący z HIV nie są zainteresowani ojcostwem. Tymczasem rozmowy z samymi pacjentami pokazują, że nie zawsze jest to słuszne założenie. Prawie połowa osób HIV+ biorących udział w badaniu nie wykluczała przyszłego ojcostwa. Również ci pacjenci, którzy nie chcieli mieć dzieci chętnie usłyszeliby, że jest taka możliwość, ponieważ świadczyłoby to, że diagnoza HIV+ nie wyklucza ich z długiego, dobrego życia.
17 stycznia 2022
Dr Joanna Kubicka Lekarzem na Plus
Chcielibyście zobaczyć, jak wygląda lekarz specjalista chorób zakaźnych, którego specjalnie wyróżniły w grudniu ubiegłego roku osoby żyjące z HIV? Wystarczy odwiedzić profil facebookowy Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, gdzie opublikowane zostały zdjęcia odbierającej nagrodę od pacjentów dr Joanny Kubickiej, zdobywczyni tytułu Lekarz na Plus przyznanego w internetowym głosowaniu.
10 stycznia 2022
Nowa odsłona internetowej poradni „Ty, to tu!”
Jeden z projektów nagrodzonych w konkursie Pozytywnie Otwarci 2019 wkracza w Nowy Rok w nowej odsłonie. Na portalu Ty, to tu! nadal można znaleźć kontakty do specjalistów, którzy doradzą w temacie HIV/STI lub ryzykownych zachowań seksualnych, albo do osób świadczących pomoc psychologiczną, ale teraz działają też na nim grupy wsparcia i samopomocy. Wszystko anonimowo i bezpłatnie.
4 stycznia 2022
Profilaktyka poekspozycyjna w Polsce
W najnowszym numerze Kontry, biuletynu przygotowywanego przez Krajowe Centrum ds. AIDS, przeczytamy m.in. o wszystkim, co wiedzieć należy na temat profilaktyki poekspozycyjnej po narażeniu na zakażenie HIV. Są tu opisane podstawy prawne, jak i przygotowany praktyczny poradnik mówiący, co zrobić w przypadku np. uszkodzenia skóry lub zachlapania błon śluzowych..
Wirtualny
Punkt
Pomocy
Na pytania
odpowiada
specjalista ds. HIV
z Fundacji
Edukacji Społecznej
Krajowe Centrum ds. AIDS
Partnerzy
FES Pozytywi w tęczy Sieć Plus+ Bądź z nami
 
Gilead